Prejsť na obsah
Jedálničky

Najväčšie riziká, ktoré prináša keto diéta

Keto diéta v mnohých vyvoláva vidinu rýchleho zhodenia množstva kíl. Nie je však taká bezpečná, ako sa na prvý pohľad zdá. Aj keď funguje a výsledky sa dostavia v krátkom čase, odborníci pred ňou varujú. Keto diéta prináša riziká, o ktorých by ste mali vedieť a nepodceniť ich.

keto diéta riziká

Ketogénna diéta sa stala trendom. Zahŕňa obmedzenie príjmu sacharidov na 50 gramov denne alebo menej. Človek prijíma primárne bielkoviny, aby telu pomohol dosiahnuť stav ketózy. Počas nej dochádza k prirodzenému spaľovaniu uložených tukov.

Aj keď lekári tvrdia, že diéta môže byť nápomocná pri liečbe epilepsie (zdá sa, že ketogénny stav znižuje frekvenciu záchvatov), keto stravovanie prináša množstvo pridružených problémov.

Sacharidová keto chrípka

Až 25 % ľudí, ktorí začínajú s keto diétou, majú dočinenia s keto chrípkou. Ide o stav, do ktorého sa dostanú pri ketóze. Zvracajú, je im zle, pociťujú bolesti žalúdka, veľkú únavu alebo letargiu.

Keto chrípka prichádza už pár dní po začatí s keto stravovaním. Telu dochádza cukor a na to, aby získaval a spaľoval energiu, musí začať používať tuk.

Príznaky keto chrípky je možné minimalizovať pitím veľkého množstva vody a dostatkom spánku. Do svojho jedálnička by ľudia mali zaradiť aj zelený čaj matcha, organickú kávu či adaptogénne bylinky.

keto stravovanie

Hnačka

Ak zistíte, že počas ketogénnej diéty beháte častejšie na toaletu, nie ste sami. Príčinou môže byť žlčník – orgán, ktorý produkuje žlč a pomáha štiepiť tuk v strave. Cíti sa byť preťažený.

Hnačka môže byť rizikom, ktoré poukazuje na dôsledok nedostatku vlákniny počas keto diéty. Ľudia obmedzujú bežné celozrnné pečivo či cestoviny a zabúdajú na potraviny, ktoré sú bohaté na vlákninu (ako zelenina).

Príčinou býva aj neznášanlivosť na mliečne výrobky alebo umelé sladidlá – produkty, ktoré ľudia prijímajú počas keto diét.

Znížený športový výkon

Niektorí športovci prechádzajú na ketogénnu diétu nielen kvôli chudnutiu, ale aj kvôli zlepšeniu svojho športového výkonu.

Avšak, bolo zistené, že v mnohých prípadoch nejde o pravdivú skutočnosť. Telo je počas ketózy v kyslejšom stave, čo významne obmedzuje jeho výkonnosť.

Ketoacidóza

Ak ľudia patria medzi cukrovkárov, riziká keto diéty sa pre nich zvyšujú ešte viac. Nemali by s ňou začínať, pokiaľ nemajú súhlas a prísny dohľad lekára.

Ketóza vie byť užitočná pre ľudí, ktorí majú problémy s hyperglykémiou, no musia si dávať pozor na hladinu cukru v krvi a kontrolovať hladinu glukózy niekoľkokrát denne.

keto stravovanie

U ľudí s cukrovkou môže ketóza vyvolať nebezpečný stav nazývaný ketoacidóza. Dochádza k nej, keď telo uloží príliš veľa ketónov – kyselín produkovaných ako vedľajší produkt spaľovania tukov. Krv sa stane príliš kyslou, čo môže poškodiť pečeň, obličky a mozog. Ak sa človek nelieči, poškodenie môže byť smrteľné.

Ketoacidóza bola navyše hlásená aj u ľudí bez cukrovky, ktorí držali diéty s nízkym obsahom sacharidov. Príznaky ketoacidózy zahŕňajú sucho v ústach, časté močenie, nevoľnosť a dýchacie ťažkosti.

Nabratie na hmotnosti

Keďže je keto diéta taká obmedzujúca, nejde o dobrú voľbu na dlhodobé stravovanie. Dĺžka keto stravovania by nemala presiahnuť 90 dní.

Problémom býva, že väčšina ľudí po nabehnutí na pôvodnú stravu opäť naberie veľkú časť svojej hmotnosti.

Pokiaľ hmotnosť často kolísa tam a späť, môže to viesť k poruchám stravovania alebo sa zhorší už tak nezdravý vzťah k jedlu.

Zvýšené riziko srdcových chorôb a cukrovky

Ak sa ľudia počas keto diéty stravujú správne, prijímajú veľa zeleniny a živočíšnych bielkovín.

Diéta s vysokým obsahom tukov môže zvýšiť hladinu cholesterolu a niektoré štúdie uvádzajú, že zvyšujú aj riziko vzniku cukrovky. Keto diéta sa nazýva aj “nočnou morou kardiológa“.

Ľudia s najnižším príjmom sacharidov majú najvyššie riziko úmrtia na rakovinu či iné kardiovaskulárne ochorenia.

srdcové choroby

Menej svalovej hmoty a poškodený metabolizmus

Ďalším dôsledkom zmien hmotnosti spojených s keto diétami je strata svalovej hmoty. Ľudia schudnú, no najmä zo svalov. Keďže svaly spaľujú viac kalórií ako tuky, ovplyvní to ich metabolizmus.

Keď človek následne prestane s diétou, znovu získa veľkú časť svojej pôvodnej hmotnosti, no často nie v rovnakých pomeroch. Naberie naspäť tuk, no bez svalovej hmoty.

Keto diéta – áno či nie?

Aj keď sa pre keto diétu rozhodnete, nemôžete na nej zotrvať večne. Jej plán je určený na krátkodobé stravovanie. Niektorí ľudia sa ju snažia dodržiavať niekoľkokrát za rok, iní ju využívajú primárne na zmenu svojich stravovacích návykov. Aj keď sa im to na istý čas podarí, stáva sa, že sa vrátia do starých koľají.

Konečným cieľom by malo byť začať sa stravovať zdravšie, pravidelne sa hýbať a chudnúť prirodzene.