Prejsť na obsah
OLYMPUS DIGITAL CAMERA Processed with VSCO with a6 preset
Tipy na výživové doplnky

Dôležitosť vitamínu C a zinku pre imunitný systém

Sila nášho imunitného systému je neustále testovaná útokmi vírusov, baktérií a iných patogénov. Aby sme udržali svoje telo v dobrej forme, potrebujeme vhodné živiny, ktoré podporujú a posilňujú imunitný systém. Okrem zdravého životného štýlu s dostatkom spánku, pohybu a vyváženej stravy existujú dva kľúčové mikronutrienty, ktoré hrajú dôležitú úlohu v obrane tela – sú to práve vitamín C a zinok.

Vitamín C a zinok majú synergický účinok, čo znamená, že ich kombinácia je ešte viac účinnejšia pri posilňovaní imunitného systému. Mnoho výskumov naznačuje, že príjem vitamínu C a zinku spolu môže zmierniť príznaky prechladnutia a chrípky a urýchliť hojenie infekcií. Čím sú teda obidve látky pre náš organizmus tak prospešné, a prečo sa oplatí konzumovať ich spoločne?

Vitamín C

Vitamín C, známy aj ako kyselina askorbová, hrá kľúčovú úlohu v mnohých funkciách imunitného systému. Je silným antioxidantom, čo znamená, že chráni naše bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi a znižuje zápal v tele. Okrem toho má vitamín C antivírusové schopnosti, ktoré pomáhajú bojovať proti vírusom a zabrániť ich šíreniu.

Pravidelný príjem vitamínu C môže skrátiť trvanie prechladnutia a chrípky a zmierniť závažnosť ich príznakov. Okrem toho môže zvýšiť produkciu bielych krviniek, ktoré sú kľúčové pre boj proti infekciám.

Vitamín C je známy svojimi antioxidačnými vlastnosťami. Pomáha chrániť bunky pred poškodením, ktoré vzniká pri bežných metabolických procesoch, ale aj vplyvom stresu, znečistenia ovzdušia či fajčenia. Okrem toho je vitamín C dôležitý pre:

  • Funkciu bielych krviniek. Tieto bunky sú zodpovedné za boj proti infekciám. Vitamín C podporuje ich aktivitu a produkciu protilátok.
  • Hojenie rán. Vitamín C je potrebný na syntézu a tiež aj tvorbu kolagénu, dôležitého proteínu pre hojenie rán a udržanie zdravej pokožky.
  • Vstrebávanie železa. Vitamín C podporuje vstrebávanie železa z potravy, čím prispieva k prevencii anémie.
Foods containing vitamin C

Čo obsahuje prírodný vitamín C?

Dobrými zdrojmi vitamínu C sú už tradične citrusové plody ako pomaranče, citróny a grapefruity. Nasledujú aj brokolica, paprika, jahody a kiwi. Aj keď je vitamín C bežne dostupný vo forme doplnkov stravy, najlepšie je získať ho z prírodných zdrojov. 

Dôležité je myslieť tiež na to, že vitamín C je citlivý na svetlo, teplo a kyslík. Preto odporúčame ovocie a zeleninu skladovať v chlade a tme a konzumovať ich čo najskôr po nakrájaní. Nasledovná tabuľka pomôže vytvoriť si lepší prehľad o rôznych prírodných zdrojoch vitamínu C spolu s ich výdatnosťou.

Čierna ríbezľa: 181 mg/100 gPaprika: 80 – 300 mg/100 g 
Jahody: 58 mg/100 gRužičkový kel: 80 – 115 mg/100 g
Mango: 38 mg/100 gŽerucha záhradná: 50 mg/100 g
Petržlenová vňať: 150 mg/100 gŠípkový čaj: 200 mg/100 g sušených šípok

Ako užívať vitamín C

Vitamín C je vo všeobecnosti bezpečný, ak sa užíva v odporúčaných dávkach. Vo vysokých dávkach môže však spôsobiť hnačku, nevoľnosť a bolesť brucha. Odporúčaná denná dávka vitamínu C sa líši v závislosti od veku a pohlavia. Pre dospelých mužov je to 90 mg a pre dospelé ženy 75 mg. Tehotné a dojčiace ženy potrebujú 85 – 120 mg vitamínu C denne. 

Vynikajúcim spôsobom, ako mať príjem vitamínu C úplne pod kontrolou, je užívanie výživového doplnku. Odporúčame čistý Vitamin C1000, alebo spolu s ďalšími látkami v multivitamínovom doplnku One-A-Day, Multivitamin for Men a Multivitamin for Women. Aby ste vedeli presne, koľko vitamínov vaše telo potrebuje, vyskúšajte našu novú vitamínovú kalkulačku.

Zinok

Zinok je ďalšou dôležitou živinou, ktorá posilňuje imunitný systém. Hrá kľúčovú úlohu pri mnohých procesoch v tele, vrátane rastu a vývoja buniek imunitného systému a zápalových reakcií. Okrem toho je zinok nevyhnutný pre tvorbu protilátok, ktoré bojujú proti infekciám.

Nedostatok zinku oslabuje imunitný systém a zvyšuje jeho náchylnosť podľahnúť infekciám. Naopak, pravidelný príjem zinku môže pomôcť znížiť trvanie prechladnutia a chrípky a zmierniť ich príznaky. Zinok sa podieľa na nasledovných dôležitých funkciách v tele:

  • Vývoj a funkcie imunitných buniek. Zinok je potrebný pre správny vývoj a fungovanie T-lymfocytov a B-lymfocytov, ktoré hrajú kľúčovú rolu v obrane proti infekciám.
  • Hojenie rán. Zinok podporuje hojenie rán a regeneráciu tkanív.
  • Regulácia zápalu. Zinok má protizápalové vlastnosti a pomáha regulovať imunitnú odpoveď.
Ako získať prírodný zinok

Ako získať prírodný zinok

Vynikajúcimi zdrojmi zinku sú mäso, morské plody, orechy, semená a celozrnné obilniny. Kombinujte potraviny bohaté na zinok s potravinami bohatými na vitamín C, ktorý pomáha telu vstrebávať zinok. Tabuľka s rôznymi druhmi potravín pomôže vytvoriť si lepší prehľad o rôznych prírodných zdrojoch zinku.

Ustrice:70 mg/100 gHovädzie mäso:7 mg/100 g
Tekvicové semená:10 mg/100 gFazuľa:3 mg/100 g
Kuracie mäso:3 mg/100 gCelozrnný chlieb:2 mg/100 g

Ak je ťažké získať dostatok zinku z potravy, doplnky s obsahom zinku sú skvelou možnosťou. Tie najkvalitnejšie doplnky s vysokým obsahom zinku nájdete v našom eshope v samostatnej kategórii vitamíny a minerály. Odporúčame siahnuť po vynikajúcej kombinácii zinku s ďalšími minerálmi v tabletách Calcium Zinc Magnesium alebo po čistom zinku v tabletách Zinc+Chelate