Prejsť na obsah
Recepty

Proteínové maškrty vhodné do diéty

V nasledujúcom článku vám ukážem ako si spestriť diétu a urobiť si pár chutných, zdravých a sladkých maškŕt, ktoré môžete pokojne jesť aj v redukčnej diéte.

Hlavnou zložkou všetkých jedál bude proteínový prášok, ktorého použite je známe hlavne vo forme po tréningového nápoja. Môžeme ho však pridať aj do varenia, čím obohatíme jedlo o bielkoviny a vďaka skvelej chuti je zároveň aj výborným ochucovadlom. V podstate je jedno pre aký typ proteínového prášku sa rozhodnete, nemá to na varenie a jeho výsledok žiadny vplyv. Tak isto aj výber chutí je na Vás, ja vždy použijem tú čo mi najlepšie ladí s receptom, ale pokojne môžete zvoliť hociktorú inú.

Raňajkové muffiny

1. Raňajkové muffiny

Prvým receptom sú moje obľúbené muffiny. Môžete si ich prichystať už večer a ráno jednoducho len zobrať so sebou do roboty alebo do školy. Sú ideálnou voľbou, hlavne ak si ráno nestíhate navariť a naraňajkovať sa doma. Obsahujú všetko, čo by mali mať dobré raňajky,  poskytnú široké spektrum bielkovín a pomaly uvoľňujúcich sacharidov.

Potrebujeme:
5 bielok
1 žĺtok
30 g ovsených vločiek
2 čl ľanových semiačok
10 g mletých vlašských orechov
2 čl psylia
1čl kávy
30 g proteínu

Postup: Všetky suroviny dáme do vysokej nádoby. Vymixujeme ručným mixérom a zmes nalejeme do silikónových foriem na pečenie. Pečieme cca 20 min pri 180°C.

2. Pečené proteínové guľky

Guľky veľmi dobré na desiatu, prípadne ako ľahký zákusok. Ich príprava je síce trošku prácnejšia, no výsledný efekt na tanieri stojí zato.

Potrebujeme:
50 g guľato zrnnej ryže
Sójové alebo mandľové mlieko
28 g proteínu
15 g sušených hrozienok
2 bielky
Škorica
20-50 g mletých mandlí

Postup: Ryžu uvaríme v sójovom alebo mandľovom mlieku. (Kto je už vo vysokom štádiu diéty, alebo ak chcete mať recept menej kalorický, môžete uvariť ryžu vo vode). Pridáme sušené hrozienka a škoricu. Keď zmes vychladne zmiešame ju s bielkami a vmiešavame proteín a mleté mandle, kým nevznikne hustejšia zmes, s ktorej sa nám dobre tvarujú guľky. Tie uložíme na plech vystlaný papierom na pečenie a pečieme cca 20 min pri 180°C.

Proteínová palacinka

3. Proteínová palacinka

Môj veľmi obľúbený olovrant. Rýchly, chutný skvelý s ovocím a škoricou. Taktiež sa kreativite medze nekladú ani pri tvorbe náplne.

Potrebujeme:
2 bielky
20 g tofu
1 čl stévie
1 grécky (alebo biely) jogurt
15 g ovsených otrúb
15 g jemných ovsených vločiek
Hrsť lesného ovocia
Odmerka ovocného proteínu (ideálny višňa – jogurt) 100% Pure Whey

Postup: Bielky, tofu, stéviu, otruby a vločky vymixujeme na hladkú kašu, ktorú rozotrieme na teflónovú panvicu a urobíme palacinku. Jogurt s ovocím a proteínom vymixujeme a nalejeme na palacinku.

4. Banánový krém

Všetky suroviny stačí len rozmixovať a získame hustý krém, ktorý zároveň môžeme využiť aj ako náplň do palaciniek alebo krém na koláč. Tiež ho môžeme zmiešať s ovsenými vločkami, kúskami banánu a orechami a mať hustú kašu alebo zriediť s vodou (prípadne mandľovým mliekom), vymiešať v šejkri a získame lahodný banánový koktail.

Potrebujeme:
1 banán
50 g nízkotučného tvarohu
1 grécky jogurt
28 g proteínu (najlepšie banánový 100% Pure Whey)

Dobrú chuť!

Dominika Multáňová
Majsterka sveta vo fitness žien, Víťazka Arnold Classic Europe