Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Ako pomáhajú nočné proteíny pri budovaní svalov?

Proteínové doplnky patria medzi najpoužívanejšie a najefektívnejšie. Aj v ponuke nášho BioTechUSA e-shopu sa nachádzajú tie najlepšie proteíny na poprednom mieste. Pri výbere proteínu narazíte na viacero typov. Existujú rôzne druhy podľa zloženia, v ponuke sú špeciálne proteíny pre vegánov alebo nočné proteíny. Práve nočným proteínom sa chceme venovať bližšie a vysvetlíme si, ako pomáhajú pri budovaní svalov.

nočné proteíny

Prečo užívať proteín 

Dostatočný príjem bielkovín je pre každého športovca zásadný minimálne z dvoch dôvodov:

  • potreba dodávať telu po cvičení materiál na regeneráciu – výstavbu nových svalov,
  • chrániť svalovú hmotu pred znehodnotením počas tréningov alebo iných aktivít v priebehu dňa.

Odporúčame užívať proteín pred aj po tréningu. Prvá dávka zabezpečí lepší výkon a spomenutú ochranu svalovej hmoty. Druhá dávka, ihneď po tréningu, naštartuje regeneráciu. Tú podporíte kvalitným potréningovým jedlom.

Kedy potrebuje telo proteíny?

Telo potrebuje prísun proteínov počas celého dňa. Metabolizmus pracuje nestále a je potrebné dodávať mu látky na výstavbu. V priebehu dňa sa množstvo proteínov môže meniť. Všeobecne platí, že v období pred tréningom treba telu dodať aj sacharidy. Čím je čas tréningu bližšie, množstvo prijatých sacharidov stúpa. V období po tréningu sa pomer mení. Telo potrebuje viac bielkovín. 

Výborným spôsobom, ako maximalizovať svalové prírastky, je užívanie špeciálneho nočného proteínu. Tráviaca sústava nebude zaťažená jedlom, ktoré pred spaním skonzumujete. Namiesto toho si namiešate nočný proteínový shake, a ten bude pracovať počas celej noci. Zabezpečíte si tak kvalitný spánok aj budovanie svalov. Ráno budete plní energie, pripravení na nový deň a nové trénigové výzvy.

Čím sa odlišuje nočný proteín od klasického?

Nočné proteíny sa od klasických odlišujú najmä spôsobom fungovania v tele. Klasický proteín je po konzumácii veľmi rýchlo spracovaný v tráviacej sústave. Následne putuje do krvného obehu a končí vo svalových bunkách. Tie ho využívajú na svoju opravu. Vtedy svaly rastú. 

Nočný proteín nie je strávený ihneď, ale telo na jeho spracovaní pracuje dlhšiu dobu. Vo výsledku tak užívateľ dosiahne rovnomernú dodávku proteínov počas niekoľkých hodín. Nočný proteín sa najčastejšie vyskytuje vo forme kazeínu. Molekula kazeínu je väčšia a obsahuje celý rad aminokyselín navyše. Nočný proteín preto pre telo trávi dlhšie.   

žena, ktorá pije nočný proteín

Výhody nočného proteínu

Najzásadnejšou výhodou je dlhodobý prísun bielkovín, ktoré telo získa pri štiepení nočného proteínu počas spánku. 

Ďalšou výhodou je odľahčenie tráviacej sústavy. V noci má telo najmä oddychovať. Zaťažovať ho tesne pred spánkom dávkami mäsa alebo aj zeleniny, nie je dobrý nápad. Užitím nočného proteínu je problém vyriešený. 

Užívaním nočného proteínu aj počas dňa zaženiete pocit hladu. Ak máte problém s nadváhou, nočný proteín vám v priebehu zabezpečí pocit sýtosti. Je mimoriadne vhodný pri redukcii hmotnosti a problémoch s prejedaním.

Kvalitné zloženie, pestrý aminokyselinový profil, vysoký podiel bielkovín (až 73%) a skvelé chute sú príjemných, ale podstatným bonusom nočných proteínov od BioTechUSA. 

Nočný proteín pre ženy

Ženám poslúži nočný proteín aj počas dňa. Okrem už spomínaných výhod má pre ženy zmysel v situácii, keď nechcú počas dňa prijímať väčšie množstvo jedla, napriek tomu chcú byť aktívne, nasýtené a pripravené trénovať.

Nočný proteín pre ženy je ideálny v prípade, že zápasia s pocitom plnosti a nadúvaním. Dôvody týchto stavov môžu byť aj v množstve a zložení jedla, ktoré sa počas dňa skonzumuje. Micelárny kazeín predstavuje elegantné riešenie problémov s trávením a zároveň zdravú cestu, ako budovať štíhlu a zdravú postavu.

Tipy na najlepšie proteíny

Micellar Casein

Komplexné zloženie Micellar kazeínu od BioTechUSA poskytuje dlhodobú výživu pre vaše svaly. Tento vynikajúci micelárny proteín existuje až v štyroch príchutiach. V každej dávke dodáte telu až 22 g najkvalitnejších bielkovín, ktoré sa postarajú o výstavbu svalov v noci alebo zaženú hlad počas dňa. Neobsahuje lepok ani palmový olej. Tento nočný proteín je bez tuku a pridaný L-glutamín znamená ešte rýchlejšiu regeneráciu.

100% Pure Whey bez laktózy

Chcete budovať svaly, ale máte problém s mliečnymi výrobkami? Aj tu má BioTechUSA pre vás ideálne riešenie v podobe proteínu Pure Whey bez laktózy. Ďalšou dobrou správou je vysoký podiel bielkovín, ktorý je až 78 %. V jednej dávke dodáte svalom až 22 g proteínu, ktorý nebude obsahovať tuk, lepok, palmový olej a samozrejme laktózu.

Vegan Protein

Vegan Protein je určený všetkým športovcom, ktorí uprednostňujú čisto rastlinné potraviny. BioTechUSA ponúka možnosť dosahovať kvalitné výkony a budovať svaly so svojím unikátnym vegánskym proteínom, ktorý v jednej dávke obsahuje až 19 g bielkovín. Neobsahuje cukor, laktózu ani aspartam. Je vhodný aj pre celiatikov – neobsahuje lepok. Proteín je zabalený do obalu so zníženým obsahom plastov. 

Iso Whey Zero Clear

Na záver špecialita medzi proteínovými nápojmi. Iso Whey Zero Clear je nápoj, ktorý je osviežujúci a neobsahuje žiadny cukor. Jeho úlohou je dodať potrebné bielkoviny a zároveň osviežiť telo dobrým a chutným nápojom. V jednej dávke dodáte svalom až 21 g prvotriednych bielkovín.  Na výber je množstvo sviežich príchutí od melónu až po tropické ovocie. Neobsahuje laktózu, lepok ani palmový olej.