Prejsť na obsah
Tréningové plány

Najlepšie cviky s jednoručkami

Jednoručná činka je univerzálny nástroj, ktorý sa oplatí pri cvičení využívať pravidelne. Precvičiť sa dá každý jeden sval v hornej aj dolnej časti tela. Cvičením s jednoručkami môžete realizovať izolované cviky, ktoré budú pri vhodne zvolenej technike a váhe bezpečné aj účinné. Veľké množstvo variácií a dokonalé prispôsobenie biomechanike každého tela robí z jednoručiek dokonalý tréningový nástroj.

cviky s jednoručkami vo fitku

Jednoručné činky sa nachádzajú v každom fitku a dajú sa  využívať na viacero spôsobov klasický úchop dlaňou v strede je len jedným z mnohých. Činku je možné uchopiť obidvoma rukami naraz, držať ju za časť so závažím alebo s ňou voľne manipulovať rôznymi smermi.

Predstavíme vám najlepšie cviky s jednoručkami, na záver máme prichystané  tipy pre ešte dokonalejší tréning a maximalizáciu svalových prírastkov.

Mŕtvy ťah s jednoručkami

Najťažší a zároveň najúčinnejší cvik na chrbát – to je mŕtvy ťah. Zvyčajne ho vykonávame s veľkou činkou, ktorá ale nemusí vyhovovať každému. Menšou nevýhodou variácie s jednoručkami je fakt, že váha s ktorou pracujete bude vždy menšia. Výhodou zas bude väčšie precítenie cviku v každej fáze a nové možnosti práce s chrbtom. 

mŕtvy ťah s jednoručkami

Cvik vykonávame rovnakým spôsobom ako pri tradičnom cvičení s veľkou činkou. Jednoručky si uložíme po stranách, rozkričíme sa na šírku ramien. Zohneme sa a uchopíme činky pevne do rúk a pripravíme si východiskovú pozíciu. Chrbát je vystretý a ruky, držiace jednoručky, sú spustené vedľa tela. Ramená posunieme vzad, postoj je pevný. 

Cvik začíname ohnutím nôh v kolenách a zároveň hornú časť tela, s vystretým chrbátom, ohýbame do mierneho predklonu. S jednoručkou máme viac možností, ako cvik dokončiť. Závažie po celú dobu udržiavame pozdĺž tela, alebo ho posunieme smerom dopredu. V druhom prípade je cvik ťažší. Mŕtvy ťah vykonáme narovnaním tela do východiskovej pozície. 

Tlaky s jednoručkami

Tento cvik spolu s rozpažovaním predstavuje mimoriadne účinný spôsob tréningu hrudníka. S jednoručkou si tento cvik viete dokonale prispôsobiť svojim potrebám. Vyskúšajte preto rôzne uhly rúk voči telu (šírku), rôzne natočenie dlane a samozrejme rozdielne váhy. Čím je vzdialenosť medzi činkami menšia, tým viac sa zameriavate na stredovú časť hrudníka.

tlaky s jednoručkami

Východisková pozícia na lavičke vyzerá tak, že ruky máme vystreté nad telom. Závažie pomaly spúšťame dole a v momente, keď dosiahne úroveň hrudníka, začíname tlačiť naspäť hore – smerom od tela. Pozor, na konci cviku nevystierame ruky úplne, zamknutie v lakti je chyba. 

Rozpažovanie s jednoručkami

Pokročilí cvičenci tento cvik zaraďujú ihneď po tlakoch s jednoručkami. Je výhodné zaradiť ho do supersérie a po dokončení tlakov ihneď prejsť k rozpažovaniu. Pri tomto cviku nemáme lakte nikdy úplne vystreté.

Východisková pozícia je rovnaká ako pri tlakoch. Závažie postupne a kontrolovane spúšťame dole a otvárame hrudník. Dbáme na to, aby svaly boli po celú dobu v napätí. Vyhýbame sa nadmernej práci ramien.

rozpažovanie s jednoručkami

Skullcrusher s jednoručkami

Vynikajúca alternatíva ku klasickému skullcrusheru s EZ činkou. Pri tomto cviku odporúčame znížiť váhu a sústrediť sa na posledné momenty kontrakcie tricepsu. Keďže je tricepsový sval značne húževnatý, vyšší počet opakovaní v každej sérii zabezpečí, že sval si naozaj odpracuje svoje a bude aj rásť.

Výpady s jednoručkami

Tréning nôh nemusí byť vždy iba o ťažkých a technicky náročných drepoch. Výpady sú rovnako účinné a komplexné. Uchopte jednu jednoručku obidvoma rukami a držte ju pred sebou. Použitím dvoch jednoručiek, ktoré spustíte vedľa tela, si cvik spravíte náročnejším. Výpady začíname z východiskovej pozície – telo je vzpriamené, chrbát je rovný a pohľad smeruje dopredu, nie dole. Pri výpade spravíme krok vpred. Dávame pozor, aby uhol pokrčenia v kolene nebol ani príliš veľký, ani malý.

výpady s jednoručkami

Kladivový bicepsový zdvih

Pri tréningu bicepsu je najpoužívanejším cvikom klasický bicepsový zdvih, pri ktorom dlaň smeruje hore. Použite variáciu, kedy činku v ruke držíte tzv. kladivovým úchopom. Biceps spolu s predlaktím dostane nový impulz k rastu. Odporúčame v momente vrcholnej kontrakcie zotrvať pár sekúnd, až následne spúšťať závažie smerom dole.

kladivový bicepsový zdvih s jednoručkami

Tipy

Využite jednoručky pri rozcvičke

Jednoručky využite pri rozcvičke alebo pred každým ďalším cvikom. Zvoľte ľahšiu váhu a pred pracovnou sériou niekoľkými koncentrovanými opakovaniami zahrejte a prekrvte svalovú partiu, ktorú sa chystáte cvičiť. Takto pripravený sval spolu so šľachami podá väčší výkon, porastie rýchlejšie a cvičenie sa stáva bezpečnejším.

Zvýšujte výkon doplnkami

Obdobie tesne pred tréningom využite na mentálnu prípravu a užitie doplnku, ktorým si efektívne navýšite svoj výkon. Okrem spaľovačov tuku sú výbornou voľbou aj predtréningové prípravky.

Spaľovače výrazne pomôžu pri znižovaní tuku a dodajú energiu. Predtréningovky BiotechUSA zvýšia prietok krvi v cievach, zintenzívňujú napumpovanie svalov a urýchľujú rast nových. Na začiatok určite siahnite po vyhľadávanom NitroX Therapy bez cukru.

Cvičte supersérie 

Po každom cviku, napríklad s veľkou činkou, vykonajte rovnaký cvik s jednoručkou. Na začiatku si pripravte polovičnú váhu predošlého cviku a ihneď po jeho dokončení siahnite po jednoručkách a pokračujte do úplného zlyhania svalu. Supersérie sú vhodné pri rysovaní svalov alebo pri partii, ktorá úspešne pri tréningoch vzdoruje a nerastie. 

Od jednoručky ku kettlebellu

Ak zvyknete pravidelne využívať jednoručky pri každom tréningu, po čase budete chcieť siahnuť po kettelbelloch. Závažie s vhodne tvarovanou rúčkou poskytne ďalšie možnosti najmä v oblasti funkčných tréningov alebo rôznych kardio cvičení.