Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako cvičiť zodpovedne počas koronavírusu?

Rozhodli ste sa zodpovedne a zostali ste počas epidémie koronavírusu doma? Nemusíte sa vzdať pravidelného tréningu!

Ako cvičiť zodpovedne počas koronavírusu?

To, ako sa korona vírus rýchlo šíri po svete, radikálne to ovplyvňuje náš každodenný život. Nanešťastie, veľa ľudí si stále neuvedomuje závažnosť situácie a robia popri športe niektoré základné chyby, ktorými ľahko môžu preniesť infekciu. Tu patrí napríklad nedezinfikovanie fitness strojov pred a po použití alebo zanedbávanie umývania rúk.

Na celom svete sa majitelia fitness centier rozhodli zavrieť svoje prevádzky, dokonca v niektorých krajínách – ako aj u nás, nemali na výber. To však nie je dôvod, prečo by ste sa mali vzdať tréningu a bola by chyba, ak by ste činky len tak odložili do skrine.

Týmto článkom vás chceme podporiť a ukázať vám, že je veľa spôsobov ako sa hýbať a nabiť energiou každý deň!

Prečo boli športové podujatia počas epidémie zrušené?

Ako pravdepodobne viete, najlepšie ako sa vyhnúť epidémii, je zostať doma, vyhýbať sa davu ľudí a minimalizovať sociálny kontakt. Samozrejme, to si vyžaduje odriekanie a kompromisy, či už ide o prácu, zábavu, relax alebo cvičenie.

Odmedzenia sa objavili všade na svete, napríklad na hromadných podujatiach ako sú tie športové. UEFA oznámila posunutie Majstrovstiev Európy vo futbale o rok a cyklistické preteky Giro d´Italia sa tiež neuskutočnia podľa plánu.

Čítať tieto správy je udivujúce, ale musíme ich chápať, keďže ide o zodpovedné, dlhodobé a pozitívne rozhodnutie. Stovky a tisíce ľudí by sa dostalo do kontaktu počas takého podujatia, čo by znásobilo šance na rozšírenie vírusu, keďže vo veľa prípadoch nakazení neprejavujú navonok žiadne symptómy. Teda hlavným účelom týchto opatrení je zamedziť sociálnemu kontaktu a udržať šírenie vírusu pod kontrolou.

Sociálny odstup pri korone

Vyhnite sa športovým zariadeniam, kým sa vírus šíri!

Napríklad, rôzne športové zariadenia. Hoci sa počet návštevníkov v takýchto zariadeniach znížil, to neznamená, že je správne ich teraz navštevovať, lebo tam nie je veľa ľudí. Na jednej strane, nemôžete vedieť, či vírus neprenáša zrovna niekto z tých, čo tam sú. Na druhe strane, aj keď je tam teraz len pár ľudí, nevieme, koľko ich tam bolo počas posledných 10 až 12 hodín a je známe, že vírus dokáže určtitú dobu na povrchoch prežiť.

Ak nakazená osoba nevydezinfikuje po sebe stroj, zvyšuje tým šancu na šírenie nákazy.

Takže počas tohto obdobia sa oplatí viackrát si premyslieť, či ísť cvičiť niekde do telocvične alebo ísť trénovať niekde do parku. Ak sa však rozhodnete pre fitko, určite dbajte na preventívne opatrenia. Ako napríklad? Umývajte si často ruky alebo používate dezinfekčný gél, po každom cvičení! Vždy majte uterák, vreckovky a určite si nimi utierajte pot z tváre. Okrem toho, nezabudnite vydezinfikovať stroje pred a po použití! A keď sa s niekým stretnete, snažte sa vyhýbať objatiam a podávaniu rúk.

Aký šport si vybrať počas koronavírusu?

Ak už trávite karanténu doma, nemusíte si odprieť radosť zo športu! V skutočnosti, môžete nám veriť, ak budete cvičiť pravidelne a vytvoríte si nové návyky, zvládnete túto situáciu o mnoho lepšie.

Motivujte sa k cvičeniu doma, aby ste znížili riziko nákazy. Neprídete do kontaktu so žiadnymi vecami, ktorých sa dotklo okrem vás ešte sto ľudí a ako potenciálny prenášač vírusu, neohrozíte ani ostatných.

Tieto dni môžete naozaj využiť výhodu digitálneho sveta, tak to spravte! Po krátkom hľadaní nájdete množstvo videí, článkov, o tom ako správne cvičiť, či celé tréningy na doma pre mužov alebo pre ženy!

Cvičili ste väčšinou v skupine? Aj to sa dá vyriešiť! Dohodnite sa s priateľmi, vyberte čas, zapnite video chat a cvičte spolu. Prospeje to vášmu telu, aj duši – budete sa cítiť menej zavretí. Okrem toho počas karantény množstvo trénerov zdieľa tréningy na sociálnych sieťach, ktoré môžete sledovať v reálnom čase. Využite túto možnosť!

Napríklad, zvažovali ste už dlhší čas jogu, ale nikdy ste sa neodvážili ísť na prvú hodinu? Nájdite si online tréning pre začiatočníkov a začnite vo vlastnej obývačke.

A ak radi cvičíte vonku a pravidelne beháte, ani vy nemusíte prestať, ale oplatí sa dodržiavať niekoľo pravidiel, aby ste chránili seba aj svoje okolie.

Behanie počas korony

Ako behať zodpovedne?

Ak túžite po sviežom vzduchu, potom je dobrou voľbou preskúmať možnosti v okolí ako prechádzka do lesa. Ak ste skúsený bežec a behanie je vašou každodennou rutinou, nemusíte sa vzdávať. S trochou extra pozornosti sa môžete svojej vášni venovať. Samozrejme, aj tu platia pravidlá: nedotýkajte sa tváre, keď cvičíte vonku, netrénujte, ak ste chorí a dôkladne si umyte ruky hneď ako prídete domov.

Ak máte možnosť, vyhnite sa preplneným bežeckým trasám, keďže nebudete môcť od ostatných doržiavať dostatočnú vzdialenosť.

Ak máte bežeckú trať blízko, vyskúšajte ju v čase, keď je tam málo ľudí. Avšak, najlepšie je vystúpiť z komfortnej zóny a objaviť nové bežecké lokality, kde sa vyhnete kontaktu s ľudmi.

Ak beháte blízko domu, môžete znížiť riziko nákazy počas rozcvičky – spravte ju doma!

Radi beháte s priateľmi? Je bezpečnejšie behať o samote, ale ak potrebujete spoločnosť, musíte vždy dbať na umývanie rúk, nedotýkať sa tváre a vyhnúť sa tradičným pozdravom ako je podávanie rúk. Ak ste zvyknutý behať v skupine, je dobré sa rozdeliť. Dokonca si môžete vybrať aj rôzne miesta a potom po behu si môžete dopriať proteínový nápoj a predstaviť si nové bežecké trate. (Samozrejme, myslíme to online!)

Takže na čo by ste mali myslieť, keď chcete behať zodpovedne?

  • Opustite dom, iba ak ste zdravý.
  • Ak sa s niekým stretnete, vyhnite sa fyzickému kontaktu.
  • Ničoho sa nedotýkajte: tlačidlo na semafore, zábradlia, kľučky a vyhnite sa verejným toaletám.
  • Umývajte si dôkladne ruky alebo použite dezinfekčný gél.
  • Zakryte si ústa a nos šálom, šatkou alebo noste rúško.
  • Udržujte vzdialenosť aspoň 2 metre od ostatných.
  • Nebehajte maratóny, sústreďte sa na individuálny tréning.

Bez silnej imunity sa ochránite ťažšie

Pravidelné cvičenie by ste nemali vynechať, keďže posilňuje imunitu a tým sa môžete účinnejšie brániť proti vírusi. Okrem toho dbajte na vyváženú stravu a dostatočný príjem vitamínov a minerálov. BioTechUSA výrazne podporuje vaše zdravie so správnymi ingredienciami a vitamínovými balíčkami.