Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Všetko o kreatíne – dávkovanie, účinky aj kúra

Kreatín je v súčasnosti jeden z najúčinnejších legálnych doplnkov na nárast sily, výkonu a výbušnosti. Podieľa sa na vytváraní energie pre pracujúce svaly tým, že posilňuje tvorbu adenozíntrifosfátu, a je okamžitým zdrojom energie pri práci svalov. Podporuje nárast svalovej hmoty a stimuluje aktuálny výkon. Kreatín je skrátka ideálny doplnok výživy na nárast svalov, aj u inak ťažko priberajúcich jedincov.

Čo je to kreatín?

Čo je to kreatín?

Kreatín je organická kyselina, ktorá sa syntetizuje v obličkách, pečeni a podžalúdkovej žľaze z troch aminokyselín (arginínu, glycínu a metionínu). Kreatín prispieva u stavovcov k zásobovaniu svalov energiou. Až 95% sa ho nachádza v kostrových svaloch. Vyskytuje sa v tele vo voľnej a fosforylovanej forme.

Dostatok kreatínu napomáha udržiavať optimálnu koncentráciu ATP (adenozíntrifosfát – okamžite použiteľná energia pre svalovú činnosť) vo forme dostatočných zásob kreatínfosfátu, ktorý je nevyhnutný na zvyšovanie objemu svalových buniek a nárast sily. Podiel na energetickom metabolizme však nie je jediné pozitívum. Kreatín je aj faktorom pri odstraňovaní kyslého prostredia z pracujúcich svalov, čo vedie k lepšej regenerácií a obnove energie. Suplementácia kreatínom je najvhodnejšia na krátkodobé zaťaženie, ako je napríklad box, kulturistika, šprint či hokej.

Prečo užívať kreatín?

Pri doplnení kreatínu v podstate pridávate ďalšie palivo do svalov. Budete mať možnosť získať niekoľko ďalších opakovaní naviac, ktoré budú klásť väčší dôraz na svalové vlákna a rýchlejšie budovanie svalovej hmoty. Užívanie kreatínu umožňuje dlhší výkon (viacej opakovaní).

Produkuje naše telo kreatín?

Telo môže produkovať svoj vlastný kreatín cca 2 až 3 g denne. Okolo 95% kreatínu v tele je uloženého vo svalových bunkách a jediným dobrým zdrojov kreatínu v strave sú živočíšne produkty.

Pre koho je kreatín určený?

Kreatín užívajú tak začiatočníci, ako aj aktívni či vrcholoví športovci. U mnohých z nich tvorí kreatín resp. niektorá z jeho foriem, pevnú súčasť jedálnička a suplementačného plánu, pretože im trvale napomáha zvyšovať športové výkony. Určený je tiež všetkým športovcom, na zlepšenie ich tréningových výkonov.

Kedy užívať kreatín?

Aby bol účinok kreatínu najlepší, najvhodnejšia doba na jeho užívanie je pred a po tréningu. Dávka pred tréningom umožňuje svalom nasýtiť sa kreatínfosfátom, ktorý im dodáva potrebnú rýchlu energiu. Dávka prijatá po intenzívnej záťaži pomáha svalom doplniť energetické zásoby, zvyšuje objem svalových buniek a podporuje regeneráciu.

Ako dlho užívať kreatín?

Po cca dvoch mesiacoch užívania je vhodné suplementáciu kreatínom ukončiť na dobu 14 až 30 dní (kým sa hladina prirodzeného kreatínu obnoví), aby nedošlo k strate účinnosti a nemuseli sa zvyšovať dávky.

Bezpečnosť kreatínu

Kreatín je látka, ktorá sa prirodzene syntetizuje v ľudskom tele a plní podobnú funkciu ako glukóza. Niekoľkoročný výskum účinku kreatínu na ľudské zdravie dosvedčuje, že kreatín je absolútne bezpečný. Najnovšie výskumy dokumentujú, že jeho podávanie pozitívne ovplyvňuje liečbu chorôb srdca a cukrovky. Taktiež je známy jeho pozitívny vplyv na mozog, kosti a nervový systém.

Formy kreatínu

Formy kreatínu

Kreatín monohydrát

Pri väčšine štúdií bola testovaná práve táto forma kreatínu, a preto je dokázané, že táto forma je bezpečná a účinná. Kreatín monohydrát je najbežnejšia forma predávaného kreatínu. Najlepšie výsledky sú dosiahnuté pri užívaní 3 až 4 dávok (v závislosti od váhy športovca) po 5 g (spolu s glukózou, ktorá zvyšuje účinok kreatínu až o 40%) v nasycovacej fáze, ktorá po 7 až 14tich dňoch prechádza do udržiavacej fázy, kedy sa kreatín podáva 1 až 2-krát denne. Dôležitá je jeho čistota, preto by mal prechádzať (HPLC) laboratórnym testom, ktorý preverí jeho kvalitu.

Kreatín fosfát

V kreatín fosfáte je molekula kreatínu naviazaná na molekulu kyseliny fosforečnej. Vo svale sa kreatín viaže na fosfátový anión, čím vytvorí kreatín fosfát, preto táto forma kreatínu by mohla byť účinnejšia ako čistý kreatín. Okrem toho fosfátové prostredie tlmí tvorbu kyseliny mliečnej.

Kreatín etylester (CEE)

Chemický názov je etylhydrochloridester kreatínu. Výrobcovia CEE sľubujú lepšie vstrebávanie a vyšší účinok kreatínu v tejto forme.

Kreatín malát

Vzniká spojením troch molekúl kreatínu a jednej molekuly kyseliny jablčnej. Je lepšie rozpustný vo vode a zabraňuje možným žalúdočným problémom.

Kreatín pH-X

Má lepšie vstrebanie, čo zabezpečuje zvýšenie pH molekúl kreatínu. Bežné kreatínové výrobky sa po zmiešaní s vodou menia na kreatinín. Tento kreatinín obsahuje len nízke množstvo využiteľného kreatínu pre organizmus. Kreatín pH-X sa takmer vôbec nepremení a preto sa skoro na 100 % využije iba pre svaly! Nezadržiava vodu a nespôsobuje žalúdočné problémy. Lepšie sadne aj ženám.

Kreatín citrát

Je viazaný na kyselinu citrónovú a výskumy naznačujú, že nie je odlišný od monohydrátu, pokiaľ ide o absorpciu a účinnosť. Sú dôkazy, poukazujúce na to, že je lepšie rozpustný vo vode ako monohydrát, to však nezohráva žiadnu úlohu pri spomínaných výhodách.

Kreatín je lacný a efektívny suplement, ktorý sa oplatí zaradiť medzi doplnky výživy. Samozrejme nezabúdajte na vyváženú stravu, kvalitný tréning a dostatočný odpočinok.