Prejsť na obsah
Tréningové plány

Najlepšie cviky na krčnú a hrudnú chrbticu

Stuhnutý chrbát, bolesti hlavy a krku, zlá mobilita horných končatín – to je len malý výpočet problémov, ktoré postihnú každého, kto dlhodobo zanedbáva starostlivosť o krčnú a hrudnú chrbticu. Pomôžeme vám odhaliť príčiny problémov a spolu s tipmi na najlepšie cviky dokážete nielen efektívne odstraňovať už existujúce problémy, ale aj predchádzať tým ďalším v budúcnosti. 

cviky na krčnú chrbticu

Čo je to krčná a hrudná chrbtica

Krčná aj hrudná chrbtica spolu tvoria najdlhšiu časť ľudskej chrbtice. Tá, ako celok, má za úlohu poskytovať oporu celému telu. Je tvorená z viacerých typov stavcov. Hrudné stavce sa vyznačujú tým, že sú priam stvorené na pohyb, zvlášť na otáčanie. Na jednotlivé hrudné stavce sa potom upína hrudný kôš, ktorý je tvorený rebrami.

Krčná chrbtica je tiež mimoriadne mobilná. Stavce sú menšie a spolu so svalmi tvoria krk. Krčná chrbtica je mimoriadne dôležitá pri udržiavaní rovnováhy a je zakončená lebkou, v ktorej sa nachádza centrum nervovej sústavy – mozog. 

Ako vplývajú na našu mobilitu

Dobrá kondícia krčnej aj hrudnej chrbtice je kľúčová pre každodenný život. Bežné denné aktivity, dokonca aj plnohodnotný spánok, je možné realizovať len vďaka zdravej chrbtici. Pre celkové zdravie je mimoriadne dôležité aj športovanie alebo iná fyzická aktivita. Bez zdravej hrudnej a krčnej chrbtice by nič zo spomenutého nebolo možné. Okrem všeobecnej či špecifickej mobility je chrbtica zodpovedná aj za kvalitné dýchanie a funkčné prepojenie hornej a dolnej časti tela. 

Čo škodí krčnej chrbtici

Krčnej chrbtici, a nielen tejto časti, najviac škodí statické sedenie. Je to prekvapujúce, ale práve sed je práve tou činnosťou”, ktorá akúkoľvek časť chrbtice poškodzuje najviac. Ľudské telo je totiž stvorené na pohyb. 

Hrudnú aj krčnú chrbticu ničí monotónny pohyb alebo strnulá pozícia, ktorá sa opakuje pravidelne a trvá častokrát aj niekoľko hodín. Typickým príkladom je dlhé a koncentrované sedenie za počítačom alebo dlhé hodiny za volantom. Z kategórie monotónnych pohybov spomenieme dookola sa opakujúce pohyby pri manuálnej práci.

krčná chrbtica

Cviky na krčnú chrbticu

Pri starostlivosti o krčnú a hrudnú chrbticu máme našťastie k dispozícii celý rad efektívnych cvikov, ktoré pomôžu s odstránením už existujúcich ťažkostí a fungujú aj ako prevencia. Poďme si predstaviť tie najlepšie. Všetky spomenuté cviky si môžete okamžite vyskúšať ihneď po dočítaní nášho článku. Nebudete potrebovať špeciálne vybavenie, cvičiť môžete doma, v práci aj na parkovisku.

Väčšina cvikov vychádza z jogy a jej techník. Tie sa vyznačujú jednoduchosťou, plynulosťou a mimoriadnou efektivitou. Vyberte si preto vaše obľúbené alebo si menšími variáciami môžete vytvoriť svoje vlastné. 

Chrbtici aj celému pohybovému aparátu vieme účinne pomáhať aj užívaním špeciálnych výživových doplnkov. Na zlepšenie regenerácie kĺbov a šliach odporúčame pravidelne užívať MSM + Vitamin C, ktorý okrem problémov s kĺbami a kosťami pomáha regenerovať aj pokožku. Komplexnú kĺbovú výživu v tekutej forme Arthro Forte Liquid užívajte pred fyzickou aktivitou aj po ťažkej fyzickej práci či tréningu. 

Mačka/krava: Cvik na krčnú a hrudnú chrbticu

Cvik (pozícia) začína nastavením sa do polohy zvieraťa tak, že nohy aj ruky oprieme o podložku. Dlane sa nachádzajú pod ramenami a kolená zas pod bedrami. Výdychom zaguľatíme chrbát a hlavu vystrieme smerom hore. Pracujeme chrbtom, ktorý striedavo ohýbame a uvoľňujeme 

Pozícia kravy je taká istá, rozdiel je v tom, že chrbát zaguľatíme opačným smerom – nahor. Vykonávaním jednotlivých cvičení a kombináciou pozícií dosiahneme dokonalé precvičenie hrudnej aj krčnej chrbtice.

mačka a krava – cvik na krčnú chrbticu

Poloha kobry: Cvik na krčnú chrbticu a hlavu

Telo máme položené  rovnobežne na podlahe. Spodná časť tela sa dotýka podložky, horná časť je nadvihnutá. Ruky sú vystreté a dlane máme uložené pozdĺž bedier. Cvik vykonáme natiahnutím hrudníka spolu s výdychom.

kobra – cvik na krčnú chrbticu

Rolovanie na masážnom valci: Cvik na krčnú chrbticu v sede

Masážny penový valec sa položíme horizontálne na podlahu. Sadneme pred valec tak, aby sme boli otočený tvárou od valca. Zo sedu sa presunieme do ľahu tak, aby sme mali valec umiestnený v oblasti ramien. Dlaňami si podoprieme hlavu a začíname s cvikom. Nohami, ktoré máme ohnuté pred telom sa pohybujeme dopredu a dozadu po valci. Koncová poloha valca je na krčnej chrbtici, spodná poloha v oblasti stredného chrbta. Opakujeme 5 – 10-krát.

rolovanie na masážnom valci ako cvik na chrbticu

Poloha dieťa

Posadíme sa na podložku a zadok oprieme o päty. Vystreté ruky smerujú dopredu a spolu s hornou časťou tela tiež ležia na podložke. Chrbát je úplne vystretý a uvoľnený. Po niekoľkých nádychoch polohu zmeníme na inú.

poloha dieťaťa – cvik na krčnú chrbticu