Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako náhrady jedla pomáhajú schudnúť?

Kokteily s náhradou jedla sú určené na poskytnutie komplexnej výživy. Náhrady jedla pomáhajú aj schudnúť. Ako vybrať tú správnu?

Ako náhrady jedla pomáhajú schudnúť?

Náhrady jedál sú prenosné, pohodlné a pomáhajú odolať pokušeniu dopriať si nezdravé a rýchle jedlo. Väčšina týchto výživových doplnkov obsahuje od 200 do 400 kcal, dostatok bielkovín, vlákninu, vitamíny a minerály. Nemýľte si ich však s proteínovými práškami, ktoré obsahujú čisto len bielkoviny. Náhrada jedla je komplexný výživový doplnok, ktorý sa postará o to, aby vaše telo dostalo za málo kalórií veľa „muziky“. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako vám môžu náhrady jedla pomôcť schudnúť.

Základ chudnutia: kalorický deficit

Kalória je jednotka energie z potravy. Keď prijmete menej kalórií ako potrebujete, dochádza k tzv. kalorickému deficitu, vďaka ktorému je telo nútené brať energiu z uložených tukových zásob a vy chudnete. Ak však bude váš kalorický príjem vyšší než je spotreba, tak telo nevyužitú energiu uloží do zásob a vy priberáte. Toto sa nazýva kalorický nadbytok.

Na internete existuje mnoho kalkulačiek na výpočet kalorického deficitu. Najlepšie však urobíte, ak si budete zapisovať všetko, čo zjete za týždeň (pozn.: za predpokladu, že pri danej strave nepriberáte, ale váhu si udržujete), vyrátate si denný priemer prijatých kalórií a následne odčítate 10% z toho. Ak sa váha po 2 týždňoch takto zníženého kalorického príjmu nepohne, skúste znížiť príjem o ďalších 5-10%. Ak chcete vidieť výsledky skôr, znížte váš denný príjem o 500 kcal. To by malo približne stačiť na schudnutie 0,5 kg za týždeň.

Náhrada jedla alebo proteínový prášok?

Azda najväčším determinantom úspechu je čas. V chudnutí zvlášť. Keď ho nemáte, nepôjdete cvičiť, nepripravíte si zdravé jedlo, veľa krát nemáte čas sa ani kvalitne vyspať. Náhrady jedla pomáhajú dodržiavať diétny jedálniček aj keď ste v strese a v zhone. Mali by ste ich konzumovať medzi hlavnými jedlami, ako raňajky do ruky alebo rýchlu večeru.
Tieto výživové doplnky nájdete často v podobe prášku. Nezamieňajte si ich však s proteínovými prípravkami. Proteínové prípravky obsahujú len aminokyseliny, sú ľahko stráviteľné, čím zo seba robia skvelý potréningový suplement. Naopak s náhradou jedla budete dlhšie sýty a pokryjete vaše nutričné potreby.

Výhody náhrad jedál 

Obsahujú všetky živiny, ktoré telo v diéte potrebuje 

Kokteily nahradzujúce jedlo sú navrhované tak, aby vám poskytli všetky živiny, ktoré by ste inak dostali z vyváženého jedla. Vo väčšine prípadov sú obohatené o extra vitamíny a minerály, ktorých príjem môže byť kvôli diéte kritický. Obsahujú tiež vlákninu, pomaly rozpustné sacharidy a zdravé tuky. Pri kúpe sledujte, či váš kandidát obsahuje nasledovné:

  • minimálne 15 g proteínov na porciu,
  • minimálne 3 g vlákniny na porciu,
  • menej ako 10 g cukru na porciu,
  • žiadny glukózo-fruktózový sirup,
  • žiadne hydrogenované tuky.

Náhrady jedla sú bohaté na bielkoviny 

Jednou z najdôležitejších živín v redukčnej diéte sú bielkoviny. Strava bohatá na bielkoviny vedie k väčšiemu pocitu sýtosti, čo pomáha zjesť menej kalórií počas celého dňa. Vysoko bielkovinové diéty sú spájané aj s ďalšími výhodami, ako sú nárast čistej svalovej hmoty, zníženie telesného tuku, menej brušného tuku a ľahšie udržiavanie hmotnosti. V jednej štúdii porovnávajúcej náhrady jedla s vysokým obsahom bielkovín verzus s vysokým obsahom sacharidov stratili obe skupiny podobné množstvo hmotnosti. Avšak, skupina prijímajúca viac bielkovín schudla viac tuku a ich úroveň „zlého“ LDL cholesterolu bola nižšia.

Chcete vedieť viac? Čítajte: Prečo prijímať bielkoviny počas diéty?

Znižujú chuť na sladké 

Náhrady jedla síce môžu vzbudzovať predstavu nie moc chutného, vesmírneho jedla, opak je ale pravdou. Prášky nahradzujúce stravu sú skutočne chutné, lahodné a sladučké, vďaka čomu zaženú chute po maškrtách. Neobsahujú pridaný cukor, majú veľa vlákniny, čím nespôsobujú výkyvy cukru v krvi a náhly hlad. Dajte si namiesto poobednej čokoládovej tyčinky náhradu jedla a budete prekvapený, ako spoľahlivo naplní vaše túžby po sladkých hriechoch.

Pomôžu vám schudnúť rýchlejšie 

Kokteily nahradzujúce jedlo môžu byť užitočné na zníženie príjmu kalórií a podporu chudnutia. Viaceré štúdie potvrdzujú, že nahradenie jedného alebo dvoch jedál urýchľuje chudnutie. Tí, čo konzumovali v diéte náhrady jedla mali navyše aj nižšiu úroveň cukru krvi na lačno a nižší LDL cholesterol. Zaujímavé je aj zistenie, že v 4 zo 7 štúdií boli väčšie úbytky na váhe s náhradami stravy než pri bežných diétach. U zvyšných 3 neboli zaznamenané markantné rozdiely.

Náhrada jedla Ultra Loss

Nenašli ste tú správnu náhradu jedla? Vyskúšajte Ultra Loss od BioTechUSA  

Vybrať si zo širokej ponuky doplnkov výživy, aká je dnes na trhu, môže byť vyčerpávajúce. Na kvalitu Ultra Loss sa však môže spoľahnúť. Ultra Loss okrem komplexných sacharidov, obsahuje aj bielkoviny, ktoré prispievajú k rastu a udržaniu svalovej hmoty a zdravých kostí. Okrem iných vitamínov, v produkte nájdete tiež horčík, vitamín B12, niacín a vápnik. Horčík prispieva k normálnej funkcii svalov a nervového systému. Niacín a vitamín B12 redukujú pocit únavy a vyčerpania. Pridané zložky ako L-karnitín, extrakt zo zelenej kávy, kyselina hyaluronová a koenzým Q10 z neho robia ideálny produkt pre ženy starajúce sa o svoje zdravie a krásu.

Katarína Jurčiaková