Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Vitamín K2: Kde sa nachádza a aké sú jeho účinky?

Pomerne neznámym a málo preskúmaným je vitamín K2, o ktorom máme v súčasnosti dostatok základných informácií, no jeho výskum prebieha aj naďalej. Do pozornosti medicíny sa dostal aj preto, že u istých kultúr (menej rozvinutých) sa neprejavovali konkrétne typy chorôb, ktoré dnes označujeme ako civilizačné. Dodatočným skúmaním bolo preukázané, že vyššia odolnosť bola spôsobená aj vyššími hodnotami vitamínu K2. Zistite, kde sa nachádza, a aké má účinky.

vitamín K2

Kde sa nachádza vitamín K2?

Prirodzene sa vitamín K2 vyskytuje najmä v listovej zelenine. Brokolica, špenát a špargľa sú najbohatším zdrojom. Popri nich sa nachádza aj vo všetkých strukovinách, najmä v sóji. Dobrým zdrojom je aj koreňová zelenina (mrkva, petržlen, zeler) a žihľavový čaj. Mierne nižšie hodnoty vitamínu K2 obsahujú vajcia, jahody a mäso – najviac pečeň.

Čo spôsobuje nedostatok vitamínu K2

Pri dlhodobom nedostatku vitamínu K2 hrozí celý rad porúch. Najčastejšie sa zmieňujú problémy s pečeňou, žlčníkom a črevami. Tie po svojom rozvinutí ohrozujú aj ďalšie orgány a procesy. Telo si tento vitamín uchováva len v malom množstve, preto je jeho pravidelné dopĺňanie stravou či kvalitnými doplnkami nevyhnutné.

vitamín k2 v zelenine

Arthro Forte

Keďže sa vitamín K2 v potrave vyskytuje v pomerne malých množstvách, skvelým spôsobom, ako ho získať dostatok, bude výživový doplnok Arthro Forte

Vďaka patentovanej zmesi K2VITAL® dodáte telu nielen pravidelné dávky vitamínu K2, ale aj ďalších látok, ktoré prospievajú kĺbom, srdcu a svalom. Dohromady obsahuje až 13 aktívnych látok a 3 druhy rastlinných extraktov. Pravidelným užívaním si zabezpečíte funkčné telo, ktoré pri športovaní dokáže podávať vysoký výkon bez obmedzení.

arthro forte

Kde je prospešný

Vitamín K2 je potrebný pri vstrebávaní vápnika a je mimoriadne dôležitý pre zdravý vývoj kostry. Podporuje zrážanlivosť krvi a je mimoriadne dôležitý pre správne fungovanie pečene. Okrem spomínaných benefitov je vitamín K2 prospešný aj pre nasledovné orgány a telesné štruktúry.

Srdce

Zdravé srdce potrebuje každý športovec. Srdce bude zdravým najmä vtedy, ak bude dostatočne trénované a v dobrej kondícii budú aj cievy. Práve tu sa vitamín K2 ukazuje ako mimoriadne dôležitým faktorom, ktorý zabraňuje usadzovaniu vápnika na stenách ciev. Môže preto fungovať ako vhodná prevencia proti rôznym kardiovaskulárnym ochoreniam.

účinky vitamínu k2

Kosti

Aj tu vitamín K2 ukazuje, aký dôležitý je jeho podiel pri spracovaní vápnika. Moderní ľudia, často aj mladšom veku, začnú trpieť na osteoporózu. Vitamín K2 účinne potláča riziko jej vzniku a najmä u starších ľudí predstavuje účinnú prevenciu. Táto unikátna vlastnosť je spôsobená tým, že vitamín K2 aktivuje procesy, ktoré sú zodpovedné za ukladanie vápnika pri tvorbe a údržbe kostí. 

Zuby

Podobne, ako pri srdci a kostiach, aj pri zuboch zohráva hlavnú úlohu vápnik. Dostatočným prísunom vitamínu K2 môže dôjsť k zlepšeniu regenerácie zubov u mladistvých, u starších sa zlepší ich celková kondícia.