Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako doma liečiť úpal?

Úpal je počas prázdnin vážny problém, ale so správnymi metódami ho môžete rýchlo vyliečiť aj doma. Zistite všetko o nebezpečenstvách vysokých horúčav a ich domácej liečbe.

Aké zdravotné problémy môžu spôsobiť vysoké horúčavy?

Počas letného tepla je naše telo vystavené mnohým rizikám, ale predtým ako sa začnete liečiť, je dôležité zistiť, čo problémy zapríčinilo. Ak sú symptómy vážne a nezmiznú do 24 hodín, musíte navštíviť lekára. Pozrime sa na zoznam zdravotných problémov, ktoré môžu horúčavy spôsobiť.

Ako doma liečiť úpal?

1. Stres z tepla

Kdekoľvek ste, ak teplota stúpne na dlhšiu dobu nad 30°C, nielen spánok, ale aj jednoduché každodenné úlohy sa stanú záťažou. S neustálym potením nestrácate len vodu, ale môže to zapríčiniť aj nedostatok minerálov. Napríklad nedostatok horčíka, ako je známe, spôsobuje podráždenie, zhoršenú koncentráciu a stres.

2. Vyčerpanie z tepla

Počas nadmerného tepla alebo veľkej fyzickej záťaže srdce pumpuje krv do ciev vo vonkajších vrstvách kože, aby zredukovalo telesnú teplotu. Srdce to robí zvyšovaním prúdenia cez rozšírené cievy. Veľké potenie môže spôsobiť vyčerpanie z tepla, ktoré má dva možné výsledky: dehydratáciu alebo nedostatok solí. Ľudia, ktorí trpia vyčerpaním z tepla, sú unavení, majú bolesti hlavy alebo závrat a majú zvýšený tep.

3. Zadržanie tepla (hyperthermia)

V prípade, že sa teplo spojí s vysokou vlhkosťou a pot sa nemôže vyparovať z kože, zabraňuje to rozptýleniu tepla, čo môže viesť k hypertermii. Vysoký pulz sa spája s nevoľnosťou, zvracaním, spotenou pokožkou a suchými ústami.

4. Kolaps z tepla (odpadnutie kvôli horúcemu počasiu)

Našťastie, omdletie z tepla trvá len krátko (pár sekúnd až pár minút), preto sa dá ľahko rozpoznať. Krv pumpovaná do končatín, aby pomohla rozptýliť teplo, môže spôsobiť dočasné obehové problémy v mozgu. Ak je na to niekto citlivý, môže to viesť k strate vedomia. Omdletiu môže prechádzať pocit slabosti, závrat, bzučanie v ušiach alebo rozmazané videnie.

5. Intoxikácia vodou

Náhly príjem veľkého množstva vody, aby ste doplnili nedostatok vody a solí, môže vyústiť v rozriedenie živín v krvi, čo môže spôsobiť vážny stav zvaný intoxikácia vodou. Obsah sodíka v krvi môže zostať nízky po niekoľko dní, čo môže mať za dôsledok závrat, svalovú únavu, vyčerpanosť, zmätenie, či dokonca stratu vedomia alebo kómu.

6. Tepelný úpal

Počas horúčav je najvážnejším zdravotným problémom tepelný úpal, ktorý sa vyskytne, keď sa telesná teplota zvýši nad 40°C. V tomto prípade telo nemá žiadny spôsob na kompenzáciu a zbavenie sa prebytočného tepla, čo spôsobuje vážne nedostatky krvného obehu spolu s bledou a chladnou pokožkou a vysokým tepom. Okamžite je potrebné zavolať sanitku, pretože tepelný úpal požaduje profesionálnu zdravotnú starostlivosť, keďže môže spôsobiť ohrozenie života.

Aké sú príznaky slnečného úpalu a ako k nemu prichádza?

Aké sú príznaky slnečného úpalu a ako k nemu prichádza?

Na základe vyššie spomenutého sa odporúča, aby ste zostali počas horúčav v chládku a mali by ste sa vyhnúť pobytu na slnku alebo športovaniu v teple všeobecne.

Ale kto by sedel v klimatizovanej miestnosti, keď si konečne môžete užiť prázdniny a pobudnúť na pláži, plávať v bazéne alebo sa slniť celý deň s osviežujúcim kokteilom v ruke? Je viac než prirodzené, že zabudnete na všetko ostatné a chcete sa vrátiť z dovolenky čo najviac opálený. Avšak, nadmerné opaľovanie má svoje nebezpečenstvá. Úpal má nielen extrémne nepríjemné príznaky, ale môže vám pokaziť celú dovolenku.
Musíte chrániť hlavu od priameho vystavenia slnku, inak sa mozog doslova prehreje. To, do akej miery a ako rýchlo sa prejaví, závisí aj od toho, aké máte husté vlasy. To je dôvod, prečo sú malé deti a starší ľudia ešte viac vystavení úpalu. Počas úpalu sa tenké membrány pod lebkou zahrievajú, čo môže viesť k vážnym zdravotným problémom. Práve preto by ste mali dávať pozor, aby ste včas rozpoznali príznaky.

Príznaky úpalu:

 • červená, suchá a horúca pokožka
 • vysoký pulz
 • bolesť hlavy
 • pocit smädu
 • závrat, slabosť a neistá chôdza
 • nevoľnosť, zvracanie
 • citlivosť na svetlo
 • horúčka
 • vo vážnejších prípadoch dokonca dezorientácia a strata vedomia

Techniky pre rýchlu domácu liečbu úpalu

Keďže sa príznaky obyčajne objavia večer, mali by ste byť pripravení použiť domáce praktiky. Našťastie, vo väčšine prípadov môžu byť príznaky zmiernené behom pár hodín. Čo môžete spraviť, ak ste dostali úpal a chcete sa rýchlo zotaviť?

 • zostaňte na chladnom, suchom a tmavom mieste
 • zapnite klimatizáciu alebo ventilátor, aby ste zabezpečili prúdenie vzduchu
 • oblečte si čo najmenej oblečenia alebo ľahké oblečenie
 • ideálne ostaňte ležať, s mierne zdvihnutou vrchnou časťou tela
 • položte si chladný obklad na čelo a zápästia
 • dajte si tabletku od bolesti proti migréne
 • doplňte soli a minerály, ktoré ste stratili potením – okrem minerálnej vody v izbovej teplote môžete pridať izotonický nápoj alebo špeciálne kapsule s obsahom soli pre športovcov
 • ak vám je nevoľno a stratili ste chuť dojedla, môžete zjesť ovsenú tyčinku alebo si pripraviť šejk ako náhradu jedla

Musíte sa vyhýbať nasledujúcemu:

 • konzumácii alkoholických nápojov
 • kofeínovým nápojom
 • fyzickému cvičeniu
 • tesnému oblečeniu so zlým prúdením vzduchu – toto môže zabrániť tomu, aby vám bolo ťažko

Nechajte si poradiť, ak sa ešte len chystáte na dovolenku. Nepreháňajte to na slnku, aby ste sa nespálili a aby ste si mohli vychutnať každú chvíľku svojej dlho-zaslúženej dovolenky. 🙂