Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Aká výživa je pre kĺby najlepšia?

Bolesti kĺbov už viac nie sú výhradným problémom starších ľudí. Začínajú v akomkoľvek veku a sú veľmi nepríjemným spoločníkom. Obmedzujú prirodzený pohyb človeka a znepríjemňujú život vo viacerých ohľadoch. Udržanie pevných a zdravých kĺbov vám pomôže zostať aj naďalej aktívnymi. Poradíme vám, ktorá prírodná výživa na kĺby je pre ľudí najlepšia.

výživa pre kĺby

Počas starnutia sa chrupavka okolo kĺbov prirodzene opotrebováva alebo rozpadáva. Mnohokrát to môže spôsobiť artritídu alebo kĺbovú poruchu, ktorá spôsobuje bolesť a stuhnutosť v dôsledku zápalu jedného alebo viacerých kĺbov. Existujú však kroky, ktoré vám pomôžu tento proces čo najviac oddialiť.

Zvyky životného štýlu

Práve to, ako vyzerá váš každodenný život a životospráva, veľa napovedá o vašom telesnom zdraví v budúcnosti. Nič nepodceňujte a poctivo sa o seba starajte.

Znížte stres

Stres zvyšuje rýchlosť oxidačného poškodenia a súvisí s autoimunitnými zápalovými stavmi, ako je psoriatická a reumatoidná artritída. Aj keď sa to javí zvláštne, účinnou výživou pre kĺby môže byť aj zníženie stresových situácií.

Udržujte si váhu v norme

Keďže pri každom kroku, ktorý urobíte, každé z vašich kolien znáša veľký tlak telesnej hmotnosti, snažte sa udržať si svoju váhu na uzde. Už veľmi nízke množstvo schudnutých kilogramov výrazne odľahčuje vaše kolená.

obézny človek

Hýbte sa

Výživou pre kĺby je aj pohyb. Vďaka nemu bojujú so stuhnutosťou. Zakaždým, keď sa natiahnete alebo ohnete, kĺbová tekutina vyživuje susedné chrupavky.

Odborníci odporúčajú kombináciu denných pohybov vrátane chôdze, strečingu a silového tréningu. Aeróbne aktivity zlepšujú prietok krvi, zatiaľ čo silnejšie svaly okolo kĺbov môžu pôsobiť ako tlmiče nárazov.

Navštívte doktora

Každodennému namáhaniu kĺbov sa často dá uľaviť odpočinkom alebo ľadom. Ak však kĺb spôsobuje značnú bolesť, mali by ste sa obrátiť na svojho obvodného lekára alebo ortopedického chirurga. A to najmä vtedy, ak sa stav nezlepší ani po niekoľkých dňoch. Doktor posúdi možnosti – od liekov a fyzioterapie až po kompletnú výmenu kĺbov.

Opatrujte kĺby zvnútra

Regulovanie zdravej hmotnosti prostredníctvom dobrej výživy a cvičenia pomôže nespočetným oblastiam vášho zdravia. Ak však máte nadváhu a trpíte osteoartrózou, chudnutie vám pomôže predovšetkým zmierniť napätie v kĺboch.

Prírodná výživa na kĺby

Hovorí sa, že strava a pohyb sú základom zdravého človeka. Ak vás kĺby neposlúchajú, snažte sa ich zvnútra čo najviac vyživiť.

ako výživa pre kĺby

Ovocno-zeleninová dúha na každý deň

Zelenina a ovocie obsahujú množstvo vitamínu C, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu kolagénu a zdravie chrupaviek. Každá „farba“ v zelenine poskytuje inú škálu prírodných protizápalových chemikálií, ktoré znižujú zápal a poškodenie kĺbov.

Koreňová zelenina je tiež vynikajúcim zdrojom stopových minerálov potrebných na podporu imunitného systému a hustoty kostí.

Doprajte si 5-7 porcií (veľkosti dezertnej lyžice) miešanej farebnej zeleniny denne alebo zahrňte do svojho každodenného jedálnička zeleninové polievky.

Prírodná výživa pre kĺby zahŕňa aj príjem ovocia – zvyčajne bobúľ tmavej farby, ktoré majú vysoký obsah antioxidantov a nízky obsah cukru.

Doprajte si tuky

Dôležitou živinou na kĺby sú sj omega-3 mastné kyseliny. Tento typ mastných kyselín sa nachádza v rybách. V tele sa premieňa na látky, ktoré pomáhajú kontrolovať zápal v kĺboch.

Zamerajte sa na mastné ryby, ako sú sardinky, makrely, pstruhy či lososy dvakrát alebo trikrát týždenne a zahrňte do nich ľanové semienka a chia semiačka. Surové orechy sú bohaté na omega-6 esenciálne mastné kyseliny a môžu byť vynikajúcim zdrojom živín, ako je horčík, zinok a vápnik, ktoré sú dôležité pre zdravie kostí.

chia semienka ako výživa pre kĺby pre ľudí

Okoreňte si život

Korenie ako kurkuma či zázvor sú vynikajúcimi doplnkami k jedlám, pretože majú jemné protizápalové vlastnosti. Protizápalové prínosy pravidelnej konzumácie kurkumy v potravinách sú dokonca porovnateľné s voľnopredajnými protizápalovými liekmi.

Veľa pite

Dostatočné pitie vody je životne dôležité pre výživu nielen kĺbov, ale aj pre iné oblasti zdravia. Voda odstraňuje toxický metabolický odpad a odumreté bunky, ktoré sa produkujú vo väčších množstvách pri zápaloch.

Navyše, žihľavový čaj má vysoký obsah minerálov a podporuje zdravie kostí, zelený je zdrojom antioxidantov a šípkový čaj má protizápalové vlastnosti.

Výživa na kĺby v podobe doplnkov

Na rôznych ľudí fungujú rôzne liečby, preto je vhodné vyskúšať aj doplnky, ktoré podporujú výživu kĺbov a užívať ich minimálne 3 mesiace (aby ste si všimli prvé výsledky).

Kĺbová výživa Arthro Guard má až 18 aktívnych zložiek, s ktorými prispieva k správnemu vytváraniu spojivového tkaniva. Navyše obsahuje aj vitamín C, ktorý pomáha tvorbe kolagénu a udržuje normálny stav a funkciu chrupaviek. Chráňte svoje kĺby – máte len jedny.