Prejsť na obsah
Životný štýl

10+1 pravidlo zdravého chudnutia

Existuje veľa spôsobov ako schudnúť, ale je len málo takých, ktoré vám nenarušia zdravie a látkovú výmenu. Každý človek je jedinečný a preto neexistuje ideálny spôsob, ktorý by platil pre každého. Napriek tomu, dodržaním nasledujúcich pravidiel môžete chudnúť oveľa zdravšie a udržať si štíhlu postavu trvalejšie.

10+1 pravidlo zdravého chudnutia
 1. Nehladujte. Kalorický príjem pod hranicou bazálneho metabolizmu (kľudová energetická spotreba – koľko vaše telo za deň spáli kalórií, pokiaľ by ste sa ani nepohli) spôsobuje pre telo šok. Telo naň reaguje zvýšenou potrebou ukladania tukových zásob, vždy keď bude mať k tomu príležitosť.
   
 2. Buďte trpezlivý. V prvých týždňoch diety môžete schudnúť aj niekoľko kilogramov. Ide však len o zásoby vody a sacharidov, ktoré sa okamžite vrátia, ak prerušíme diétu. Z dlhodobého hľadiska pri zdravom chudnutí sa týždenný úbytok váhy pohybuje od 0,5 až do 1kg. Zdravé chudnutie nenarušuje metabolické procesy a naše zdravie.
   
 3. Stravujte sa pravidelne každé tri hodiny. Nepravidelné stravovanie zapríčiňuje výrazné výkyvy hladiny cukru v krvi  a spôsobuje „vlčí“ hlad. Ak celý deň málo jete, telo sa tento výpadok energie bude snažiť dobehnúť, čo bude mať na vaše chudnutie negatívny vplyv. Nepravidelná strava núti telo odoberať si energiu aj zo svalov, tým spomaľuje váš metabolizmus. Spomalený metabolizmus znižuje šancu schudnúť a zároveň zvyšuje pravdepodobnosť jojo efektu.
   
 4. Nezabúdajte na dostatočný príjem bielkovín (záleží od množstva a typu tréningu), cieľom vášho chudnutia predsa nie je strata svalovej hmoty ale tuku.
   
 5. Konzumujte dostatočné množstvo kvalitných a plnohodnotných sacharidov. Napríklad hnedá ryža, pohánka a iné, ktoré menej narúšajú vylučovanie cukru v krvi. Tým sa zbavíme kolísania hladiny cukru v krvnom riečišti. Taktiež tým predchádzame následným poruchám koncentrácie alebo chuti dať si niečo sladké. Zabránime následnému ukladaniu tukových zásob.
   
 6. Všímajte si na výrobkoch glykemický index. Zvoľte si výrobky s nižším číslom, teda s pomalšie vstrebateľnými sacharidmi. Príjem sacharidov si rozdeľte tak, aby na večeru ostala skôr už len zelenina. Väčšiu dávku sacharidov treba prijať v čase pred tréningom, aby ste mali dostatok energie pre cvičenie.
   
 7. Konzumujte zeleninu s každým jedlom.
   
 8. Ovocie má zvyčajne vysoký obsah cukrov, preto ho konzumujte s rozumom. Ak k ovociu pridáte niekoľko kúskov orechov alebo mandlí (nie solených, ale neochutených), tak znížite hladinu cukru v krvi.
   
 9. Snažte sa jesť kvalitné potraviny. Vyhnite sa jedlám plným farbív, konzervantov a trans-mastných kyselín.
   
 10. Kontrolujte si príjem tekutín. Minimálna potreba tekutín sa pohybuje okolo 30 ml/kg telesnej váhy. K tomuto si treba ešte pripočítať stratu tekutín počas tréningu alebo kvôli poteniu sa v letných horúčavách. Veľmi dôležité však je nepočítať sem sýtené alebo sladené nápoje, len vodu a čaj bez kofeínu.

Rada na záver

10+1! Jedzte pestrú stravu. Pri väčšine diétnych programov v strave prevláda znížený kalorický príjem a jednotvárna strava. Týmto spôsobom si môžete ľahko vytvoriť nedostatok niektorých vitamínov a minerálnych látok.