Prejsť na obsah
Novinky
Životný štýl

Sú proteínové tyčinky naozaj zdravé? Vyberte si správne!

proteínové tyčinky

Trend proteínových a rôznych fit tyčiniek naberá posledné roky na obrátkach, a tak ich dnes môžeme nájsť takmer všade, od supermarketov až po čerpacie stanice. Nie však všetky výrobky sú naozaj tým, za čo sa vydávajú. Moderný obal sľubujúci štíhlu postavu, zdravú pochúťku a proteínový obsah nehovorí vždy pravdu.

Ako sa orientovať pri kúpe proteínovej tyčinky a vybrať tú správnu si vysvetlíme postupne. Pridáme informácie o výhodách a nevýhodách a tiež pár tipov na skutočne kvalitné a zdravé tyčinky od BioTechUSA.

Čo je proteínová tyčinka? 

Výrobok, ktorý obsahuje od 10 –  20 a viac gramov bielkovín a dominantnou zložkou je proteín, nie sacharid. Ak je pomer obrátený v prospech sacharidov, nejde o proteínovú tyčinku. 

Ideálna tyčinka obsahuje približne 10 gramov sacharidovej zložky. Na trhu je možné nájsť aj výrobky obohatené o kreatín a vegánske tyčinky.

Prítomnosť sacharidov netreba v proteínových tyčinkách vnímať negatívne. Pre aktívnych ľudí a športovcov sú sacharidy potrebné a telo ich využije. Ak potrebujete tyčinku s nulovým obsahom sacharidov, siahnite po vegánskej alebo zero tyčinke

Výhody proteínovej tyčinky

Najväčšou prednosťou bielkovinových tyčiniek je dostupnosť, ľahké skladovanie a široký výber, vďaka ktorému si svoju tyčinku na základe svojich potrieb a cieľov vyberie naozaj každý.

Proteínové tyčinky prinášajú množstvo benefitov:

  • Sú výborným zdrojom vlákniny.
  • Obsahujú dostatočné množstvo vitamínov viacerých druhov (E, B, C a iné).
  • Sú ideálnym zdrojom energie v čase pred tréningom.
  • Predstavujú skvelý spôsob, ako jesť sladké maškrty zdravo.
  • V čase po tréningu sú skvelým nastrojom pre naštartovanie regenerácie.

Nevýhody proteínových tyčiniek

Okrem spomínaných kladov musí konzument rátať aj so zápormi, ktoré tieto potraviny prinášajú. Nejde o riziká priamo spojené s konzumáciou samotných tyčiniek –  také neexistujú.

Problémom je najmä výber, orientovanie sa v zložení a tiež v znalostiach surovín, z ktorých sú jednotlivé tyčinky vyrábané. 

Ako čítať zloženie

Pred samotnou kúpou tyčinky je najpodstatnejšie riadne preštudovať jej zloženie na zadnej strane obalu – najdôležitejšie sú prvé tri miesta.

Prevláda v nich cukor, proteín, tuk, ovocie alebo orechy? Ak sa tieto suroviny nachádzajú niekde v strede alebo na konci, a sú sprevádzané množstvom skratiek a chemických značiek, nejde o ozajstnú proteínovú tyčinku. V skutočnosti ste práve mali v rukách vysoko priemyslene spracovanú sladkosť s pekným obalom.

Najzdravšie a najúčinnejšie výživové doplnky, a aj tyčinky, majú zloženie jednoduché a tiež jednoznačné.

Pri proteínových tyčinkách je dôležitá aj informácia o type proteínu. Najhodnotnejšie sú mliečne a srvátkové koncentráty, menej hodnotné sú proteíny rastlinného pôvodu. Veľmi lacným zdrojom bielkoviny je sója. Takýto výrobok síce neklame, ale pokiaľ nie ste vegetarián, tak kúpa nemá zmysel.

Typy tyčiniek

Pozrime sa na jednotlivé výrobky od BioTechUSA a na konkrétnych príkladoch si vysvetlíme základnú typológiu proteínových tyčiniek, ich určenie a spôsob využitia.

Pri výbere sa riadime pravidlom, že na 1 kg telesnej váhy potrebujeme prijať 1 g bielkoviny v priebehu jedného dňa. Ak je cieľom budovať svaly alebo vyrysovať postavu, môže sa denný príjem bielkoviny zvýšiť na 2 –  3 g/ kg.

Protein bar – proteínová tyčinka

protein bar

Proteínová tyčinka s celkovou váhou 35 g a podielom bielkovín 11 g. Ideálna ako rýchly snack medzi jednotlivými jedlami počas dňa, pred aj po tréningu. Neobsahuje lepok ani pridaný cukor.

Ako zdroj bielkovín poslúžil srvátkový proteínový koncentrát. Tyčinka sa výborne hodí na cesty a je vhodná najmä pre aktívnych ľudí, pre ktorých je vyšší podiel sacharidov skvelým spôsobom, ako získať kvalitnú energiu pre čo najväčší výkon.

Zero bar – tyčinka bez cukru

proteínová tyčinka

Pravá proteínová tyčinka, ktorá v 50 g obsahuje až 20 g proteínu. Pre športovcov, ktorí sú v diéte a sú citliví na nízky príjem sacharidov, je práve táto tyčinka ideálnou voľbou. Neobsahuje laktózu, ani lepok.

Prečo je táto tyčinka taká dobrá? V zložení sú na prvom mieste bielkoviny (20 g), na druhom mieste sacharidy (11 g) a ako posledné tuky (5 g) spolu s vlákninou (6 g).

Minimálny obsah jednoduchých sacharidov (0,95 g) a ideálne množstvo tukov znamená, že táto tyčinka je výborná na naštartovanie regenerácie v období po tréningu. Takto vyskladaná tyčinka je ideálna pre každého kulturistu, plavca, bežca alebo cyklistu. 

Protein bar – náhrada jedla

protein bar biotechusa

Kráľ proteínových tyčiniek s váhou až 70 g s obsahom proteínu až 21 g. Neobsahuje lepok, glutén ani aspartám. Tyčinka je nabitá všetkými potrebnými živinami, ktoré svojím množstvom s prehľadom nahradia jedno celé hlavné jedlo.

Tak, ako pri všetkých tyčinkách, aj tu je dôležitý zdroj proteínu. Srvátkový a mliečny koncentrát zabezpečia dokonalé vstrebanie a výstavbu nových svalov. 21 gramov bielkoviny je ideálne množstvo – ľudské telo dokáže jednorázovo stráviť iba 20  40 g bielkoviny.

Sacharidy a vláknina robia z tejto tyčinky dokonalú náhradu jedla. Upozorňujeme, že táto tyčinka neslúži ako plnohodnotná náhrada pestrej a vyváženej stravy, ale ide o výživový doplnok. Nemožno teda vynechávať klasické jedlo dennodenne a spoliehať sa výlučne na proteínovú tyčinku.

Tipy na záver

Pozor na fit tyčinky

Proteínová tyčinka a fit tyčinka nie je to isté. Základný rozdiel je, že fit tyčinka sa svojím zložením snaží vyhovieť túžbe po sladkom, ale zdravým spôsobom – prostredníctvom zdravých surovín.

Realita je v drvivej väčšine taká, že fit tyčinky obsahujú niekoľkonásobne viac energie z rafinovaných (rýchlych) sacharidov a tukov. Dôsledkom bude krátkodobé „zasýtenie”, nasledované rýchlym nástupom únavy a opätovným pocitom hladu. 

Pozor na vysoký obsah bielkovín

Ľudské telo nedokáže jednorázovo stráviť viac ako 40 g bielkoviny. Tyčinky s vyšším obsahom preto nemajú žiaden význam a ich pravidelným užívaním nedosiahnete nič navyše.

Ak potrebujete počas dňa prijať veľké množstvá proteínu, rozložte si príjem na viackrát počas dňa. Toto pravidlo uplatňujeme pri klasickej strave aj pri výživových doplnkoch.

Nie je cukor ako cukor

Cukor sa v potravinách vyskytuje pod rôznymi názvami – glukózový a fruktózový sirup, maltitol, maltodextrín, invertný a škrobový cukor, dextróza alebo fruktóza.

Prirodzene vyskytujúci sa cukor nie je zdraviu škodlivý. Problémom je, keď sa do potravín pridáva umelo. Vtedy nie je sprevádzaný ani vlákninou, ani enzýmami, ktoré sú prítomné v ovocí a zelenine. Tieto látky spolu s cukrom pomáhajú jeho kvalitnému spracovaniu v našom tele.Kvalitné proteínové tyčinky neobsahujú pridané cukry. Sladkosť je dosiahnutá obsahom ovocia alebo prirodzene sladkých surovín. Výrobky od BioTechUSA vám túto informáciu na zadnej strane obalu poskytnú pri každom výrobku.