Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako predísť svalovej horúčke a ako ju zmierniť

Najdôležitejším článkom ako predísť svalovej horúčke, je päť – desať minútové rozohriatie každej svalovej partie na začiatku tréningu a uvoľnenie po tréningu. A to bez závislosti od toho, či precvičíš počas tréningu len jednu, alebo viac svalových partií.

Veľkú úlohu zohráva aj pravidelné vykonávanie strečingových cvikov. Bezpodmienečne sa odporúča vykonávať ich po tréningu. Pri strečingu je dôležité zvyšovanie natiahnutia, nesmie byť ale nikdy sprevádzaný bolesťou!

Ako zmierniť svalovú horúčku

Tvorba svalovej horúčky

Svalová horúčka sa dostavuje najčastejšie u netrénovaných ľudí. Začiatočníci a tí, ktorí začínajú znovu, musia preto v každom prípade dodržiavať zásadu postupnosti. Ak sa odhodláš pre dlhšie trvajúce zaťaženie, je vhodné zaradiť viac kratších prestávok.

Ak máš svalovú horúčku, je vhodné na ďalší deň zaradiť odpočinok. V takomto prípade sa na danú svalovú partiu trénovať neoplatí. Veď mikrotrhlinky vo svalstve sa z predošlého dňa ešte nezregenerovali, a vplyvom svalovej horúčky sa môže zníženým rozsahom pohybu obmedzovať aj samotný pohyb pri cviku. Ak sa svalová horúčka objavuje po tréningu v konkrétnej svalovej partii, potom možno na druhý deň pokračovať tréningom inej. V takomto prípade môže daná svalová partia „oddychovať“.

Ako možno predísť svalovej horúčke?

Pre zdravé osoby, so životným štýlom bez dostatočného pohybu, postačia tri tréningy v týždni. V začiatkoch je potrebné uprednostniť šetrnejšie cviky, ktoré zabezpečujú rovnomerné zaťaženie. Čoskoro sa organizmus na pravidelné zaťaženie adaptuje, a aj svalové horúčky, ktoré sa môžu na začiatku vyskytovať každodenne, pekne pomaly „pominú“, a dostavia sa už len občas.

V začiatkoch teda svalovej horúčke predísť veľmi nedokážeš, môže sa dostaviť hocikedy aj neskôr. Pretože svalovú horúčku pociťuješ len po tréningu, odporúča sa prečítať si, akými metódami ju možno zmierniť, veď nikdy nemožno vedieť, či bude slabšia alebo silnejšia.

Všetky metódy, ktorými sa zvyšuje prekrvenie, majú na svalovú horúčku pozitívne účinky. Patria medzi ne krémy pre znižovanie zápalov, saunovanie, obklady, striedanie horúceho a studeného kúpeľa.

Pozitívne účinky vitamínov na svalovú horúčku

Magnézium a vitamín B6 majú na kŕčovité stavy pozitívne účinky. Určite aj ty dobre vieš, že ak sa v tvojom organizme vyskytuje málo magnézia, častejšie pociťuješ svalové kŕče. Preto nie je divom, že táto minerálna látka je pre regeneráciu svalstva nevyhnutná. Banán svojim vysokým obsahom draslíka pomáha pri zmierňovaní svalovej horúčky, pričom dopĺňa aj soľ stratenú potením, a napomáha tiež vstrebávaniu tekutín.

Niektoré ovocné šťavy, obsahujúce látky s antioxidačnými účinkami, a účinkami pre zníženie zápalov, majú tiež pozitívne účinky. Patrí medzi ne napríklad višňová šťava, jablčná šťava, jablčný ocot, a šumivé tablety s obsahom rôznych minerálnych látok.

Podľa určitých výskumov môže užitie dvoch šálok kávy pred tréningom, s dostatočným obsahom kofeínu, znížiť svalovú horúčku po tréningu až o 50%.

Regenerácia

Už na konci tréningu môžeš začať s regeneráciou svojich svalov. Po anaeróbnom tréningu sa odporúča vykonávať ľahší aeróbny tréning v trvaní približne 10 minút, ktorého cieľom je znovunaplnenie krvi kyslíkom a živinami. Tie zohrávajú životne dôležitú úlohu pri regenerácii svalov. Čerstvá krv prenáša živiny k zraneným svalom, čím pomáha pri procesoch hojenia.
Vplyvom nepremysleného, náhleho začatia trénovania, alebo nadmerného zaťaženia, sa môže vytvoriť tak intenzívna svalová horúčka, že športovec nie že nedokáže trénovať, nedokáže sa pár dní skoro ani hýbať. Pri náhlom začatí so športovaním je najdôležitejšie dbať o dodržiavanie postupnosti, obzvlášť u osôb, kde sa v rodine vyskytli problémy s vysokým krvným tlakom a srdcové ochorenia.