Prejsť na obsah
Životný štýl

8 tipov ako schudnúť z brucha

8 jednoduchých tipov ako schudnúť z brucha a užiť si leto naplno! Okrem štíhleho pásu podporíte aj svoje zdravie a vyhnete sa mnohým chorobám.

8 tipov ako schudnúť z brucha

Väčšie brušká nás začínajú trápiť hlavne prichádzajúcim letom. Zväčšený obvod pása je problém skôr mužov než žien, ktorým sa tuk ukladá predovšetkým na zadku a na stehnách. Veľké brucho nie je iba estetický problém, ale predstavuje rizikový faktor pri ochoreniach, akými sú cukrovka či srdcovocievne choroby. Ak chcete zlepšiť kvalitu svojho života a zdravia, či ohúriť letnou formou, čítajte ďalej a dostanete 8 tipov ako schudnúť z brucha.

Veci, ktoré spôsobujú priberanie na bruchu  

  • Genetika

Tendencia ukladania tuku na bruchu je ovplyvnená genetikou každého z nás. Vedci už identifikovali gény, ktoré sú spojené so zväčšeným obvodom brucha a obezitou. To, či máte týchto génov viac, zistíte ľahko, stačí sa pozrieť na svojich príbuzných a vyvarovať sa chýb, ktorých sa dopustili oni.

  • Hormóny

Hormóny riadia všetky procesy v ľudskom tele, ukladanie tuku nie je výnimkou. Príkladom je „stresový“ hormón kortizol, ktorý ak je produkovaný v nadbytku, spôsobuje nárast tukových zásob, a to najmä v oblasti brucha. Ďalším príkladom je menopauza, kedy sa ženám spomalí metabolizmus a nadbytočné kalórie sa pre nedostatok estrogénu začnú ukladať na brucho.

  • Nezdravý životný štýl

Sladkosti, polotovary, málo pohybu, nedostatok spánku, stres. Pokiaľ sme týmito slovami opísali váš každodenný život, váš životný štýl len ťažko považovať za zdravý. Netreba byť vedec, aby ste vedeli, že nadmerný príjem kalórií sa ukladá do tukov. Všade, aj na brucho. K tomu sedavý spôsob života, a okrem estetických otázok máme aj slušný balík najväčších rizikových faktorov pre zdravie.

8 tipov ako schudnúť z brucha

8 tipov ako schudnúť z brucha 

  1. Jedzte veľa rozpustnej vlákniny

Rozpustná vláknina viaže vodu a vytvára hustý gél, ktorý čistí črevá a zároveň vytvára pocit zasýtenia. Jedna 5-ročná štúdia uvádza, že konzumácia 10 gramov rozpustnej vlákniny denne bola spojená so znížením množstva tuku na bruchu o 3,7%. Zdroje rozpustnej vlákniny sú ľanové semiačka, strukoviny či avokádo.

2. Jedzte viac proteínov a menej sacharidov

Vysoký príjem bielkovín zvyšuje pocit plnosti a znižuje chuť do jedla. Mnohé pozorovacie štúdie ukazujú, že ľudia, ktorí jedia viac bielkovín, majú tendenciu mať menej brušného tuku. Naopak, nadmerný príjem nevhodných sacharidov je hlavnou príčinou nárastu hmotnosti u mnohých ľudí. Znížte preto množstvo rafinovaných sacharidov a časť z nich nahraďte tými zdravými, akými sú strukoviny, celé zrná či zelenina.

3. Vyhnite sa transmastným kyselinám

Trans tuky sa nachádzajú v niektorých margarínoch, nátierkach a často sa pridávajú aj do balených potravín. Transmastné kyseliny sú spájané so zápalom, ochorením srdca, inzulínovou rezistenciou a prírastkom tuku na bruchu. Pozorne preto čítajte zloženie potravín a držte sa ďalej od produktov, ktoré obsahujú transmastné kyseliny.

4. Jedzte menej sladkostí a sladených nápojov

Cukor obsahuje fruktózu, ktorá sa pri nadmernej konzumácii spája s niekoľkými chronickými chorobami, akými sú cukrovka či obezita. Štúdie ukazujú vzťah medzi vysokým príjmom cukrov a väčším množstvom tuku na bruchu. Mali by sme preto obmedziť cukrovinky, sladené nápoje a potraviny s vysokým podielom pridaného cukru.

5. Nepite príliš veľa alkoholu

Výskumy zistili, že časté pitie veľkého množstva alkoholu vedie k obezite práve v oblasti brucha. Zaujímavé výsledky však priniesla štúdia, ktorá hovorí, že ľudia, ktorí pili alkohol v menšom množstve ale častejšie, mali menší podiel brušného tuku ako tí, čo pili menej často, ale za to intenzívnejšie.

6. Nahraďte bežný kuchynský olej kokosovým

Štúdie ukazujú, že tuky so stredne dlhým reťazcom v kokosovom oleji zvyšujú metabolizmus a znižujú množstvo tukov, ktoré by sa inak uložili ako reakcia na väčší prísun kalórií. Vedci spozorovali, že muži s obezitou, ktorí brali kokosový olej denne po dobu 12 týždňov, stratili v priemere takmer 3 cm z pásu, a to bez úmyselnej zmeny stravy alebo zvýšenej aktivity.

 Jedzte tučné ryby každý týždeň

7. Jedzte tučné ryby každý týždeň

Mastné ryby sú neuveriteľne zdravé. Sú bohaté na vysoko kvalitné bielkoviny a omega-3 mastné kyseliny. Existujú dôkazy, ktoré potvrdzujú, že omega- 3 mastné kyseliny pomáhajú znižovať množstvo viscelárneho tuku, ktorý sa nachádza v brušnej dutine. Pripravte si napríklad lososa, sleďa či makrelu.

8. Pite zelený čaj

Zelený čaj obsahuje kofeín a cenné antioxidantny, ktoré podporujú rýchlosť metabolizmu. Antioxidant EGCG, ktorý sa nachádza v lístkoch čajovníka, je katechín pomáhajúci zbaviť sa tuku na bruchu. Jeho účinok na spaľovanie tuku je posilnený, keď sa jeho užívanie kombinuje s fyzickou aktivitou.

Zdá sa vám to málo? Pozrite si ďalšie rady na štíhle brušné svaly v článku 8+1 tipov na ploché bruško.

Suplementy proti ukladaniu tuku na bruchu

  • Proteínový prášok – bielkoviny sú pre aktívnych ľudí nevyhnutné. Chránia, budujú a podporujú rast svalov. Okrem toho môžu proteínové drinky nahradiť 1 až 2 malé jedlá denne, vďaka čomu výrazne znížite kalorický príjem a naštartujete chudnutie. Vyskúšajte vysoko kvalitný srvátkový proteín od BioTechUSA Iso Whey Zero.
  • Extrakt zo zeleného čaju – výťažok zo zeleného čaju zvyšuje aktivitu noradrenalínu, hormónu, ktorý vám pomáha spaľovať tuk. Extrakt zakúpite osobitne, no vďaka jeho tuk spaľujúcim vlastnostiam sa stal súčasťou mnohých doplnkov na chudnutie. Nájdete ho napríklad tiež v BioTechUSA Thermo Drine.
  • Garcinia cambogia – ide o zelené ovocie v tvare tekvice. Jej účinnou látkou je HCA. Štúdie na zvieratách preukázali, že zvyšuje hladiny serotonínu a pomáha znižovať chuť do jedla. Ukázalo sa tiež, že bráni ukladaniu tuku v okolí brucha.
  • Zdravé snacky – malé jedlá medzi hlavnými chodmi vám pomôžu vyhnúť sa návalom hladu. Vyberajte však múdro. Vhodné sú nízkotučné mliečne výrobky, orechy či ovocie. Z radov výrobkov BioTechUSA môžete vyskúšať Protein WaferZero ShakeArašidové maslo či Protein Gusto – Oats & Whey with Fruits a veľa ďalších.

Veľký obvod pása je znakom mnohých chorôb. Väčšina ľudí sa môže zbaviť tuku na bruchu tým, že príjmu trvalé zmeny vo svojom životnom štýle, akými sú napríklad konzumácia zeleniny a ovocia, chudého mäsa, strukovín a pravidelný pohyb.

Katarína Jurčiaková