Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky
Životný štýl

Zdravý životný štýl, ale výsledky žiadne? Kde je chyba?

Pracujem, študujem, zdravo sa stravujem, som aktívny, chcem vyzerať fit a chcem sa dobre aj cítiť… Každej z činností venujem dostatok času a úsilia, no výsledky nevidieť. Pekná postava, kvalitné svalstvo alebo len zlepšenie kondície sa nedostavili. Kde je teda chyba?

Zdravý životný štýl, ale výsledky žiadne? Kde je chyba?

Pokúsime sa identifikovať základné príčiny neúspechu a analyzovať ich. Pár tipmi na záver nasmerujeme ďalšie úsilie tým správnym smerom.

Najčastejšie príčiny stagnácie

Pravidelný beh alebo silový tréning – najlepšie každý deň, náročný spinning a intenzívny jumping trikrát týždenne, drsný crossfit tréning – ideálne každý druhý deň v týždni, vrátane víkendu.

Až príliš veľa ľudí si práve takto predstavuje ideálnu a jedinú správnu cestu za vysnívanou postavou. Bohužiaľ, kopírovaním tréningových plánov profesionálnych športovcov sa ďaleko nedostanete a čoskoro pocítite únavu, sklamanie a v horšom prípade si spôsobíte zranenie.

Najčastejšie príčiny stagnácie

Zdravý životný štýl nemá byť mučením svojho tela za každú cenu. Ak ale pozorujete, že aj napriek vynaloženému úsiliu nechudnete, postavu nerysujete, svalov nepribúda a kondíciu nezlepšujete, je najvyšší čas zamyslieť sa a hľadať príčiny spolu s ich riešeniami.

Potenciálnych chýb môže byť celý rad, ale jadro problému treba hľadať vždy v nasledovnej trojici – nevyhovujúce stravovanie, nevhodné tréningové zaťaženie a zlá regenerácia.

Strava a výživa

Správna výživa je alfa a omega zdravého životného štýlu. Vyvarujte sa priemyselne spracovaným potravinám. Na jednej strane vám dodajú dostatok kalórií, ale na strane druhej sa pri ich výrobe zničí drvivá väčšina telu prospešných látok. Tie ale potrebujete viac ako samotné kalórie.

Strava a výživa

Vyhýbajte sa kúpe „light“ potravín (jogurty, tvarohy a pod.) a pri regáloch s rôznymi fit a proteínovými tyčinkami buďte maximálne podozrievaví. Všetky spomenuté výrobky totiž spája fakt, že majú pekný obal, skvelý marketing, ale v skutočnosti obsahujú veľké množstvá jednoduchých sacharidov a tukov. Do tela tak dostanete len kalórie navyše a váš cieľ sa s každou musli/fit/proteínovou tyčinkou vzďaľuje. Skutočne zdravé a telu prospešné fit výrobky nájdete tu

Príprava jedla 

Riešením je kúpa základných surovín a príprava jedla doma. Týmto spôsobom máte výživu svojho tela plne pod kontrolou vy. Nemajte obavy, príprava zdravého menu nie je náročná a časom si svoje obľúbené recepty nájde každý. Inšpirovať sa môžete aj tu.

Pre maximalizáciu výkonu potrebujete telu dodať sacharidy, pre zdravie a správne fungovanie tela potrebujete tuky a na výstavbu svalov sú potrebné bielkoviny.

V našom e-shope nájdete kvalitné sacharidové a proteínové doplnky tej najlepšej kvality.

Pohyb a pravidelný tréning 

Zdravý životný štýl sa zvykne spájať najmä so stravovaním, ale ten, kto chce svoju postavu posunúť na vyšší level, musí zaradiť aktívny a pravidelný pohyb do svojho bežného dňa. Telu je potrebné dať signál na to, aby dodanú energiu zo stravy aj využilo. Katabolický efekt (štiepenie/chudnutie) nenastane bez anabolického (výstavba/tvorba svalstva) a rovnako to platí aj naopak.

Pri voľbe vhodnej pohybovej aktivity je okrem správneho typu dôležitá pravidelnosť. Občasné vybehnutie do prírody nikomu neuškodí, ale ani príliš nepomôže. Stanovte si taký režim, aby ste ho boli schopní pravidelne a poctivo dodržiavať.

Pohyb a pravidelný tréning

Spomenutý princíp pravidelnosti dodržiavajte pri akejkoľvek aktivite a športe, ktorý si pri dosahovaní vašich cieľov vyberiete. Pravidelný beh, pravidelný silový tréning, spinning, box a tiež pravidelný oddych – iná cesta neexistuje.

Oddych a tréning sú spojené nádoby

Poslednou časťou skladačky je oddych. Zdravý životný štýl je nielen o výžive a športe. Celé úsilie je nutné „korunovať“ dostatočným množstvom odpočinku.

Oddych a tréning sú spojené nádoby

Väčšina dôležitých procesov nášho tela prebieha v spánku. Ten je pre aktívneho športovca zásadný. Práve počas nočného oddychu telo regeneruje svoje poškodenia, zbavuje sa odpadových látok a pripravuje sa na ďalší (tréningový) deň.

Ak chceme, aby počas spánku všetko prebehlo tak, ako má, musíme počas dňa telu dodať všetky potrebné látky – samozrejme v čo najvyššej kvalite a primeranom množstve. Polotovary ani rožky s maslom pri naberaní svalovej hmoty alebo chudnutí z tuku vôbec nepomôžu.

Pravidelný a kvalitný spánok je mimoriadne potrebný, bez neho stagnujete a o zdravom životnom štýle nemôže byť ani reči.

Tipy a triky

Tipy a triky
  • Ak pri cvičení pozorujete pokles výkonnosti alebo stagnáciu, je čas dopriať telu dlhšiu pauzu. Jeden až dva týždne voľna poskytnú telu aj mysli dostatok času na poriadny oddych. Bonusom môže byť nová motivácia, nové tréningové metódy či cviky, alebo aj celkom nový šport, ktorému sa budete chcieť v budúcnosti venovať.
  • Zmena je vždy dobrá a pri zdravom a aktívnom životnom štýle aj nevyhnutná. Snažte sa o pravidelné zmeny menších vecí akými sú cviky, intenzita, doplnky výživy, nové tenisky alebo tričko. Odhodlajte sa aj k väčším zmenám – nájdite si novú posilňovňu, vymeňte trénera, nájdite si nový (doplnkový) šport. Vymeňte bicyklovanie za kolieskové korčule. Namiesto spinningu zaraďte veslovanie na stroji. Všetko robte tak, aby vám to prinášalo radosť a potom prídu aj výsledky.
  • Myslite dopredu. Pamätajte na to, že váš nasledujúci deň bude len taký dobrý, aká bola príprava naň. Rovnako tak je to aj s tréningom. Ten bude len taký kvalitný, aký bol posledný spánok a množstvo živín, ktoré ste telu dodali pred samotnou aktivitou.