Prejsť na obsah
Životný štýl

Ako cvičenie a strava ovplyvňujú zmenu myslenia

To, že cvičenie a zdravá strava sa pozitívne odráža na vašom tele, už viete dávno. Avšak vedeli ste o tom, ako tieto dve aktivity môžu výrazne zlepšiť náladu, spánok a pomôcť vyrovnať sa so stresom, úzkosťou a depresiami? Prezradíme vám, ako zdravý životný štýl vplýva na zmenu vášho myslenia.

zmena myslenia zdravým životným štýlom a jógou

Cvičenie už dávno nie je len o veľkosti svalov. Áno, zlepšuje fyzické zdravie a tvaruje postavu, no nie sú to jediné dôvody, ktoré motivujú ľudí, aby zostali fyzicky aktívni. 

Ľudia, ktorí pravidelne cvičia, a žijú zdravým životným štýlom, zväčša získavajú maximálnu pohodu a uvoľnenie. Cítia sa energickejšie, lepšie spia počas noci a myslia pozitívnejšie.

Zmena myslenia cvičením

Štúdie ukazujú, že cvičenie môže pomôcť liečiť miernu až stredne závažnú depresiu rovnako efektívne ako antidepresíva – no bez vedľajších účinkov.

Jedným z príkladov je štúdia z Harvardu (T.H. Chan School of Public Health), ktorá zistila, že 15-minútový beh vykonávaný denne alebo hodinová chôdza znižujú riziko ťažkej depresie až o 26 %.

Okrem zmiernenia symptómov depresie výskum tiež ukazuje, že pravidelne dodržiavaný plán cvičenia zabraňuje relapsu.

Cvičenie:

  • podporuje všetky druhy zmien v mozgu, vrátane neurálneho rastu, zníženého zápalu a nových vzorcov aktivity, ktoré podporujú pocity pokoja a pohody,
  • uvoľňuje endorfíny, silné chemikálie v mozgu, ktoré dodávajú pozitívnu energiu,
  • slúži ako rozptýlenie z cyklu negatívnych myšlienok, ktoré živia depresiu.

Vplyv na úzkosti

Cvičenie uvoľňuje napätie a stres, zvyšuje fyzickú a duševnú energiu a zlepšuje pohodu prostredníctvom uvoľňovania endorfínov. Čokoľvek, vďaka čomu sa hýbete, vám môže pomôcť.

beh, ktorý vplýva na myslenie, depresie, úzkosti a zdravý životný štýl

Redukcia stresu cvičením

Všimli ste si niekedy, ako sa správa vaše telo, keď ste v strese? Svaly sú napäté, najmä na tvári, krku a ramenách. Napätosť môže dokonca vyústiť do bolestí chrbta, krku či hlavy.

Niekto cíti tlak na hrudi, búšenie pulzu alebo svalové kŕče. Pridávajú sa aj problémy ako nespavosť, pálenie záhy, bolesti žalúdka, hnačka alebo časté močenie. Obavy a nepohodlie zo všetkých týchto fyzických symptómov vedú k ešte väčšiemu stresu, čím sa vytvorí začarovaný kruh medzi mysľou a telom.

Cvičenie je účinný spôsob, ako tento cyklus prerušiť. Fyzická aktivita uvoľňuje svaly a zmierňuje napätie v tele. Keďže telo a myseľ sú úzko prepojené, keď sa vaše telo cíti lepšie, myseľ na tom bude podobne.

ADHD a zdravý životný štýl

Pravidelné cvičenie je jedným z najjednoduchších a najúčinnejších spôsobov, ako zredukovať príznaky ADHD a zlepšiť koncentráciu, motiváciu, pamäť a náladu.

Fyzická aktivita okamžite zvyšuje hladiny dopamínu, norepinefrínu a serotonínu v mozgu. To, čo ovplyvňuje ľudské sústredenie a pozornosť.

Cvičenie a zdravá strava

Zmenu myslenia dosiahnete pravidelným cvičením a zdravým životným štýlom postupne. Budete si všímať:

  1. Ostrejšiu pamäť a myslenie. Endorfíny, vďaka ktorým sa cítite lepšie, vám tiež pomáhajú sústrediť sa na úlohy, ktoré máte po ruke. Cvičenie stimuluje rast nových mozgových buniek a pomáha predchádzať ich poklesu súvisiaceho s vekom.
  2. Vyššie sebavedomie. Pravidelná aktivita je investíciou do vašej mysle, tela a duše. Keď sa z nej stane zvyk, postupne sa budete cítiť silnejšie.
  3. Lepší spánok. Dokonca aj krátke cvičenie ráno alebo popoludní pomáha regulovať spánok. Ak dávate prednosť cvičeniu v noci, relaxačné cvičenia, ako je jóga alebo jemný strečing, vám pomôžu lepšie zaspať.
  4. Viac energie. Zvýšenie srdcovej frekvencie niekoľkokrát týždenne dobije vašu energiu a chuť do práce.
  5. Silnejšiu odolnosť. Keď čelíte duševným alebo emocionálnym výzvam, cvičenie prirodzene buduje odolnosť voči problémom. Správnym životným štýlom sa im vyrovnáte zdravým spôsobom bez alkoholu či iných negatívnych aktivít.
zmena myslenia kvôli cvičeniu

Ako začať?

Mnoho ľudí odkladá začiatok s cvičením dlhé mesiace, ak nie roky. Myslia si, že to bude vyžadovať enormné sebazaprenie a mnoho ústupkov.

Avšak, nemusíte venovať hodiny svojho uponáhľaného dňa trénovaniu v posilňovni či behaniu jedného kilometra za druhým, aby ste prišli na to, čo je zdravý životný štýl.

Stačí vám už 30 minút mierneho cvičenia denne päťkrát týždenne. A aj toto cvičenie sa dá rozdeliť na dve 15-minútové alebo dokonca tri 10-minútové cvičenia.

Aj menej je lepšie ako nič

Ak nemáte čas na 15 alebo 30 minút cvičenia denne, no vaše telo vám počas dňa hovorí, aby ste si dali prestávku na 5 alebo 10 minút, začiatok týmto spôsobom je tiež v poriadku.

Začnite s 5 alebo 10-minútovými tréningami a pomaly čas navyšujte. Čím viac cvičíte, tým viac energie získate. Každým cvičením tak budete pripravení na dlhší tréning.

Kľúčom je zaviazať sa k miernej fyzickej aktivite počas každého dňa. Keď sa cvičenie stane zvykom, pridávajte minúty navyše alebo skúšajte rôzne druhy aktivít. Ak vydržíte, výhody cvičenia sa začnú postupne objavovať.

Myslite na svoje zdravie

V dnešnej uponáhľanej dobe si len malé percento ľudí nájde čas na pravidelný relax pomocou cvičenia. Keď sa však ľudia premôžu a zaradia cvičenie a zdravú stravu do ich každodenného harmonogramu, veľmi rýchlo si na takýto životný štýl navyknú a cítia sa postupne oveľa lepšie.Povieme vám aj to, akú úlohu zohráva zaradenie proteínu do zdravého stravovania pri cvičení.