Prejsť na obsah
Tréningové plány
Životný štýl

Zavodnenie tela: Aké sú príčiny a ako ho znížiť?

Nadmerné a nezdravé množstvo vody v tele sa prejavuje zavodnením. Voda navyše znamená aj nadbytočné kilá. Dôvodov zavodnenia aj spôsobov, ako sa ho efektívne zbaviť existuje viacero. Ak aj vy práve bojujete s nadbytočným množstvom tekutín v tele, prečítajte si naše rady spolu s tipmi na konkrétne doplnky, vďaka ktorým so svojím problémom skoncujete rýchlo a bezpečne.

zavodnenie tela – príčiny a riešenie

Zavodnenie tela: Hľadajte príčiny

Opuchnuté končatiny a tvár sú najviac viditeľným prejavom zavodnenia. Zdravé telo zadržiava vodu v tele prirodzene, lebo ju potrebuje na svoje fungovanie. Problémom je ale stav, v ktorom telo drží vodu nadmerne. Dôsledkom je reťazenie ďalších zdravotných problémov. Zavodnenie sa dá dobre odstrániť, ale na prvom mieste je identifikácia príčiny. Sledovaním vlastného tela na väčšinu z nich prídete sami. Medzi najčastejšie príčiny zavodnenia organizmu patria:

  • Nedostatok vody. Dehydratácia je, paradoxne, jednou z najčastejších príčin opuchov, ktoré sú dôsledkom zavodnenia. Pri poklese množstva vody v tele pod kritickú hranicu sa organizmus snaží zabrániť ďalším únikom, začne vodu ukladať a navonok sa prejaví opuchom.
  • Hormonálne výkyvy. Ak je hladina hormónov v tele  nestála, môže sa prejaviť opuchom. Premenlivé hladiny hormónov očakávajte v tehotenstve, pri menopauze ale aj v puberte. Čím je organizmus starší, tým horšie hormonálne výkyvy zvláda. Najmä v tehotenstve je zavodnenie hlavnou príčinou zvýšenia hmotnosti aj  opuchov.
  • Nadmerná konzumácia soli. Pravidelné konzumácia slaných jedál zvyšuje množstvo vody v tele, ktoré sa snaží soľ riediť a spracovať. Soľ sa pritom nachádza aj tam, kde by ste ju rozhodne nečakali. Cereálie, zeleninové šťavy, pečivo aj rôzne ochucovadlá sú tie najbežnejšie.
  • Nedostatok minerálov a vitamínov. Horčík, draslík a vitamín B6 okrem iných benefitov dokážu účinne regulovať hladinu vody v tele. Ak je ich v tele nedostatok, problémy nebudú len so zavodnením. Kŕče, poruchy koncentrácie a spánku, vypadávanie vlasov a mnohé iné „zaklopú na dvere” čoskoro.  
  • Sedavé zamestnanie. Ak v práci sedíte aj niekoľko hodín v rovnakej pozícii, voda vplyvom gravitácie prirodzene zostane v končatinách. 
príčiny zavodnenia tela

Čo je dobré na odvodnenie?

Ak ste úspešne odhalili príčinu zavodnenia, je ten správny čas zakročiť a prebytočnú vodu dostať z tela preč. Na výber je viacero postupov, konkrétny bude závisieť od príčiny. Nasledovné rady dobre poslúžia aj ako prevencia.

Dostatočný príjem bielkovín

Zvýšiť denný príjem bielkovín sa dá úpravou jedálnička a tiež aj užívaním bielkovinových doplnkov výživy vo forme lahodných proteínov, proteínových tyčiniek, nápojov či dokonca aj chipsov. Z potravín bohatých na proteíny odporúčame najmä mliečne výrobky, kuracie mäso a rybie mäso, prípadne hovädzie mäso.

Zvýšený príjem magnézia

Magnézium (horčík) efektívne znižuje hladinu sodíka (soli) a tiež pomáha z tela vyplavovať prebytočné tekutiny. Okrem spomenutých fyziologických benefitov pomáha magnézium upravovať spánok, koncentráciu a eliminuje bolesti hlavy. 

Magnézium sa v prirodzenej forme nachádza v potravinách (avokádo, špenát, orechy, a iné). Magnesium+Chelate predstavuje ideálny spôsob, ako dávkovať horčík presne a vždy v čase, keď ho potrebujete. Vedeli ste, že chelát (chelate) je najpokročilejšia formula, ktorá zabezpečí maximálne vstrebanie magnézia do organizmu a maximalizáciu účinku

Pravidelná telesná aktivita

Pravidelný pohyb nielenže zlepší celkové fungovanie organizmu, ale tiež posilní aj imunitu a kondíciu. Pri riešení problémov so zavodnením je ale najpodstatnejšie potenie. Vylučovanie nadbytočnej vody práve týmto spôsobom je najviac prirodzené a dá sa efektívne podporovať kvalitnými doplnkami. 

Užitím Mega Burner zhruba 30 minút pred tréningom dodáte telu potrebnú energiu a výrazne pomôžete spaľovaniu tukov aj poteniu. Pri odvodňovaní pred súťažou siahnite po diuretickom prípravku Desert. Rastlinné extrakty, magnézium aj kofeín vás zbavia prebytočnej vody rýchlo a bezpečne.

zavodnenie organizmu – cviky

Dostatočný príjem tekutín

Pri výkone aj počas bežného dňa sa musí každý zdravý jedinec postarať o dostatočný príjem tekutín. Dostatok vody v tele znamená normálne fungovanie vnútorných orgánov, efektívnu látkovú výmenu  aj zvýšený výkon. 

V duchu hesla „dobré dnu, zlé von” kvalitnou hydratáciou podporíte aj vyplavovanie solí formou potenia. Isotonic je výborným pomocníkom každého bežca aj kulturistu. Spolu so sacharidami, dostane telo dávku potrebných minerálov aj vitamínov. Izotonický nápoj obsahuje aj vitamín C a B6.