Prejsť na obsah
Životný štýl

6 spôsobov, ako prirodzene zvýšiť testosterón

Dostatok testosterónu vedie k vyššej hladine energie a sily. Aké však máte možnosti, keď vám klesne testosterón? Tu je 6 spôsobov, ako ho prirodzene zvýšite.

6 spôsobov, ako prirodzene zvýšiť testosterón

Testosterón je jedným zo základným mužských pohlavných hormónov. Je známe, že testosterón sa podieľa na raste čistej svalovej hmoty, úbytku tuku a zvýšeniu libida. U mužov sa jeho nedostatok začína prejavovať v strednom veku. Existujú ale prirodzené spôsoby, ako ho zvýšiť.

Vplyv testosterónu 

Testosterón je androgénny hormón produkovaný najmä semenníkmi (u mužov) a vaječníkmi (u žien). Testosterón stimuluje vývoj mužských sekundárnych pohlavných znakov a je nevyhnutný pri tvorbe spermií. U žien testosterón pomáha udržiavať zdravé kosti, je podstatný pri vývoji vajíčok a prispieva k zdravému libidu. S poklesom testosterónu sa ženy stretávajú hlavne v menopauze. U mužov sú najčastejšími príčinami poklesu:

  • vek,
  • podvýživa alebo nadváha,
  • fajčenie,
  • niektoré lieky a drogy,
  • dedičné ochorenia,
  • chemoterapia,
  • nedostatok spánku a vysoká miera stresu.

Svaly, kosti, tuk 

Testosterón je jedným z mnohých faktorov podieľajúcich sa na vývoji svalovej hmoty a sily. Podporuje bielkovinovú syntézu a zvyšuje hladiny rastového hormónu, vďaka čomu muži budujú svaly rýchlejšie ako ženy. Testosterón mužom pomáha k pevnejším kostiam a efektívnejšiemu spaľovaniu tukov.

Pokožka a vlasy 

V dospievaní testosterón stimuluje rast fúzov na tvári, chlpov v podpazuší, okolo genitálií, na hrudi a nohách. Androgény podporujú tvorbu kožného mazu, čo sa prejavuje rozšíreným akné. Testosterónu sa dáva za vinu vypadávanie vlasov. V skutočnosti za to môže päťkrát účinnejší dihydrotestosterón (DHT), ktorý sa tvorí z testosterónu. Vypadávanie spôsobuje citlivosť vlasových folikulov na DHT.

Sexualita a reprodukčný systém 

Testosterón je nevyhnutný na tvorbu spermií v semenníkoch, u žien na tvorbu vajíčok. Počas puberty jeho stúpajúca úroveň podporuje rozvoj mužských pohlavných orgánov, prehlbuje sa hlas. Spolu s týmito zmenami rastie aj sexuálna túžba. Nízka hladina testosterónu môže mať za následok erektilnú dysfunkciu.

6 spôsobov ako prirodzene zvýšiť testosterón

6 spôsobov ako prirodzene zvýšiť testosterón 

1. Užívajte vitamín D

Vitamín D je dôležitý vitamín, ktorý podporuje zvýšenie hladiny testosterónu. V jednej ročnej štúdii bolo 65 mužov rozdelených do 2 skupín. Úroveň vitamínu D v skupine s doplnkami sa zdvojnásobila a ich hladiny testosterónu sa zvýšili približne o 20%.

2. Užívajte zinok

Nedostatok zinku vedie k nízkemu testosterónu. Presný dôvod, prečo sa tak deje, nie je úplne objasnený. Minerál môže ovplyvňovať bunky v semenníkoch, ktoré produkujú testosterón. V štúdii skúmajúcej suplementáciu magnéziom a zinkom sa zistilo, že muži, ktorí dostávali 30 miligramov zinku denne, vykazovali v tele zvýšené hladiny voľného testosterónu.

3. Jedzte každý deň strapec hrozna

Hrozno sa považuje za ovocie naplnené vitamínmi, ktoré sú dobré pre vaše celkové zdravie. Okrem toho môžu výrazne zvýšiť hladinu testosterónu v tele. Šupka na hrozne obsahuje chemickú látku zvanú resveratrol, ktorý je vynikajúci pre zdravie spermií. Podľa čínskych vedcov na zlepšenie schopnosti spermií plávať a zvýšenie hladiny testosterónu je potrebných 5 až 10 g hroznových šupiek.

Pite šťavu z granátových jabĺk
4. Pite šťavu z granátových jabĺk

Granátové jablká sú zdrojom zdraviu prospešných fytochemikálií. Ukazuje sa, že toto rubínové ovocie má schopnosti blokovať estrogén a zvyšovať testosterón. V štúdii na 60 ľuďoch, ktorí museli piť šťavu z granátových jabĺk, sa po 14 dňoch zistilo, že ich priemerná úroveň testosterónu v slinách sa zvýšila o 24%.

5. Znížte stres s cesnakom

Cesnak obsahuje zlúčeninu s názvom alicín, ktorá pomáha znižovať kortizol. Kortizol je známy stresový hormón. Okrem toho negatívne vplýva na úroveň testosterónu. Kortizol bojuje s testosterónom o tie isté miesta vo svalových bunkách. Čím menej kortizolu máte, tým viac testosterónu ostane vo vašich svaloch. Proti stresu je účinná aj ašvaganda, známe prírodné afrodiziakum.

6. Jedzte hlúbovú zeleninu

Hlúbová zelenina – napríklad brokolica, karfiol, ružičkový kel, kel a kapusta – pomáhajú zvyšovať testosterón tým, že znižujú hladinu estrogénu. Táto zelenina je plná zlúčeniny zvanej indol-3 karbinol, ktorá sa premieňa na bezpečnejšiu formu estrogénu pre mužské telo. Táto transformácia umožňuje telu ľahšie regulovať hladinu testosterónu.

Produkty na zvýšenie testosterónu od BioTechUSA 

• TST + GH

Produkt TST + GH stimuluje testosterón a rastový hormón v jednom. Jeho hlavnou zložkou je kyselina D-asparágová, ktorá sa v tele podieľa na produkcii a uvoľňovaní testosterónu. Okrem toho obsahuje arginín, ktorý pozitívne vplýva na tvorbu rastového hormónu. V prípravku ďalej nájdete L-glutamín, L-karnitín, L-ornitín, L-lyzín, vitamín B6, zinok a horčík.

• Black Test

Black Test obsahuje unikátny mix rastlinných výťažkov, ktoré optimalizujú úroveň testosterónu. Extrakty zo semien senovky, brokolice a pestreca mariánskeho sú tiež prínosné v oblasti potencie a libida. Jeho ďalšími zložkami sú beta alanín, L-arginín, ZMB a niacín.

• Tribooster

Obsahuje známy „booster“ testosterónu kotvičník zemný. Jeho sila tkvie vo vysokej hladine rastlinných „steroidov“, z ktorých najdôležitejšie sú saponíny. Kotvičník blahodarne pôsobí na celý organizmus. Zvyšuje vitalitu a elán. Podporuje zdravie prostaty a močových ciest.

• Fenugreek

Fenugreek od BiotechUSA vám dodá 1 200 mg čistého výťažku zo semien senovky gréckej. Pomáha udržať hladinu testosterónu u mužov v období andropauzy. Medzi ženami je vyhľadávaným doplnkom na spevnenie pŕs a podporu tvorby materského mlieka.

Katarína Jurčiaková