Prejsť na obsah
Životný štýl

5 dôvodov, prečo si neustále hladný – ani by si si nemyslel!

Stále máš pocit hladu? Zvýšil si konzumáciu vlákniny, zvýšil si príjem bielkovín, piješ viac vody a napriek tomu stále pociťuješ neprekonateľnú túžbu po jedle? Potom je tu čas pozrieť sa na to, kde môže byť chyba.

Aerobny tréning

1. Hodiny trvajúci aeróbny tréning

Mnohé vedecké štúdie dokázali účinné znižovanie a reguláciu pocitu hladu vplyvom aeróbneho tréningu. Nie je ale jedno, ako dlho tréning trvá! V jednej nemeckej štúdii skúmali cyklistov počas 120 minút trvajúceho tréningu s nízkou intenzitou a zistili, že hormón ghrelín, ktorý je stimulujúcim hormónom pre pocit hladu, vykazoval po tréningu veľmi vysoké hodnoty. Dozeraj preto na to, aby si predišiel pocitu hladu počas dlho trvajúcom tréningu aspoň užívaním glutamínu, alebo zaraď viacero aeróbnych tréningov v trvaní kratších časových úsekov.

2. Nedostatok spánku

Nie je žiadnym tajomstvom, že nedostatočným spánkom sa tvoj výkon znižuje a zvyšuje sa čas potrebný pre regeneráciu. Má to vplyv aj na tvoju chuť do jedla. Jediná prebdená noc spôsobí drastické zvýšenie hladiny ghrelínu. Toto isté zistili vedci aj pri viacerých, po sebe nasledujúcich nociach, spojených s nekvalitným spánkom. Výskumy preukázali jednoduchú spojitosť: čím menej spíš, tým je ťažšie pocit hladu kontrolovať. Pre únavu sa len ťažko dokážeš koncentrovať na zvládnutie svojich túžob, a na ďalšie pokračovanie v diéte!

3. Lákavé reklamy

Existujú určité jedlá, ktoré výrazne zvyšujú túžbu po jedení. Reklamy, internet, všetky len tak šíria oku lahodiacejšie a lahodiacejšie fotografie jedál. Navyše to ale nie je ešte všetko, veď v obchodných centrách, obchodných domoch sa šíriace príjemné vône nás neustále držia v pokušení. Ak je po psychickej stránke všetko namieste, nie si napríklad vyčerpaný z nedostatku minerálov, vtedy je pevná vôľa veľkou pomocou pri zdolaní túžby.

Strava

4. Stravovací plán

Keď prejdeš na konzumáciu 5 – 6 jedál denne, čo je pre tvoj organizmus lepšie, potom je pravdepodobné, že v časoch, kedy si sa zvykol stravovať, bude tvoje telo vydávať signály a ty budeš hladný. Bude to hlavne vtedy, ak v tom čase jedia z tvojho okolia viacerí, pretože pocit hladu má aj sociálne korene. Časom sa ale tvoj organizmus adaptuje a prestaví sa na nový stravovací plán!

5. Tekutá strava

Pri diétach s nízkym príjmom sacharidov, a vysokým príjmom bielkovín, riešime často jedno – dve stravovania bielkovinovým nápojom. Túto skutočnosť ale nemôžeme preháňať! Pomocou doplnkov výživy dopĺňaj maximálne polovicu svojej dennej potreby bielkovín. Vedecké štúdie preukázali, že tekutá strava nespôsobuje taký tlak v žalúdku, ktorý by v centre pre pocit hladu motivoval tento pocit k jeho zníženiu.

Svoj denný režim skús prispôsobiť podľa vyššie uvedených informácií. Takto bude neustály pocit hladu určite ľahšie zdolateľný!