Prejsť na obsah
Životný štýl

7 krokov ako sa stať šťastne štíhlym

Štíhle vyšportované telo je symbolom zdravia a krásy a nejedna žena práve po takejto postave túži. Treba si však uvedomiť, že štíhlu postavu nedosiahnete len samotnou stratou hmotnosti. Ako by ste teda mali postupovať, aby ste dosiahli želané výsledky a nestali sa otrokom kolotoča diéta – jojo efekt?

1. Nedržte diéty, nefungujú.

Prečo? Lebo sú dočasné. Pretože už len slovo ,,diéta“ vo vás vyvoláva nepríjemné pocity. Lebo keď po nich začnete ,,normálne“ jesť (nezdravo, teda tak, ako ste jedli predtým) celé vaše úsilie vyjde nazmar. Lebo keď držíte diétu, povedzme si pravdu, nežijete naplno a život predsa nie je o rátaní kalórií ani o neustálom sledovaní svojej váhy a fyzického vzhľadu. Verím, že obezita sa rozmohla práve vďaka kultu extrémnej štíhlosti, ktorému prepadali ľudia od šesťdesiatych rokov.

Lesley Lawson (modelka známa ako Twiggy) v tomto období uchvátila svet svojou veľmi chudou až anorektickou líniou. Netrvalo dlho a dievčatá a ženy po celom svete sa snažili všetkými možnými spôsobmi dosiahnuť jej podobný typ postavy. A následky? Anorexia, bulímia, obezita. Neustála koncentrácia na to čo jem, kedy to jem a koľko vážim priviedla civilizáciu do pomyselného kruhu diét, ktorý nemá konca. Dámy a páni prosím vyhoďte toto slovo, slovo ,,diéta“ zo svojho slovníka. To je váš prvý krok k vysnívanému telu.

2. Nedrite, používajte rozum

,,Čím viac preto spravím, čím viac budem makať, tým lepší budem!“ Nie. Nebudete. Toto je zas len prehnaná snaha a premotivovanosť, ktorá k ničomu nevedie. Keď budete stravu dodržiavať príliš prísne, dostanete sa do diéty- v tom prípade sa prosím vráťte k bodu číslo jedna a prečítajte si ho odznova. Keď budete príliš často cvičiť vaše svaly sa nebudú stíhať regenerovať, priveľa kardia vás o ne oberie (a aj o čas na niečo zaujímavejšie, čo ja viem, napríklad na život). Tak ako pri všetkom, aj pri dosahovaní vytúženého tela musíte uvažovať, ideálne v súvislostiach. Je potrebné si uvedomiť jeden dôležitý fakt – vaše telo si zvyká, nazývame to adaptácia, či už na tréning alebo na stravu.

Ak budete tvrdo makať, zo začiatku to bude mať na vaše telo efekt, po čase sa ale telo naučí energiu aj pri takejto záťaži šetriť a vy nebudete zďaleka spaľovať toľko kalórií, ako na začiatku. Čo urobíte potom? Kúpite si koleso na behanie ako pre škrečka a budete v ňom celý deň? Nezamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo vaša kamarátka, ktorá cvičí trikrát do týždňa a cez víkend si kľudne dopraje aj hamburger, ktorý preloží veľkým kúskom torty, vyzerá stále štíhlo zatiaľ čo vy sa idete doslova zabiť, ale štíhlosť je v nedohľadne? Zamysleli, viem. Určite zvracia, však? Nie, nezvracia, má rozum, má život a to isté si zaslúžite aj vy. Doprajte si to.

3. Zdravá strava je len návyk, nič menej, nič viac

Umývate si pravidelne zuby? Gratulujem! Máte všetko, čo potrebujete k zdravému stravovaniu, ste totiž schopný/á návykov. Navyknite si raňajkovať a pravidelne jesť, navyknite si chodiť do potravín so sýtym žalúdkom, nakúpiť tie správne potraviny, objednať si v reštaurácii správne jedlo a navyknite si na fakt, že jesť v noci v posteli pizzu proste nie je normálne. Už len odvyknúť si vyhovárať sa, že nemám čas (akonáhle máte čas sa stravovať máte automaticky čas sa stravovať zdravo, to že si vyberiete nesprávne jedlo je len vaša slabá vôľa, nie nedostatok času), pretože je to už trápne a naozaj nikomu sa to nechce počúvať.

Nikto nevraví že si musíte každé jedlo nakrabičkovať dopredu ako kulturista alebo fitnesska. Z vlastnej skúsenosti viem, že takmer každý človek reálne potrebuje so sebou do práce dva snacky a jedno hlavné jedlo. Snacky vyriešite v potravinách, ktoré sú na každom rohu (vysokopercentná šunka, mozzarela light, ovocie, zelenia, celozrnné pečivo, alebo proteínový nápoj, ktorý bez problémov zoženiete aj v malom balení, ktoré hodíte do kabelky napríklad Iso Whey Zero. Zdravé fitness menu dnes už taktiež varia v každej reštaurácii v prípade, že nie ste práve typ, ktorý sa rád motá v kuchyni. Navyknite si na to, že proste teraz žijete zdravo.

4. Doprajte si občas, je to zdravé

Nikto by nemal dodržiavať zdravú stravu na sto percent. Neodopierajte si príliš dlhú dobu. Keď ste v nedeľu na návšteve u mamy a ten segedínsky s knedlíkom tak úžasne vonia tak si ho dajte. Pokiaľ je to raz za čas, je to v poriadku. A ešte odporúčanie- svoje najobľúbenejšie jedlá sa naučte pripraviť si v zdravšej forme, dosť vám to uľahčí život a hlavne nebudete mať pocit, že ste sa museli niečoho vzdať.

5. Hýbte sa

Akokoľvek. Nie ste talent na šport? Alebo vás žiadny nebaví? No a čo. Pustite si doma hudbu a tancujte. No tak, každý rád tancuje. A keď ste sami doma a nikto vás nevidí? Dokonalé! Roztočte to!

Hýbte sa

6. Suplementy pomôžu, zakomponujte ich, ale nepreháňajte to

Ušetria čas, povzbudia, pomôžu pri silovom tréningu, aj pri chudnutí. Proteín vás zasýti po cvičení a je dobrým sluhom, ak už fakt nemáte po ruke žiadne jedlo. Kazeín vo forme proteínového nápoja Micellar Casein je chutná a rýchla náhrada tvarohu pred spaním, predtréningovky pomôžu v prípade, že vám dnes chýba elán na cvičenie a spaľovače vám pomôžu zbaviť sa nadbytočnej vody aj nejakých tých tukových vankúšikov. Berte ich ako pomocníkov pri svojej ceste. Nespoliehajte sa ale, že urobia niečo za vás. Základ je vaša hlava, váš rozum a váš prístup k sebe samému. Ak budete celý deň piť proteín a piť karnitínové nápoje nikam vás to neposunie. Zostavte si rozumný suplementačný plán vhodný pre dané obdobie. Suplementuje sa inak keď zhadzujeme nadbytočné kilá a inak keď sa snažíme nabrať nejakú tú svalovú hmotu.

7. Nájdite si hobby

A teraz myslím niečo iné ako cvičenie alebo pohyb. Chceli by ste vedieť kresliť? Spievať? Chcete napísať knihu? Do toho! Realizujte sa! Musíte sa odreagovať, musíte mať zo života radosť. Nemusíte v tom byť vôbec dobrý/á, podstatné je aby vás to bavilo a uvidíte, že všetko pôjde ľahšie. Hlavné je nebyť neustále zamestnávaný/á len svojim vzhľadom. A uvidíte, keď vás to bruško prestane tak veľmi trápiť, jedného dňa zistíte, že už ani žiadne nemáte.

Saskia Cakoci