Prejsť na obsah
Tréningové plány

Ako efektívne znížiť tuk v tele?

Zdravý životný štýl, funkčné telo a veľké množstvo tuku je kombinácia, ktorá nefunguje. Nadmerné množstvo tuku ohrozuje zdravie, skracuje život a obmedzuje pri každodenných činnostiach. Pri snahe o jeho znižovanie vám poradíme, ako sa ho zbaviť čo najefektívnejšie viacerými spôsobmi.

ako znížiť tuk v tele

Hneď na úvod vám prezradíme, že najľahšie je upraviť stravu. Úbytok tukových zásob je dobré podporiť kvalitnými doplnkami výživy, ktorých má BiotechUSA v ponuke dostatok. Ozajstnú a trvalú redukciu tuku dosiahnete len pravidelným cvičením alebo dostatočnou pohybovou aktivitou.

Všeobecne o tuku

Človek v procese evolúcie neustále trpel nedostatkom potravy. Preto sa u ľudí vyvinula schopnosť ukladať si energiu v období dostatku do zásoby a použiť ju v čase nedostatku. Úložiskom energie sa stali tukové zásoby. Jeden gram tuku obsahuje až dvojnásobok energie v porovnaní s bielkovinami a sacharidami. 

Moderný človek už nedostatkom potravy netrpí, ale schopnosť tvoriť tukové zásoby ostala. Bohužiaľ, neostal nám spôsob života, ktorý nútil človeka neustále sa presúvať za potravou a byť väčšinu roka aktívny. Dnešný človek si potravu zoženie cez appku a sedavé zamestnania spôsobujú hromadenie tuku, ktoré telo nemá šancu využiť. 

Ako znížiť tuk v tele pomocou stravy 

Pri snahe o redukciu tuku v tele je najjednoduchším spôsobom úprava stravovacích návykov. Samozrejme, že zmeny sa nedajú uskutočniť zo dňa na deň a ani sa nedajú spraviť všetky naraz. Postupnou úpravou jedálnička podľa našich rád dokážete tuk redukovať efektívne a bez jojo efektu. 

ako znížiť tuk v tele pomocou stravy

Vylúčte sladkosti 

Zbavte sa sladkých pochúťok, ktoré obsahujú obrovské množstvá energie, ale nedávajú telu nič navyše. Drvivá väčšina energie z čokolád sa premení na tuk. Najhoršie na sladkostiach je fakt, že po krátkom čase ste opäť hladný.

Hromadeniu tuku zabránite postupným vylúčením sladkostí z jedálnička, začnite pri menej sladkej káve, pokračujte likvidáciou sladkých zásob v domácnosti.

Zvýšte príjem bielkovín

Zamerajte sa na jedlá a potraviny, ktoré sú bohaté na bielkoviny (proteíny). Kuracie mäso, ryba, brokolica a mliečne výrobky sú základ. Všetky spája vysoký obsah bielkovín a spolu s nimi dodáte telu aj materiál na výstavbu kvalitnej svalovej hmoty. Dospelý jedinec by mal denne prijať 0,5 – 1 g bielkoviny na každý kilogram telesnej hmotnosti.

Jedzte viac porcií počas dňa

Nikdy sa nesnažte doplniť denný príjem energie jediným jedlom. Správny postup je taký, že telu treba dodať výživu počas dňa najmenej 4 – 5-krát v rovnomerných porciách. Medzi jednotlivými jedlami je odstup 2 až 3 hodiny. Dodržiavaním tejto stratégie zabezpečíte, že telo nebude mať potrebu ukladať si zásoby v podobe tuku. 

Dostatok vlákniny

Vláknina telu pomáha viacerými spôsobmi. V tráviacom trakte má schopnosť zadržiavať trávenú potravu, ktorá je tak rozložená efektívnejšie a zároveň odďaľuje nástup hladu. Vďaka nej zjete menej a prídete na spôsob, ako odstrániť tuk z brucha. Vláknina pomáha udržiavať črevá zdravšie a čistejšie – prospieva tak celému organizmu.

Nejesť nárazovo

Ak počas dňa do vyhladovaného tela dodáte iba jednu obrovskú porciu jedla spustíte proces, ktorý sme popísali vyššie – drvivá väčšina sa uloží do tukovej zásoby. Túto chybu robia najmä ľudia, ktorí počas dňa nemajú čas na pravidelné jedlo. Snažia sa to vynahradiť jednou veľkou kalorickou bombou. Väčšina z nej sa bohužiaľ premení na tuk.

Nekupovať polotovary

Pri výbere potravín v obchode sa vyhýbajte spracovaným potravinám. Polotovary vyzerajú lákavo a šetria aj čas. Výrobný proces ich ale zbavil drvivej väčšiny hodnotných látok a vy tak zjete opäť iba prázdne kalórie, ktoré sa zmenia na tuk. Žalúdok sa síce nasýti, organizmus ale potrebuje kvalitné živiny, ktoré vám polotovary nikdy neponúknu.

Spaľovač tukov

Doplnky výživy predstavujú vynikajúci spôsob, ako podporiť efektívne chudnutie. Prvú skupinu tvoria výrobky, ktoré priamo podporujú spaľovanie tuku. Na začiatok odporúčame zaradiť L-karnitín spaľovač tukov, ktorý má viaceré priaznivé účinky, o ktorých si môžete prečítať tu.

Pre ženy je výborným doplnkom na spaľovanie tukov  Thermo Drine Liquid, ktorý stačí rozmiešať do 2 dcl vody. Tekútá forma zabezpečí okamžité vstrebanie a nástup účinku kofeínu, extraktu zo zeleného čaju s podporou Vitamínov C, D, B6 a kyseliny listovej. Vynikajúca príchuť grapefruitu dáva možnosť pripraviť si osviežujúci a energizujúci nápoj pred každým tréningom.

spaľovače tukov pre mužov a ženy

Pre fyzicky aktívnych a športujúcich ľudí, ktorý hľadajú spôsob, ako znížiť percento tuku v tele, je vhodný pokročilejší spaľovač tuku, ktorý obsahuje viacero synergicky pôsobiacich látok. Všetko sú to prírodné aktívne zložky, ktoré sa v tele už vyskytujú a v čistej forme zo stravy ich v dostatočnom množstve nikdy nezískate. Výber tých najlepších spaľovačov tuku nájdete tu.

BiotechUSA SHAPER

Výborným príkladom, ktorý patrí medzi najúčinnejšie spaľovače tukov, je extrémny BiotechUSA Shaper. Každá kapsula obsahuje obsahuje 9 bylinných extraktov, acetyl-L-karnitínom a CLA. Je vhodný pre mužov aj ženy, neobsahuje aspartám.

Dohromady sa v každej dávke nachádza až 14 látok. 120 µg chrómu v jednej dávke pomáha regulovať hladinu glukózy v krvi. Pozor, spaľovač obsahuje kofeín.

Spaľovač bez kofeínu

Vo všeobecnosti platí, že spaľovače tuku pomáhajú telu využiť viac energie pri cvičení, zlepšujú preto výkon a môžu potláčať chuť do jedla. Užívame ich počas dňa v čase pred tréningom alebo inou fyzickou aktivitou, dávame však pozor, aby sme ich neužívali pred spaním. V prípade, že trénujete neskoro večer, zamerajte sa na spaľovač tuku bez kofeínu. 

Vynikajúcou voľbou je BiotechUSA Super Burner, ktorý udrží správnu hladinu cukru v krvi a normalizuje tukový metabolizmus.

Proteínové doplnky výživy

Ďalšou skupinou sú doplnky so zvýšeným obsahom bielkovín, akými sú proteínové tyčinky bez cukru, proteínové prášky na výrobu šejkov, doplnky k vareniu a pod. BiotechUSA ponúka veľké množstvo produktov vhodných aj pre vegánov alebo ľudí, ktorí trpia intoleranciou na laktózu alebo glutén.

Fyzická aktivita

Najefektívnejšia a zároveň najtrvácnejšia metóda redukcie tuku, je pravidelná fyzická aktivita. Nemusí sa hneď jednať o cvičenie vo fitku, na začiatok stačí pravidelná prechádzka, ľahký beh. Tu ale treba rátať s tým, že so zlepšením kondície budú spomenuté aktivity vyžadovať stále viac času. Ak na začiatku postačí prejsť 1 km, po istom čase bude na efektívne spaľovanie potrebných viac km.

spaľovanie tuku cvičením

Tréning vo fitku považuje za najúčinnejší aj najefektívnejší. Ak spozorujete nárast kondície a sily, záťaž si jednoducho zvýšite pridaním väčšieho kotúča alebo voľbou ťažšej jednoručky. Čas strávený vo fitku pritom ostáva rovnaký. 

Fitnescentrá disponujú veľkým množstvom vybavenia a chudnutie tak nemusí byť stále tá istá nuda. Využite veslovací trenažér, rotopéd, bežecký pás alebo odporové gumy.