Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Prekonanie zimnej melanchólie: Ako si zlepšiť náladu?

Zima, aj keď krásna, môže pre mnohých z nás znamenať aj obdobie zhoršenej nálady. Kratšie dni, chladné počasie a menej príležitostí na trávenie času vonku sa dokážu negatívne podpísať na našom psychickom rozpoložení. Pociťujete v zimných mesiacoch, či zlom počasí únavu, smútok a stratu motivácie? Trápia vás zimné depresie? 

Nemajte obavy, existuje hneď niekoľko účinných spôsobov, ako rôzne neduhy a zlé stavy prekonať a zlepšiť si náladu. Na začiatok poradíme, ako identifikovať príčiny melanchólie, následne ponúkneme hneď niekoľko metód na jej efektívne odstránenie. 

Melanchólia – význam a jej možné príčiny

Melanchólia je psychologický a emocionálny stav, ktorý je vo všeobecnosti charakterizovaný hlbokým pocitom smútku, zúfalstva a stratenosti. Zimná melanchólia, ktorá je tiež známa ako sezónna afektívna porucha (SAD), je špecifický typ melanchólie, ktorá sa prejavuje v určitých obdobiach roka, obzvlášť počas zimy. Je to typický jav, ktorý sa často spája so zmenami v sezóne, najmä so skrátením denného svetla v zimných mesiacoch.

Je dôležité si uvedomiť, že zimná melanchólia je bežný jav a dá sa s ňou bojovať. V prvom kroku bude potrebné vykonať dôslednú analýzu príčin melancholických stavov. Medzi najčastejšie príčiny patria:

  • Nedostatok svetla. V zime máme menej príležitostí na vystavenie sa slnečnému žiareniu, ktoré je dôležité pre reguláciu našej nálady. Nedostatok svetla môže viesť k zníženiu produkcie serotonínu a melatonínu, hormónov ovplyvňujúcich spánok a náladu.
  • Zmeny v aktivitách. V chladnom počasí trávime menej času vonku a s tým súvisí aj zníženie fyzickej aktivity. Pohyb je však dôležitý pre produkciu endorfínov – hormónov šťastia.
  • Sociálna izolácia. Kratšie dni a chladné počasie lákajú k tráveniu väčšieho množstva času doma. Zníženie sociálnych kontaktov a izolácia sa môže negatívne podpísať aj na zhoršenej nálade.

Okrem spomínaných príčin, môže za zlú náladu v zimných mesiacoch aj celý rad ďalších faktorov. Zlé vzťahy, nevyhovujúce pracovné prostredie, príliš veľa stresu, zdravotné problémy a tiež aj nečakané životné situácie.

Ako si zlepšiť náladu 

Pri riešení problémov s dobrou náladou môžete na začiatok vyskúšať nasledovné jednoduché metódy. Jedná sa o menšie vylepšenia, ktoré sa navyše dajú realizovať postupne. Na začiatok si doprajte dostatok spánku. Kvalitný spánok je rovnako dôležitý pre fyzické aj psychické zdravie, preto sa snažte spať minimálne 7 – 8 hodín denne. Jedzte zdravo a konzumujte vyváženú stravu bohatú na ovocie, zeleninu a bielkoviny. Kvalitná a pravidelná strava dodá telu energiu a vitamíny, ktoré sú pre dobrú náladu mimoriadne dôležité. Výborným spôsobom je relaxácia, meditácia, čítanie literatúry, sauna alebo horúci kúpeľ.

V prípade, že hľadáte iné riešenia, vyskúšajte niektorý z konkrétnych postupov nižšie. Sú zamerané na tie najzásadnejšie aspekty, ktoré sme na začiatku uviedli ako problémové. Konkrétne rady v jednotlivých oblastiach vám určite prinesú úľavu. Na začiatok sa zamerajte na tie, ktoré sú pre vás najdostupnejšie.

  • Aktivita, pravidelné cvičenie. Cvičenie aj v zime je dôležité pre fyzické aj psychické zdravie. Zvoľte si aktivitu, ktorá vás baví a venujte sa jej aspoň 30 minút denne. Vyberte sa na prechádzky, lebo aj krátka prechádzka na čerstvom vzduchu môže zlepšiť náladu a dodať energiu. 
  • Vyskúšajte športy. Zimné športy ako lyžovanie, korčuľovanie alebo sánkovanie sú skvelým spôsobom, ako sa zabaviť a zároveň si zacvičiť. Cez leto môžete prejsť na cyklistiku, plávanie, beh, turistiku, či bedminton s priateľmi.
  • Svetlo. Vystavte sa slnečnému žiareniu a snažte sa stráviť aspoň 30 minút denne vonku na dennom svetle. Pomôžte si aj umelým svetlom – v interiéri používajte žiarovky s teplým svetlom, ktoré imituje prirodzené slnečné svetlo.
  • Sociálny život. Stretávajte sa s priateľmi a rodinou, udržiavajte kontakt s blízkymi a trávte s nimi čas. Zúčastňujte sa spoločenských podujatí, zapojte sa do aktivít, ktoré vás bavia a kde môžete spoznať nových ľudí.
Vitamíny na dobrú náladu

Vitamíny na dobrú náladu

Pri potláčaní prejavov melanchólie a zlej nálady v zime sa môžete spoľahnúť aj na vitamíny. Keďže sa práve počas zimných mesiacov znižuje príjem čerstvej zeleniny a ovocia, kvalitné výživové doplnky s vysokým obsahom vitamínov a minerálov sú tým najlepším riešením. Výpadok dôležitých látok tak nahradíte s maximálnou presnosťou a množstvo prijatých prospešných vitamínov a minerálov si môžete regulovať podľa vlastnej potreby. Ktoré vitamíny sa oplatí užívať počas zimy?

Na zlepšenie nálady je dobré siahnuť po vitamínoch B, D. Obidva spomenuté vitamíny zohrávajú dôležitú úlohu pri regulácii psychických procesov a priaznivo vplývajú na duševné zdravie. Spolu s nimi odporúčame siahnuť po horčíku, ktorý sa nachádza v doplnku Magnesium+Chelate. Náš výber uzatvárajú omega-3 mastné kyseliny, ktoré nájdete v tej najčistejšej forme v kapsulách Mega Omega 3.