Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Boj proti chladnému počasiu: Ako zlepšiť svoj imunitný systém

Imunita ľudského tela je počas chladného počasia vystavená oveľa ťažšej skúške ako po ostatné časti roka. Hlavným dôvodom je, že v chladnejšom počasí je organizmus náchylnejší na infekcie, prechladnutia, chrípku alebo zápal pľúc. Zvýšené riziko ochorenia práve počas chladných dní je spôsobené najmä tým, že ľudia trávia viac času v uzavretých priestoroch a tiež sa menej pohybujú. 

Chladné počasie predstavuje riziko aj pre športovcov. Aj trénovaný organizmus a výkonný imunitný systém z času na čas zlyhá. Našťastie, existuje niekoľko spôsobov, ako imunitu naštartovať. Oslabená imunita sa tak stane opäť plne funkčnou a kritické obdobie prežijete bez väčších problémov.

Ako funguje imunita

Ako funguje imunita

Imunita je schopnosť organizmu odolávať škodlivým látkam, organizmom alebo procesom, rôznym patogénom a infekčným chorobám. Imunita sa môže vyskytovať prirodzene alebo môže byť vytvorená. O funkčnú imunitu sa stará viacero elementov, ktoré spoločne nazývame imunitný systém. Ten je tvorený systémom orgánov, buniek a molekúl, ktoré spolupracujú na ochrane organizmu pred infekciami. Imunitný systém sa skladá z dvoch hlavných typov imunity:

 • Vrodená imunita je prirodzená schopnosť organizmu odolávať infekciám. Vrodená imunita je založená na činnostiach buniek a molekúl, ktoré sú prítomné v organizme od narodenia. Vrodená imunita je prvou obrannou líniou proti infekciám.
 • Získaná imunita je imunita, ktorú organizmus získava počas života. Získaná imunita je druhou obrannou líniou proti infekciám. Funguje pomalšie ako vrodená imunita, je však účinnejšia.

Oslabená imunita 

Oslabená imunita je stav, pri ktorom je imunitný systém organizmu oslabený a nie je schopný dostatočne a účinne bojovať proti infekciám. Oslabená imunita môže viesť k zvýšenému riziku vzniku infekcií, chorôb aj nepríjemných zranení. Ľudia s oslabenou imunitou môžu mať častejšie infekcie, ktoré môžu byť závažnejšie a ťažšie sa liečia. 

Príznaky oslabenej imunity si možno v prvých fázach ani nevšimnete. Dôvodom môže byť aj skutočnosť, že ste tento stav akceptovali a je subjektívne prirodzený. Ak ale pozorujete niektorý z uvedených javov, ja načase zamyslieť sa a začať pracovať na posilnení imunitného systému. Medzi typické prejavy zlej imunity patrí:

 • Častejšie infekcie. Typickým príkladom je časté prechladnutie, chrípka, zápal pľúc alebo infekcie močových ciest.
 • Závažnejšie infekcie. Okrem bežných infekcií telo často podlieha ochoreniam, ktoré sa môžu prejavovať napríklad horúčkou, zimnicou, bolesťami hlavy, svalov alebo kĺbov.
 • Infekcie, ktoré sa vracajú. Neustále opakujúce sa zdravotné problémy sú tiež jedným z prejavov slabej imunity, riešením je jej posilnenie.
Ako naštartovať alebo podporiť imunitu?

Ako naštartovať alebo podporiť imunitu?

Posilňovanie imunity si vyžaduje kombináciu zdravých životných a stravovacích návykov. Pri snahe o zlepšenie imunity sa teda nedá vybrať len jeden účinný spôsob, žiadny zázračný prípravok ani činnosť neexistuje. Potrebné je zmeniť viacero vecí naraz. Lepší výkon, dlhší a menej komplikovaný život za tú snahu určite stoja. 

V prípade, že ste sa práve rozhodli budovať svoju imunitu, pripravili sme niekoľko užitočných rád, ktoré vám snaženie výrazne uľahčia. Nemusíte ich realizovať všetky naraz, pokúste sa postupne zaraďovať tie, ktoré vám vyhovujú. Medzi najúspešnejšie stratégie patria nasledovné činnosti:

 • Dostatok spánku. Práve počas spánku sa telo regeneruje a posilňuje imunitný systém. Dospelí by mali spať 7 – 9 hodín denne. 
 • Zdrava strava bohatá na ovocie, zeleninu a celozrnné výrobky. Ovocie, zelenina a celozrnné výrobky sú bohaté na vitamíny, minerály a vlákninu, ktoré sú dôležité pre zdravie imunitného systému. Bielkoviny sú dôležité pre tvorbu bielych krviniek, ktoré sú dôležitou súčasťou imunitného systému.
 • Pravidelná fyzická aktivita. Fyzická aktivita pomáha posilňovať imunitný systém. Odporúča sa aspoň 30 minút stredne intenzívnej fyzickej aktivity v priebehu väčšinu dní v týždni.
 • Otužovanie. Otužovanie môže pomôcť zlepšiť schopnosť tela bojovať proti infekciám. Medzi jednoduché formy otužovania patrí napríklad sprchovanie studenou vodou, ponorenie nôh do studenej vody alebo plávanie v studenej vode.
 • Kvalitné doplnky stravy. Medzi vhodné doplnky stravy patria vitamín C, zinok, selén, vitamín D a probiotické baktérie. Vitamín C je dôležitý pre tvorbu bielych krviniek, zinok je dôležitý pre imunitnú odpoveď, selén je dôležitý pre zdravie buniek imunitného systému, vitamín D pomáha posilňovať imunitný systém a probiotické baktérie pomáhajú udržiavať zdravú črevnú mikroflóru, ktorá je pre imunitný systém dôležitá.
 • Vyhýbanie sa stresu. Stres zásadne oslabuje imunitný systém. Snažte sa nájsť spôsoby, ako znížiť stres, napríklad prostredníctvom relaxačných techník, ako je meditácia, joga alebo prechádzky v prírode.

Ak chcete začať s meditáciou, odporúčame aj náš článok: Meditácia: Moderná metóda, ako sa zbaviť stresu a zlepšiť svoj spánok

Vitamíny, s ktorými pôjde posilnenie imunity ľahko

Vitamíny, s ktorými pôjde posilnenie imunity ľahko

Ak práve uvažujete nad ďalším spôsobom, ako naštartovať imunitu, vitamíny na posilnenie imunity patria medzi najefektívnejší a zároveň najdostupnejší. Kompletnú ponuku kvalitných doplnkov na posilnenie imunity nájdete v eshope v samostatnej kategórii – Vitamíny na podporu imunity. Z ponuky sme vybrali niektoré vitamíny na posilnenie imunity, ktorých užívaním môžete svoj zdravotný stav výrazne zlepšovať – najmä pravidelnou konzumáciou.

Vitamim C1000

Vitamín C patrí medzi najdôležitejšie látky, budujúce našu imunitu. Tiež je častokrát aj prvou pomocou v prípade zdravotných problémov. Vitamim C1000 je prírodný doplnok, ktorý obsahuje čistý vitamín C obohatený o prírodné bioflavonoidy a šípky. Pri užívaní vitamínu C sa neodporúča svojvoľne prekračovať hranicu dennej dávky – 2000 mg. Medzi symptómy predávkovania patrí najmä hnačka, bolesti hlavy a nevoľnosť. 

Zinc+Chelate

Chelátový zinok v tabletách Zinc+Chelate je najúčinnejšia formula zinku, ktorá sa je špeciálna vo maximálnej možnej vstrebateľnosti v tele. Okrem podpory imunity prispieva zinok aj k vyššej tvorbe testosterónu, udržiava zdravé nechty a vlasy a pomáha efektívnejšie spracovávať bielkoviny. 

Immune+Biotiq

Imunita bez fungujúcej a zdravej črevnej mikroflóre nefunguje. Práve preto sa oplatí telu dodať vitamíny a minerály v tablete Immune, spolu so živými baktériami v tablete Biotiq, ktoré sú doplnené o vitamín C. Probiotiká na imunitu a vitamíny v jednom doplnku – to je jedinečný doplnok Immune+Biotiq.