Prejsť na obsah
Jedálničky

Jarný detox na zdravý začiatok roka

Ľudský organizmus disponuje vlastnými očistnými mechanizmami, detoxikácia (detox) tak prebieha neustále každý deň. Zároveň si treba hneď na začiatku uvedomiť, že neexistuje žiadna zázračná detox kúra, diéta ani doplnok výživy. Reálne však existujú metódy, potraviny aj doplnky, ktoré vedia prirodzenú schopnosť detoxikácie posilniť a zvýšiť jej účinok

Práve nástup jari je skvelým obdobím, prečo sa o očistu tela oplatí zaujímať. Prečo je tomu tak? Ľudský organizmus sa počas zimných mesiacov správa podobne ako príroda, s nástupom jari sa prebúdza tak, aby počas teplých a dlhých dní fungoval opäť naplno. 

Detox – čo to je?

Detox – čo to je?

Detox je proces odstraňovania škodlivých látok z tela. Tieto látky môžu vznikať v tele prirodzene pri metabolických procesoch, alebo sa do tela dostávajú z vonkajšieho prostredia prostredníctvom jedla, nápojov, vzduchu alebo vody. 

Zdravý organizmus si detox dokáže zabezpečiť vlastnými silami – realizujú ho špecializované orgány: pečeň, obličky, črevá, pľúca a lymfatický systém. Spomenuté časti tvoria systém, ktorý sa odpadových látok zbavuje viacerými spôsobmi: vylučovanie močom, vylučovanie stolicou, dýchaním, či potením.

Prečo by ste mali do svojho života zaradiť detox?

Detox je potrebné vnímať najmä ako spôsob, ktorým sa dá zlepšiť celkové zdravie. Existuje mnoho rôznych druhov detoxikačných programov, ktoré sa líšia dĺžkou trvania, intenzitou a spôsobom. Líšia sa aj tým, ako podporujú detoxikačný systém tela. Detox môže mať nasledovné priaznivé účinky:

 • zlepšenie celkového pocitu pohody
 • zníženie únavy
 • zlepšenie kvality spánku
 • zlepšenie stavu pleti
 • podpora chudnutia

Nie je vedecky dokázané, že je detox účinný pri liečbe konkrétnych zdravotných problémov. Navyše, niektoré programy sú nezdravé alebo dokonca nebezpečné. Sú to najmä tie, ktoré sľubujú zázračný účinok do dvoch týždňov a častokrát stoja nemalé peniaze. 

Najúčinnejší detox

Najúčinnejší detox

Pri hľadaní toho najúčinnejšieho spôsobu detoxu neexistuje jednoznačná odpoveď. Tu je situácia rovnaká ako pri cvičení, stravovaní aj užívaní doplnkov výživy – každému účinkuje niečo iné. Dôvodom je najmä unikátnosť každého organizmu, a preto aj pri detoxe je dobré preskúmať rôzne cesty na vlastnej koži. Vo všeobecnosti platia nasledovné zásady, ktoré sú pre úspech mimoriadne dôležité:

 1. Zmena stravy. Zdravá strava bohatá na ovocie, zeleninu, celozrnné výrobky a bielkoviny pomáha podporovať detoxikačný systém tela. Je dôležité obmedziť alebo vylúčiť spracované potraviny, rafinované cukry, alkohol a kofeín, ktoré môžu detoxikačné procesy narúšať. Nesmie sa zabúdať na zvýšený príjem vlákniny.
 1. Zvýšenie príjmu tekutín. Pite dostatok vody, bylinkových čajov a iných tekutín, aby ste pomohli vyplaviť toxíny z tela von. Zvýšený príjem tekutín je potrebný aj kvôli zvýšenému príjmu vlákniny.
 2. Zvýšenie fyzickej aktivity. Fyzická aktivita pomáha stimulovať krvný obeh a podporuje detoxikačné procesy. Práve dostatok pohybu spôsobí, že jednotlivé systémy tela zapracujú naplno, detox tak bude účinnejší a efektívnejší. 
Existujú viaceré detoxikačné programy - pre ktorý sa rozhodnete?

Existujú viaceré detoxikačné programy – pre ktorý sa rozhodnete?

Po základných informáciách o prístupe k detoxu si predstavíme aj niektoré detoxikačné programy. V skutočnosti je ich oveľa viac, my uvádzame tie overené a najviac používané:

 • Šťavové očisty. Šťavové očisty sú založené na konzumácii štiav z čerstvého ovocia a zeleniny. Šťavy sú ľahko stráviteľné a poskytujú telu veľké množstvo živín, ktoré sú na detoxikáciu potrebné.
 • Ovocné a zeleninové diéty: Ovocné a zeleninové diéty sa zameriavajú na konzumáciu ovocia a zeleniny. Tieto potraviny sú bohaté na vitamíny a vlákninu. Antioxidanty pomáhajú chrániť telo pred poškodením spôsobeným toxínmi.
 • Detoxikácia pomocou bylín a doplnkov stravy: Bylinky a doplnky stravy, ako je napríklad pestrec mariánsky, silymarín a chlorella, môžu podporovať detoxikačné procesy.
 • Smoothie detox. Smoothie detox zahŕňa konzumáciu smoothies vyrobených z ovocia, zeleniny a iných zdravých prísad. Často sa považuje za jemnejší a udržateľnejší prístup k detoxu. Detoxikovať sa odporúča v priebehu 3 až 7 dní.
 • Detoxikácia pomocou infračerveného saunovania: Infračervené saunovanie je forma saunovania, ktorá využíva infračervené žiarenie na zahriatie tela. Infračervené žiarenie môže pomôcť uvoľniť toxíny z tela potením. Výhodou infrasauny je nižšia teplota, priaznivci tiež uvádzajú vyššiu účinnosť vyplavovania toxínov v porovnaní s klasickou fínskou saunou.

Ako dlho trvá zdravý detox?

Dĺžka trvania detoxu je individuálna a závisí od vašich zdravotných cieľov a celkového zdravotného stavu. Pre začiatočníkov sa odporúča detoxikovať v priebehu 3 až 7 dní. Táto doba poskytuje dostatok času na to, aby boli potenciálne prínosy detoxu citeľné. Ak sa počas detoxu cítite dobre, môžete ho predĺžiť na 10 až 14 dní. V priebehu dvoch týždňov sa ľudské telo zbaví väčšiny toxínov v tele. Po detoxe je dôležité postupne sa vrátiť k normálnej strave. To pomôže predchádzať najmä zažívacím ťažkostiam.

Na záver - častokrát opomínaný, ale potrebný - digitálny detox

Na záver – častokrát opomínaný, ale potrebný – digitálny detox

Digitálny detox je obdobie, počas ktorého človek obmedzí alebo úplne vylúči používanie digitálnych technológií, ako sú smartfóny, počítače, televízory a iné elektronické zariadenia. Cieľom digitálneho detoxu je zlepšiť fyzické a duševné zdravie a zvýšiť produktivitu. Na začiatok môžete napríklad vyskúšať nepozerať do telefónu počas jedla, alebo pred spaním vypnete všetky elektronické zariadenia. Práve tieto dva spomínané zlozvyky odporúčame určite odstrániť bez ohľadu na diétu, detox alebo inú ozdravnú kúru.