Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako predchádzať zraneniam pri športe?

Pravidelný šport či ľahšia pohybová aktivita prináša množstvo benefitov, no okrem nich aj riziká v podobe zranenia. Tie podľa svojej závažnosti obmedzujú pohyb, alebo rovno športovca vyradia na kratšiu či dlhšiu dobu. Vrátiť sa k športovaniu po dlhom zranení býva náročné. Niekedy sú dlhotrvajúce zdravotné problémy aj dôvodom, prečo šport zanechávame. Poradíme vám, ako zraneniam predchádzať.

zranenie pri športe

Pozitívne dopady športu na ľudské zdravie aj psychiku sú všeobecne známe, a tak je ten pravý čas dozvedieť sa viac o tom, ako predchádzať zraneniam a užívať si aktívny život čo najdlhšie. Začneme prehľadom najčastejších zranení.

  • Preťažené kĺby a šľachy, ktoré sú dôsledkom zlého držania tela či zle nastavenej techniky. Pri cvičení  v posilňovni je preťaženie spôsobené ťažkými váhami, na ktoré nie je telo vždy dostatočne pripravené.
  • Svalové zranenia menšieho či väčšieho rozsahu sú závažným problémom a jediným riešením je dlhodobé pauza. Najčastejšie sú spôsobené preťažením, ktorého výsledkom môže byť aj odtrhnutie celého svalu v mieste úponu. 
  • Ťažké úrazy v podobe zlomenín sú tie najhoršie. Fraktúry končatín, hrudníka alebo chrbtice môžu vyústiť do doživotných následkov. Práve týmto stavom sa musí každý športovec vyhnúť.

Ako predísť zraneniu

Predchádzanie akýmkoľvek zraneniam je vo výsledku vždy efektívnejšie, ako následne čeliť jeho zničujúcim následkom. Pri dodržaní nasledovných metód a postupov sa vám zranenia budú vyhýbať a svoj obľúbený šport budete schopný realizovať dlhodobo.

Rozcvička

Akýkoľvek športový výkon vždy začínajte rozcvičkou. Telo pred výkonom potrebuje dostať impulz, že sa blíži záťaž a inak ako rozcvičkou to nejde. Krátke rozcvičenie zvýši tep, roztiahne cievy, pripraví kĺby, šľachy aj svaly na prácu. Stuhnuté telo je náchylné okamžite sa zraniť. S pribúdajúcim vekom treba rozcvičke venovať stále viac pozornosti, odmenou bude bezproblémový aktívny život.

žena sa rozcvičuje pred cvičením

Trénujte s rozumom

Pri každom športe odporúčame výkon stupňovať postupne. V praxi to znamená, že začíname menšou tréningovou dávkou. Tá sa zväčšuje svojím objemom či intenzitou postupne. Túto metódu aplikujte v krátkodobom aj dlhodobom horizonte. Najmä v posilňovniach je mimoriadne nebezpečné naložiť maximálnu váhu už pred prvou sériou. Ak v priebehu cvičenia cítite, že máte na viac, radšej si pridajte ďalšie dve série.  

Cvičte vo dvojici

Vo fitku, pre behaní, turistike či cyklistike sa snažte nájsť partnera. Okrem faktu, že pohyb po horách je vo dvojici bezpečnejší, partner vás posunie vpred aj po výkonnostnej stránke. V posilňovni pomôže zachytiť padajúcu veľkú činku po zlyhaní, pri behu zas pomôže s privolaním pomoci. 

Rovnako tak aj vy môžete byť vy tým, kto pomôže zachrániť zdravie či život v prípade nepredvídateľnej udalosti. Príkladom môžu byť aj, v poslednej dobe časté, zlyhania srdca u profesionálnych športovcov.

cvičenie vo dvojici

Oddych a regenerácia

Neodpočinuté telo je náchylnejšie voči zraneniam akéhokoľvek typu. Preťažený organizmus môže zlyhať v tej najnevhodnejšej chvíli, preto sa treba postarať o pravidelný a kvalitný oddych. Regeneráciu podporíte špičkovými doplnkami výživy od BioTechUSA. 

Odporúčame siahnuť po novinke na trhu s komplexnou kĺbovou výživou – Arthro Forte Pack. V starostlivo pripravených packoch nájdete 5 tabliet. Arthro Forte Pack dodá telu všetky výstavbové látky pre kĺby, kosti a šľachy. S touto kĺbovou výživou môže byť každý nasledujúci tréning ešte tvrdší.

Sústredenie

Množstvo úrazov pri cvičení je spôsobených nepozornosťou a slabou koncentráciou. Pri behaní sa zbytočne neobzerajte po krásach prírody, ale v prvom rade hľaďte dopredu a pred seba. Nerozptyľujte sa zbytočne rôznymi vychytávkami, ktoré si beriete na cyklistiku alebo do fitka. Ak už používate nejakú techniku, nastavte si všetko v predstihu.

sústredenie pri cvičení

Pri balení alebo obliekaní na šport sa snažte byť minimalisti. Úplne najhoršie je neustále používanie mobilu medzi jednotlivými cvičeniami vo fitku. Chatovanie odvádza pozornosť inde a každý nekoncentrovaný jedinec je preto ideálnym adeptom na návštevu chirurgie.