Prejsť na obsah
Recepty

Ako si vyrobiť domáce proteínové tyčinky?

Príprava zdravej stravy doma nám dáva možnosť mať pod kontrolou to, čo jeme. Okrem toho je proces prípravy aj dobrým relaxom. Pre aktívnych ľudí, ktorí chcú nielen zdravo jesť, ale aj zdravo maškrtiť, je ideálnou voľbou proteínová tyčinka. Tých je v obchodoch dostatok, no nie všetky výrobky naozaj spĺňajú nároky – označenie „proteínová” je často len marketingový ťah. Ozajstné fit domáce proteínové tyčinky si môžete vyrobiť aj sami, ukážeme vám pár receptov spolu s návodom, ako postupovať.

fit proteínová tyčinka

Načo je dobrá proteínová tyčinka

Konzumáciou proteínových tyčiniek dostáva telo kvalitné a minimálne spracované živiny. Väčšina tyčiniek je vyrábaná z celozrnných surovín, ktoré sú nielen výživné, ale aj zdravé.

Ďalšou výhodou je, že v tyčinke sa nachádza presne také množstvo bielkovín, vitamínov, vlákniny alebo sacharidov, aké telo potrebuje v jednej dávke. Vy máte istotu, že telo nestráda a nie je ani preťažené. Na záver sú tu praktické dôvody. Tyčinky sú malé, dajú sa ľahko skladovať aj prenášať. V našom BioTechUSA e-shope nájdete dostatok kvalitných zdravých tyčiniek tu.

Kedy ju jesť

Proteínovú tyčinku je možné konzumovať kedykoľvek počas dňa. Niektoré druhy sú vyrábané tak, aby nahradili jednu veľkú porciu jedla. Odporúčame proteínovú tyčinku jesť pred tréningom. Vtedy dodáte telu energiu na tréning a bielkoviny sa postarajú o ochranu svalov. V období po tréningu je situácia podobná, organizmus získa rýchle a kvalitné živiny v dostatočnom množstve. Proteínovú tyčinku si pokojne dajte aj večer, alebo keď máte chuť na sladké.

chlap, ktorý je proteínovú tyčinku

Ako si ju vyrobiť doma

Existuje veľké množstvo receptov, ako si vyrobiť proteínovú tyčinku doma. Dobrou správou je, že sme pre vás vybrali tie, ktoré sa zaobídu bez pečenia v rúre. Všetky naše recepty sú rýchle, jednoduché a potrebné bude malé množstvo bežne dostupných surovín. 

Ak sa vám niektorá z položiek receptu nepozdáva, alebo ju práve doma nemáte, pokojne ju môžete nahradiť. Na druhej strane, je dobré presne dodržiavať stanovené množstvá surovín z receptov – zabezpečíte si konkrétne nutričné hodnoty a budete si vedieť vypočítať, čo konzumujete.

Proteínová tyčinka Klasik 

Suroviny: 

 • 1/2 šálky mlieka
 • 1 šálka  arašidové maslo s kúskami
 • 1/2  šálky medu alebo javorového sirupu
 • 1 šálka vanilkového, čokoládového alebo iného ISO Whey proteínu
 • 2 šálky klasických ovsených vločiek
 • 1 čajová lyžička práškovej škorice
 • 1 šálka čučoriedok alebo sušených brusníc

V hrnci si vymiešame základ pridaním mlieka, arašidového masla, sirupu alebo medu. Hrniec postavíme na varnú dosku a po ohriatí obsahu miešame. Skončíme až keď sa všetok obsah spojil. V druhom kroku pridáme ovsené vločky, proteínový prášok, škoricu a sušené ovocie. Opäť všetko premiešame. Podľa chuti pridáme viac medu alebo sirupu.

domáca proteínový tyčinka

Pripravíme si papier na pečenie alebo formu. Obsah hrnca vložíme do formy alebo na papier a vyformujeme tvar tyčinky. Na záver necháme tyčinky kompletne vychladnúť a môžeme ozdobiť kúskami čokolády. Na jeden deň alebo počas jednej noci necháme výsledok oddychovať.

Nutričné hodnoty: kalórie: 279, sacharidy: 26 g, tuky: 11,1 g, bielkoviny: 8,6 g  

Čokoládová proteínová tyčinka

Suroviny:

 • 1 šálku mandľového masla
 • 3 PL mandľového mlieka
 • 4 odmerky proteínu 100% Pure Whey (príchuť čokoláda)
 • 1/4 šálky agáve sirupu alebo medu
 • 1 PL práškového kakaa
 • 1/4 šálky vysoko percentnej čokolády
 • 1/2 šálky pomletých ovsených vločiek

Začíname spracovaním tekutých surovín. Maslo, sirup (med) a mlieko zmiešame dohromady, najlepšie mixovaním. Postupne budeme pridávať všetky suché suroviny, neustále všetko dôkladne miešame. Na konci by sa malo vypracovať cesto, ktoré si preložíme na papier na pečenie. Môžeme vyformovať aj dlhšie pásy, ktoré neskôr prekrojíme. Cesto necháme 30 minút v chladničke. Po vybratí nakrájame do požadovaných veľkostí. Môžeme ozdobiť ovocím. Skladujeme v uzavretej nádobe. 

Nutričné hodnoty: kalórie: 117, sacharidy: 16,1 g, tuky: 3,6 g, bielkoviny: 6,9 g

domáca proteínová čokoládová tyčinka

Originál od BioTechUSA

Pri experimentoch s rôznymi receptúrami výroby domácich proteínových tyčiniek sa určite inšpirujte našimi tyčinkami. Občas príde vhod pochutnať si na profesionálnom výrobku a tie naše vás pri dosahovaní športových cieľov určite posunú vpred. Pri chudnutí siahnite po Zero Bar tyčinke, ktorá obsahuje až 20 g bielkovín a minimum sacharidov.