Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Účinky proteínu na chudnutie a rast svalov

Všade čítate o tom, aké sú proteínové nápoje dôležité. Ale viete vlastne prečo a aké majú proteínové prášky účinky?

Športovci – či siloví alebo vytrvalostní športovci – musia zabezpečiť, aby prijímali proteín v primeranom množstve a kvalite, čo je základná požiadavka na zotavenie, kľúč k pokroku. Bez poriadneho zotavenia, nemôžete telo vystaviť maximálnej záťaži, lebo nebude schopné sa na ňu prispôsobiť a môže to skončiť pretrénovaním, váš imunitný systém sa oslabí a môžu sa objaviť choroby či iné problémy. V súčasnosti nie je ľahké nájsť správny proteínový šejk, pretože je ich dostupné veľké množstvo a každý odporúča niečo iné. Popri tom je dôležité vedieť, že rôzne fázy tréningu a rôzne časti dňa vyžadujú rôzne zdroje proteínov. Tento článok vám povie všetko o tom, prečo je dôležité užívať proteín, aké typy proteínu poznáme, v čom sa líšia, ako si vybrať ten, ktorý sa najlepšie hodí vašim potrebám a kedy a ako ho prijímať, aby ste dosiahli maximálny účinok.

Proteínové nápoje

Čo by sa stalo bez proteínu?

Aký je problém, keď neprijímate dostatočné množstvo bielkovín? Ak vaše svaly nedostanú potrebné stavebné látky, nebudú mať nič, z čoho by sa budovali, takže nebudú rásť, ale tréning vaše telo zaťaží. Takže zostane len záťaž a žiadne zotavenie. Môže to mať rôzne zdravotné dôsledky ako sú oslabený imunitný systém, zápaly, chronická únava, poruchy spánku atď.. Okrem toho, nielen svaly potrebujú bielkoviny; aminokyseliny sú tiež dôležitými stavebnými prvkami pre orgány, tkanivá, spojivové tkanivá, určité časti imunitného systému alebo nervového systému a vlastne pre takmer každú časť vášho tela.

Účinky proteínového nápoja

Prečo je prospešné piť proteínové nápoje?

1, Pomáhajú budovať svaly:
Proteínové nápoje obsahujú aminokyseliny, ktoré sú nevyhnutné pre budovanie svalov a takisto obsahujú všetky z nich. Počas zotavenia sú svalové vlákna po tréningu zranené a toto sú aminokyseliny, ktoré podporujú opravu a prípravu svalov na ďalší tréning, čo znamená pri vhodnej záťaži aj nárast svalov. Je dôležité, že by ste mali primárne prijímať bielkoviny v pevnej strave, ktorú – po tréningu alebo v iných dôležitých častiach dňa, ako je prebudenie alebo pred spaním – môžete nahradiť proteínovým nápojom na rýchle a účinné vstrebávanie v primeranej kvalite. Ak chcete vedieť viac o tom, prečo večer prijímať proteín, prečítajte si náš článok Prečo užívať proteín pred spaním.

2, Pomáhajú pri chudnutí:
Keď sa užíva ako doplnok k vhodnej nízko-kalorickej diéte, proteínové nápoje vám pomáhajú zabrániť v strate svalovej hmoty a v prípade ľudí s nadváhou podporujú stratu tuku. A to všetko bude viezť k zmene v telesnom zložení. Zapamätajte si, že neschudnete len pitím proteínových nápojov. Počas diéty je nevyhnutné udržiavať svalovú hmotu, keďže vám tiež pomáha udržať normálny metabolizmus. Svalové vlákna potrebujú množstvo energie, čo znamená, v základe, že väčšie svaly spália počas dňa viac kalórií. Tiež, sú to svaly, ktoré vás robia vyrysovaným a pevným, takže nestratíte len váhu, ale aj vytvarujete svoju postavu, ak to doplníte správnym fyzickým cvičením. Ak si chcete prečítať viac tipov a dozvedieť sa viac o najlepších zdrojoch proteínu, nevynechajte náš článok Prečo prijímať bielkoviny počas diéty.

3, Posilňujú imunitný systém:
Spomedzi aminokyselín, je to glutamín, ktorý zohráva mimoriadne dôležitú úlohu v udržiavaní zdravého imunitného systému. Rovnako glutamín tvorí 60% z vašich svalov, takže je tiež dôležitý pre budovanie svalov. Zdravý imunitný systém je nevyhnutný pre tréning, pretože ak nemôžete prekonať škodlivé voľné radikály, zápaly a vírusy, ľahko podľahnete chorobe, zoslabnete a nebudete schopný dokončiť svoj tréning alebo ak aj dokončíte, tak vás ešte viac oslabí a podporí symptómy vašej choroby, čím bude ešte vážnejšia a predĺži sa doba na vyliečenie.

4, Znižujú krvný tlak:
Štúdie ukázali, že denný príjem srvátkového proteínu – zhruba 30 g po dobu 6-8 týždňov znížil krvný tlak u pacientov, ktorí trpeli na vysoký krvný tlak. Menšie množstvá proteínu neukázali rovnaké výsledky. Avšak, štúdie, ktoré sa sústredili na nápoje s obsahom pridaných bielkovín tiež dokázali tento fenomén. A teda, zvýšený príjem proteínu nielenže zredukoval riziko vysokého krvného tlaku, ale aj iné choroby, ktoré z toho vyústili. Ochorenia krvného obehu sú medzi poprednými príčinami smrti celosvetovo, hlavne spôsobené hypertenziou.

5, Majú účinok znižujúci cholesterol:
Niekoľko štúdií, ktoré sa sústreďovali na mužov a ženy s nadváhou, ukázalo, že konzumácia srvátkového proteínu po dobu 12 týždňov zredukovala hladinu tuku v krvi a inzulínu. Taktiež bol zistený výrazný pokles v celkovej hladine cholesterolu a množstvo LDL cholesterolu, tiež známeho ako „zlý“ cholesterol. Počas 12 týždňovej štúdie boli porovnávané účinky srvátkového proteínu s účinkami kazeínu, ale nedosiahli rovnaké výsledky. Vysoká hladina cholesterolu je veľmi bežná a častá príčina vaskulárnej oklúzie tým ako sa cholesterol zbiera v cievach. To je hlavne vážny problém, keď sú tepny zásobiace srdce krvou zapchaté a spôsobujú infarkt.

6, Zníženie chuti do jedla:
Príjem bielkovín redukuje apetít, pretože trávenie proteínu si vyžaduje čas a energiu z vášho tela a potom, ako si dáte proteín, budete sa cítiť zasýtený. Štúdie taktiež ukázali, že po pridaní proteínového šejku do stravy účastníkov, sa celkový príjem kalórií znížil v porovnaní s placebo skupinou a so skupinou so zvýšeným príjmom sacharidov. Štúdia priniesla aj významné zistenia týkajúce sa príjmu kazeínu. Proteín sa trávi a zostáva v žalúdku dlhšie, ale tiež zvyšuje uvoľňovanie hormónu zodpovedného za pocit sýtosti. Príjem proteínu taktiež znižuje hladinu cukru v krvi.

Môže príliš veľa proteínu uškodiť?

Môže príliš veľa proteínu uškodiť?

Neexistujú žiadne overené prieskumy, ktoré by dokazovali, že nadmerný príjem proteínu má nepriaznivý účinok na zdravie jednotlivcov. Avšak v prípade ochorenia obličiek, napríklad, keď dokonca aj lekársky predpis je nízky príjem proteínu, nadmerné užívanie proteínu môže stav zhoršiť. Denné odporúčanie na príjem proteínu je 3 g na kg telesnej váhy, ktorý by ste mali prijať nie viac ako 2 – 3 proteínovými nápojmi a zvyšok s pevnou stravou.

Väčšina problémov vznikajúcich z nadmerného príjmu proteínov sú dôsledkom pitia proteínových šejkov miesto zdrojov z pevnej stravy. Užívanie proteínu v tekutej a rýchlo vstrebávajúcej sa forme môže vytvoriť nadmernú záťaž na váš tráviaci systém. Ako dôsledok, tí, ktorí sú citliví môžu trpieť hnačkou alebo vracaním. Nadmerné užívanie proteínu, často z nie správnych zdrojov, môže spôsobiť akné a iné škvrny tým, ktorí sú na to citliví. Týmto problémom sa ľahko vyhnete, ak budete dodržiavať odporúčané dávkovanie a máte prehľad o svojom zdravotnom stave. Zapamätajte si, že ak trpíte akoukoľvek chorobou, ktorá vám zamedzuje príjem proteínu, mali by ste vyhľadať pomoc lekára.

Ktorý proteín si vybrať a ako ho užívať

Proteínové šejky sa najlepšie konzumujú, keď sa zmiešajú s vodou. Odporúčané množstvo tekutiny označené na obale zaistí dobrú chuť; avšak vaša chuť môže byť iná, takže môžete použiť aj viac alebo menej tekutiny – tak ako sa vám páči. Použite šejker alebo mixér na dosiahnutie hladkej konzistencie. Môžete ho kombinovať s ovocím alebo cottage cheese, ak chcete prijať aj ďalšie živiny. Zmiešanie proteínového prášku s mliekom spomalí vstrebávanie a zvýši príjem kalórií, čo môže byť užitočné pri naberaní objemu, ale počas diéty, v rysovacej fáze, by ste si mali vybrať vodu.
Nepite viac ako 2 alebo 3 šejky denne. Mali by ste určite vypiť jeden z nich hneď po tréningu. Ak pijete len jeden, malo by to byť po tréningu. Ďalší čas, kedy vaše telo môže najlepšie proteín využiť je ráno, po zobudení, keď je hladné po živinách po dlhom spánku. Ak chcete zabrániť rozpadu svalov počas spánku, mali by ste si vybrať pomaly vstrebávajúci sa proteín ako náhradu večere alebo po nej.

Srvátkové proteíny sú najrýchlejšie vstrebávajúce sa šejky, odporúčané po tréningu, ako je Iso Whey Zero alebo 100% Pure Whey. Pred spaním odporúčame Casein Zero, pretože sa pomalšie vstrebáva.
Ak veľa trénujete a cítite sa stále unavený alebo ľahko ochoriete, mali by ste zvážiť, či prijímate dostatok proteínu. Avšak, ak trpíte nejakou alergiou alebo intoleranciou na jedlo, mali by ste to brať do úvahy, keď si vyberáte proteínový doplnok.

Ak trpíte laktózovou intoleranciou, odporúčame srvátkové izoláty a hydrolyzáty; prípadne si môžete vybrať hovädzí proteín alebo proteín z rastlinných zdrojov. Ak trpíte alergiou na mlieko alebo mliečny proteín, riešenie je určite hovädzí alebo rastlinný proteín. Pre vegetariánov odporúčame rastlinné proteíny.

BioTechUSA proteíny

Každý BioTechUSA proteín obsahuje bezpečné a starostlivo vybrané zložky. Jeden proteínový šejk denne môže byť užitočný doplnok k strave mladého športovca v tínedžerskom veku; dospelý môžu piť 2 až 3 dávky denne. Odporúča sa rovnako aj starším na udržiavanie zdravých svalov, spojivových tkanív a orgánov, ako aj svalovej hmoty.

Srvátkový proteínový izolát Iso Whey Zero sa odporúča tým, ktorí držia diétu a tým, ktorí chcú vysokokvalitný, rýchlo vstrebávajúci sa proteín. Produkt môžu bezpečne užívať aj tí, ktorí trpia laktózovou intoleranciou. Každá dávka obsahuje 93 kalórií, z toho 21 g bielkovín. Produkt je bez pridaného cukru a je teda vhodný aj pre tých, ktorí sú v predsúťažnej diéte. Je dostupný v rôznych príchutiach a baleniach – od jednodávkového balenia až po 2270 g balenie.

Casein Zero môžete tiež zahrnúť do nízkokalorickej diéty. Vďaka jeho pomalej absorpcii sa odporúča užívať pred spaním. V porovnaní so srvátkovým proteínom, má pudingovú konzistenciu a potrebuje viac tekutiny na rozriedenie. Podobne ako Iso Whey Zero, je tiež bez laktózy, lepku a cukru. Produkt je dostupný v rôznych príchutiach a baleniach.

Beef Protein je hydrolizovaná proteínová peptidová formula z hovädzieho mäsa, so špeciálnym aminokyselinovým základom. Hovädzí proteín je zdroj bielkovín, ktorý sa strávi ľahšie ako chudé hovädzie mäso ako je steak; dobre sa vstrebáva a keďže to je proteín živočíšneho pôvodu, má skvelú biologickú hodnotu. Hoci má produkt nízky obsah tuku (0,6 g / dávka), kokosový tuk, ktorý obsahuje je excelentným zdrojom MCT (triglyceridy stredného reťazca). Beef Protein je excelentným zdrojom proteínu pre každého; prispieva k udržiavaniu zdravých kostí a svalovej hmoty, ako aj k rastu svalovej hmoty a pre tých, ktorí hľadajú nemliečny proteín. Je tiež ideálny pre paleo diétu, ako aj pre tých, ktorí majú diétu bez mlieka.

Ak chcete telu zabezpečiť potrebné živiny, športujete, držíte diétu alebo máte stresujúci život, mali by ste zvážiť pridanie proteínových šejkov do vašej stravy. Prispievajú k nárastu svalovej hmoty, k udržiavaniu svalov počas diéty, posilňuje imunitný systém, znižujú hladinu cholesterolu a krvného tlaku. Sú dostupné v širokej škále príchutí, takže si určite vyberiete pre seba ten správny. Obzvlášť pre športovcov je nevyhnutné prijímať nevyhnutné množstvo proteínu, aby ste podporili zotavenie a pokrok.