Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Recenzia produktu: Multivitamín pre mužov a ženy

Vitamíny a minerálne látky spolu tvoria kategóriu mikroživín. Potrebujeme ich pre správne fungovanie biochemických procesov v ľudskom tele. Podieľajú sa na metabolizme makroživín (bielkoviny, sacharidy a tuky), ovplyvňujú trávenie, činnosť srdca a krvného obehu, činnosť svalov, pôsobia na imunitný systém a niektoré tiež majú funkciu antioxidantov. Pre správne fungovanie organizmu sú potrebné len malé množstvá, odporúčané denné dávky (ODD) sa udávajú v miligramoch až mikrogramoch. Napriek tomu, sú tieto látky pre nás esenciálne, telo ich nevie samo syntetizovať v dostatočnom množstve a musíme ich prijímať zo stravy.

Zdravé potraviny s obsahom vitamínov

Prečo suplementovať multivitamín?

V ideálnom prípade pestrou a vyváženou stravou by mal človek bez problémov zabezpečiť dostatočné množstvo potrebných mikroživín. Jedna vec je, koľko ľudí vôbec dbá na pestrú a vyváženú stravu. No druhá vec je kvalita potravín. Aj tí, ktorí si dávajú na strave záležať a konzumujú aj dostatok zeleniny a ovocia, majú málokedy prístup k vysokej kvalite potravín. Jednak je to otázkou financií – nakupovať výhradne bio potraviny je veľmi drahé a pre málo koho je to udržateľný spôsob. 

Druhým problémom je logistika. Väčšina ľudí si pravdepodobne nebude potraviny obstarávať vlastným pestovaním a chovom. No a predovšetkým obsah vitamínov v potravinách sa postupne znižuje nevhodným skladovaním, prepravou v kamiónoch, držaním na pultoch obchodov, ale aj tepelnou úpravou.

Ovocie a zelenia ako zdroj vitamínov

Aby človek v reálnych podmienkach získal zo stravy dostatočné množstvo mikroživín, musel by niektorých potravín jesť obrovské množstvo. To by malo za následok výrazné navýšenie kalorického príjmu. A pokiaľ je niekoho cieľom napr. redukcia tuku, tu už nastáva problém.

Určite by sa každý mal sústrediť na príjem vitamínov a minerálnych látok v prvom rade zo stravy. No vzhľadom na uvedené skutočnosti a aj na zvýšenú potrebu mikrožívín napr.u športovcov, je možnosťou aj suplementácia vitamínov a minerálov formou výživových doplnkov. Existujú doplnky poskytujúce jednotlivé látky, alebo tzv. komplexy vitamínov a minerálov, ktoré obsahujú celé spektrum potrebných mikroživín.

Kto by mal užívať multivitamín?

ODD sa stanovujú pre bežnú populáciu. Maximálne sa uvádza rozdiel v príjme žien a mužov, ale častokrát ani to nie. Športovci a fyzicky aktívni ľudia majú samozrejme vyššiu “spotrebu”. Viac regeneračných a metabolických procesov v tele ako odozva na záťaž, a tiež vyššia strata minerálnych látok potením. Viac o dôležitých vitamínoch a mineráloch pre športovcov v článku: POTREBA VITAMÍNOV A MINERÁLOV U ŠPORTOVCOV

Kto by mal užívať multivitamín?

Optimálne odporúčané dávky pre športovcov stanovené nie sú. Určiť ich je komplikované, vzhľadom na individuálnu povahu jednotlivcov aj typov aktivít. Zistiť, či máme v tele deficit niektorých látok, sa dá presne laboratórnym vyšetrením krvi. Dôležité je aj povedať, že hoci deficit mikroživín má negatívny vplyv na zdravie a športový výkon, ich nadbytok lepší výkon neprinesie. Príliš vysoké dávky môžu mať naopak negatívny až škodlivý účinok.

Suplementovať vitamíny a minerálne látky teda nemusí automaticky každý. Zamerať by sa na to mali ľudia, u ktorých môžu vzniknúť deficity. Pre ktorých ľudí je teda užívanie komplexu vitamínov a minerálov zmysluplné a prospešné?

 • športovci s vyšším objemom alebo intenzitou tréningu
 • ľudia s fyzickou povahou práce
 • po zranení, alebo absolvovanej operácii, počas rekonvalescencie
 • v redukčnej diéte pri kalorickom deficite
 • pri nevyváženej strave, vynechávaní nejakej skupiny potravín (napr. vegetaríáni)
Šport, pri ktorom by sa mal užívať multivitamín

Ako dopadol testovaný produkt?

Poďme sa už pozrieť na produkty BioTechUSA Multivitamin for Women a BioTechUSA Multivitamin for Men, ktoré sme vyskúšali, a objektívne si povedať ich plusy aj mínusy.

Multivitamín pre mužov a ženy

Zaujímavým ťahom je už len rozdelenie na verziu multivitamínu pre ženy a pre mužov. Pri iných výrobcoch som sa s tým zatiaľ nestretol, ale zmysel to určite dáva. Je predpoklad, že ženy športovkyne prijímajú celkovo výrazne menej kalórií ako ich mužskí kolegovia. Je pri nich teda potenciálne vyššia šanca deficitu niektorých látok. Napr. u žien býva o dosť častejší deficit železa. A práve multivitamín pre ženy obsahuje takmer presnú ODD, zatiaľ čo v tom mužskom železo chýba.

Pri športovom výkone sú veľmi dôležité aj vitamíny B. Prispievajú k procesom tvorby energie pri intenzívnej záťaži, aj na regeneračných procesoch. V oboch produktoch sú ich dávky vysoké, v ženskej verzii niektoré opäť o niečo vyššie. Produkt obsahuje aj dostatočnú dennú dávku vitamínu C. V zimných mesiacoch a hlavne teraz, v období vírusovej epidémie by som asi ešte zvýšil dávkovanie vitamínu D.

Spozorovali sme nejaké nedostatky? 

Za mierne negatívum považujem až príliš široké spektrum zastúpených látok. Niektoré totiž vzájomne negatívne ovplyvňujú svoju vstrebateľnosť a je vhodné ich prijať oddelene, v inom čase. Napr. horčík so zinkom je síce dobrá kombinácia, ale obidva majú negatívny vplyv na vstrebávanie ďalších zložiek multivitamínu. Okrem toho kvôli vitamínom rozpustným v tukoch A, D, E a K sa odporúča multivitamín užívať spolu s jedlom obsahujúcim tuky. Zinok aj horčík sa však lepšie vstrebávajú nalačno.

Navyše, ani použitá forma týchto minerálov nie je najlepšia. Oxid horečnatý aj oxid zinočnatý patria k horšie stráviteľným formám. Oba minerály sú v produkte zastúpené v relatívne malom množstve, preto by som k jeho užívaniu doplnil horčík aj zinok ešte samostatne. BioTechUSA má obidva v ponuke aj v chelátovej forme, ktorá je oveľa kvalitnejšia.

Zinok a horčík v chelátovej forme

Sumár

BioTechUSA multivitamín pre mužov a ženy je kvalitný vitamínový a minerálový komplex. Má pár chybičiek, no na trhu nenájdeme produkt, ktorý by bol aj cenovo dostupný, aj bezchybný. Jeho cena však patrí k tým vyšším, denná dávka 2 tabliet výjde pri súčasnej cene na 0,50 €.

V ponuke je ešte aj cenovo výhodnejší One – A Day multivitamín, pri ktorom je cena za dennú dávku len 0,13 €, čo v porovnaní s testovaným produktom vychádza takmer štvornásobne lacnejšie. Tomu však zodpovedá aj zloženie a množstvá zastúpených účinných látok. Tento variant predstavuje skôr nutný základ. Odporučil by som ho asi skôr rekreačným športovcom a bežným ľuďom na podporu imunity.

Multivitamínový doplnok One-A-Day

Zdroje

 1. L. Roubík a kol. (2018) – Moderní výživa ve fitness a silových sportech – Praha: Erasport, s. r. o., 2018. 552 s. ISBN: 978-80-905685-5-6
 2. Harvard Medical School (2020) – Listing of vitamins – https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/listing_of_vitamins
 3. National Center for Complementary and Integrative Health (2018) – Vitamins and Minerals – https://www.nccih.nih.gov/health/vitamins-and-minerals
 4. National Institutes of Health (2019) – Multivitamin/mineral Supplements – https://ods.od.nih.gov/factsheets/MVMS-HealthProfessional/
 5. E. Quinn (2020) – Should Athletes Take B-Vitamins Supplements? – https://www.verywellfit.com/should-athletes-take-b-vitamins-supplements-3120660
 6. R. Sine (2008) – Vitamins: Separating Fact From Fiction – https://www.webmd.com/food-recipes/features/vitamins-fact-from-fiction