Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Aká je úloha vitamínu B12 pri cvičení?

Stráca sa vám motivácia ísť cvičiť a hýbať sa? Buď ste veľmi vyčerpaní a potrebujete dlhší oddych alebo je tu šanca, že vaše telo má nedostatok rôznych foriem vitamínu B. Hoci sú všetky druhy dôležité, vitamín B12 má významný vplyv na vaše červené krvinky. Zistite, ako tento vitamín ovplyvňuje správanie vášho tela.

vitamín b12

Priemerný človek potrebuje asi 2 mikromiligramy dennej dávky vitamínu B12 a môže byť prijímaný formou tabletiek alebo injekčne. To, že ste sa vitamínom B12 predávkovali, zistíte vtedy, keď začnete pociťovať vedľajšie účinky ako výskyt akné či nevoľnosť.

Vitamín B12 v tabletkách

Ak užívate viaceré vitamíny v tabletkách, a patrí medzi nej aj B12, možno ste sa nezamýšľali nad tým, kedy je najlepší čas na jeho prijatie do organizmu.

Všetky vitamíny je možné užiť buď nalačno s pohárom vody alebo pri jedle. Vitamín B12 sa bude absorbovať rovnako efektívne nalačno, ako keby ste zjedli veľké množstvo jedla.

Pozor si však dajte na prípady, ak neprijímate dostatok živín prostredníctvom bežnej stravy. V takom prípade bude vitamín B12 neúčinný, keďže ho telo nebude vedieť efektívne spracovať. Budú mu chýbať iné nutričné potreby.

Predávkovanie vitamínom B12

K predávkovaniu vitamínom B12 môže dôjsť, ak ho požijete alebo injekčne prijmete príliš veľa.

Ak prijímate B12 práve injekčnou formou, k predávkovaniu dochádza v tomto prípade častejšie. To, či ste sa predávkovali vitamínom B12, zistíte, ak začnete pociťovať vedľajšie účinky, ako je výskyt akné a nevoľnosť.

Myslite však na to, že dojčiace matky a tehotné ženy potrebujú viac vitamínu B12 ako ostatní dospelí.

vitamín b12 u tehotných žien

Rozdiel medzi vitamínom B12 a B6

Hoci sú názvy podobné, vitamíny B12 a B6 sú úplne odlišné vitamína. Zatiaľ, čo vitamín B12 pomáha hlavne podporovať zdravý počet krviniek, vitamín B6 je dôležitý pre duševné zdravie. Bez problémov však môžete užívať kombináciu oboch vitamínov.

Aby ste získali správne množstvo B12 a B6, mali by ste užívať komplexný doplnok vitamínu B. 

Kombinácia vitamínu B12 s inými doplnkami

Vitamín B12 môžete užívať samostatne alebo aj s inými doplnkami. Bylinky, proteínové doplnky a ďalšie vitamíny nerobia pri užívaní B vitamínu žiadny problém.

Nedostatok vitamínu B12

Vitamín B12 sa nachádza väčšinou v červenom mäse, rybách, hydine a mliečnych výrobkoch. Niektorí vegáni a vegetariáni tak nedokážu prijať dostatočné množstvo tohto vitamínu prirodzene.

Ak jete stravu, ktorá je založená výlučne na zelenine, pravdepodobne budete musieť užívať doplnky vitamínu B12.

Pre vegetariánov však môže byť náročné nájsť doplnky vitamínu B12, ktoré sú úplne bez živočíšnych produktov. Je to preto, že väčšina vitamínov je obalená v druhu želatíny, ktorá sa vyrába zo zvieracích kopýt.

Dlhé obdobie bez dostatočného príjmu vitamínu B12 môže spôsobiť jeho vážny nedostatok. Ak to podchytíte dostatočne skoro, užívajte vysokú dennú dávku B12 dovtedy, kým organizmus nezačne pracovať normálne. V iných extrémnych prípadoch sú injekcie jediným riešením.

vitamín b12 v potravinách

Nedostatok pri tehotných ženách

Nedostatok vitamínu B12 je v prípade tehotných žien mimoriadne nebezpečný. Aj kvôli nemu musia pri každej návšteve lekára absolvovať test moču na hladiny bielkovín a koncentráciu živín.

Cvičenie bez vitamínu B12

Najbežnejšie deficitné vitamíny B sú vitamín B9 a vitamín B12. Tieto vitamíny pomáhajú premieňať potravu na energiu. Keď dôjde k ich nedostatku, telo nám dáva znamenie vo forme anémie z nedostatku vitamínov.

Anémia, podobne ako pri nedostatku železa, spôsobuje tvorbu nižšieho počtu červených krviniek. Navyše, červené krvinky nie sú schopné prenášať do buniek dostatok kyslíka.

Preto aj človek, ktorý trpí nedostatkom vitamínu B12, má problémy pri dosiahnutí špičkového výkonu pri cvičení.

Nedostatok negatívne ovplyvňuje cvičebnú rutinu, zahŕňa únavu, dýchavičnosť, svalovú slabosť, problémy s chôdzou, nevoľnosť, hnačku, závraty, problémy s rovnováhou a nepravidelný srdcový tep.

Niekedy je ťažké rozpoznať, či ide o nedostatok vitamínu B12, pretože sú totožné s príznakmi úplného vyčerpania. Začínajú najprv nenápadne a postupne sa zhoršujú, až pokiaľ anémia nebude nebezpečná.

vitamín b12

Keď chýbajú sily

Ak neprijímate dostatok vitamínu B a cvičíte, stane sa, že budete príliš unavení na to, aby ste zvládli klasický tréning.

Slabé svaly alebo závraty navyše zvyšujú pravdepodobnosť zranenia počas tréningu. Tým, že bunku nebudú zásobované dostatkom kyslíka, sa navyše ešte zvyšuje čas potrebný na zotavenie medzi tréningami.

Najčastejšie trpia nedostatkom B12:

  • starší ľudia, ktorých telá produkujú menej proteínu, ktorý pomáha tráviacemu systému absorbovať vitamín B12;
  • tehotné ženy;
  • ľudia so žalúdočnými komplikáciami, ako je celiakia a Crohnova choroba, ktoré bránia telu absorbovať určité živiny;
  • prísni vegetariáni, ktorí nekonzumujú potraviny bohaté na vitamín B12.

Ak človek neje mäso, mäkkýše, mliečne výrobky alebo vajcia, mal by sa obrátiť na obohatené potraviny o vitamín B12 alebo doplnky.

Vyhnite sa nedostatku vitamínom

Nepodceňte to a zistite, ktoré vitamíny potrebujú všetci muži a ženy. Dbajte o to, aby ste prijímali pravidelne potrebné denné dávky a zvýšte ešte väčšiu pozornosť, ak patríte medzi aktívnych športovcov pri zníženom energetickom príjme počas diéty.Vyberte si z našej ponuky najobľúbenejších doplnkov – vitamínov v tabletkách.