Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

7 výhod kyseliny hyalurónovej pre pleť a kĺby

Udržujte vašu pokožku a kĺby hydratované! Dostatočný príjem kyseliny hyalurónovej podporí pružnú pleť, zrýchli hojenie rán a zmierni bolesti kĺbov.

7 výhod kyseliny hyalurónovej pre pleť a kĺby

O kyseline hyalurónovej (HA) ste počuli minimálne z reklám na krémy proti vráskam. V kozmetickom priemysle je HA veľmi obľúbená, v salónoch ju aplikujú priamo do pier či kože. No nielen pleť, ale aj naše kĺby jej vďačia za to, že sú zdravé a funkčné. Tu je 7 dôvodov, prečo by ste mali dbať o dostatočný prísun kyseliny hyalurónovej.

Čo je kyselina hyalurónová? 

Kyselina hyalurónová, tiež označovaná ako hyaluronan, je číra, mazľavá látka, ktorú si telo prirodzene produkuje. Hyaluronan je jednou z hlavných zložiek medzibunkovej hmoty. Vo veľkom sa nachádza v spojivovom, epitelovom a nervovom tkanive. Najväčšie koncentrácie HA nájdeme v očiach, kĺboch a pokožke. Rovnako je však dôležitá pre nechty, vlasy a svaly. Prvýkrát si ju všimli Karl Meyer a John Palmer v roku 1934. Neskôr v 70. rokoch bol vyvinutý prvý biomedicínsky produkt – Healon – používaný predovšetkým v očnej chirurgii.

Hlavná úloha HA plynie z jej schopnosti viazať vodu, vďaka čomu dodáva pokožke elasticitu, zvlhčuje oči a premazáva kĺby. Zaujímavosťou je, že HA dokáže naviazať vodu v množstve 1 000 až 4 000-násobku svojej vlastnej hmotnosti. Žiaľ, už po 25. roku života jej množstvo v tele klesá a dochádza k ochabovaniu pokožky a k problémom s kĺbmi. Dopĺňať by sme ju mali preto každý deň. Aj keď neexistujú univerzálne pokyny na užívanie HA, môžeme vychádzať zo skutočnosti, že pri množstvách od 80 do 240 mg denne boli v klinických štúdiách pozorované pozitívne dopady na pleť a kĺby.

Kyselina hyalurónová sa často zamieňa za kolagén a naopak. HA je však polysacharid a kolagén bielkovina. Majú odlišné vlastnosti, funkcie a výhody, ale oba súvisia s pokožkou a môžu pomôcť udržiavať mladistvý a zdravý vzhľad pleti.

Chcete sa o kolagéne dozvedieť viac? Čítajte: Všetko, čo potrebujete vedieť o hydrolyzovanom kolagéne

Top 7 benefitov kyseliny hyalurónovej

Top 7 benefitov kyseliny hyalurónovej 

1. Zmierňuje bolesť kĺbov

Kyselina hyalurónová slúži ako prirodzený lubrikant v kĺboch. Keď sú kĺby dostatočne premazané, nehrozí, že sa budú o sebe trieť a spôsobovať bolesť. HA navyše pôsobí priamo na nervové zakončenia, čím bráni prenosu bolestivých signálov do mozgu. HA znižuje tiež opuch a zápal, ktoré sú častými zdrojmi bolesti.

2. Chráni chrupavky

Vedci sa domnievajú, že HA má schopnosť zvrátiť proces osteoartritídy, čo je choroba spôsobujúca degeneráciu chrupaviek. Injekčné podanie HA priamo do kĺbu vedie k zvýšeniu počtu buniek tvoriacich chrupavku. Zároveň ju posilňuje a stimuluje telo k produkcii vlastnej HA.

3. Pomáha pri regenerácii kostí a zachováva ich pevnosť

Podľa výskumov na potkanoch môže HA pomôcť spomaliť úbytok kostnej hmoty v osteopénii, čo je štádium predchádzajúce osteoporóze. V štúdii, ktorá bola zatiaľ vykonaná len v skúmavkách, sa zistilo, že vysoké dávky HA môžu zvýšiť aktivitu osteoblastov – buniek zodpovedných za tvorbu nového kostného tkaniva.

4. Znižuje bolestivosť svalov spôsobenú cvičením

HA pôsobí ako antioxidant, čím chráni vnútorné orgány, svaly a našu DNA pred pôsobením voľných radikálov. Tie môžu vznikať aj pri dlhotrvajúcej aktivite, akou je napríklad vytrvalostný beh. Jej protizápalový a hydratujúci účinok znižuje bolesť svalov a pomáha k rýchlejšej regenerácii po tréningu. Tiež podporuje tvorbu nových krvných ciev, vďaka čomu budú svaly lepšie zásobené živinami.

5. Zmierňuje suché oči

Využitie HA v očnom lekárstve pretrváva po celé desaťročia. Nakoľko kyselina hyalurónová vynikajúco udržuje vlhkosť, často sa používa na ošetrenie suchých očí. Očné kvapky s kyselinou hyalurónovou sa navyše často používajú počas chirurgických zákrokov očí na zníženie zápalu a urýchlenie hojenia rán.

6. Podporuje hojenie rán

HA pomáha s hojením všetkých rán, nielen tých očných. Prirodzene sa nachádza v koži, ktorá keď je narušená, HA reguluje hladinu zápalu a signalizuje telu, aby vytváralo viac krvných ciev v poškodenej oblasti. HA má tiež antibakteriálne vlastnosti, takže pokiaľ sa aplikuje priamo na ranu, znižuje riziko zanesenia infekcie. Je tiež účinná pri hojení ďasien.

Kyselina hyalurónová pre zdravú a pružnú pleť

7. Podporuje zdravú a pružnú pleť

A v neposlednom rade tu máme jej vplyv na pevnú a hydratovanú pleť. Ukázalo sa, že dávky 120 – 240 mg denne po dobu najmenej jedného mesiaca významne znižujú suchú pokožku u dospelých. Hydratovaná pokožka má zároveň menej vrások. Dopĺňaním HA pomôžete vašej pleti cítiť sa sviežo a pružne. Netreba však zabúdať na dostatok všetkých vitamínov a minerálov.

Doplnky s kyselinou hyalurónovou od BioTechUSA 

Užívanie HA ako doplnku stravy sa vo všeobecnosti považuje za veľmi bezpečné. Opatrnejšie by mali byť tehotné a dojčiace ženy, pretože jej vplyv na plod a dieťa zatiaľ nie sú dostačne preskúmané. Rovnako tak onkologický pacienti, existuje predpoklad, že HA môže zrýchliť rast rakovinových buniek.

Na podporu pevnejšej pleti odporúčame práškový nápoj Collagen (90 mg HA), ten vám okrem kyseliny hyalurónovej a kolagénu poskytne aj vitamín E, ktorý spomaľuje starnutie. V kapsulovej forme ich nájdete vo výrobku Hyaluronic & Collagen (60 mg HA).

Ak hľadáte komplexný výrobok s HA, ktorý posilní vašu pleť aj kĺby, môžete siahnuť po balíčkoch Arthro Guard Pack (20 mg HA), ktoré spolu s rastlinnými výťažkami obsahujú vysoké dávky glukosamínu, chondroitínu a MSM. Tekutý Arthro Guard Liquid (140 mg HA) sa od svojho tabletového kolegu líši v pridanom kolagéne a vitamíne E.

Katarína Jurčiaková