Prejsť na obsah
Jedálničky

Vitamín B: Delenie, nedostatok a jeho účinky

Ľudské telo pre svoje správne fungovanie potrebuje celý rad mikroživín, minerálov, aj vitamínov. Spomedzi vitamínov sa najviac hovorí o vitamíne C, no bližšie sa pozrieme na rovnako dôležitý vitamín B. Tento vitamín pravdepodobne poznáte pod názvom B komplex. Hneď na úvod si preto môžeme povedať, že v skutočnosti sa nejedná o jeden vitamín, ale o celú pomerne bohatú skupinu vitamínov B, v ktorej sa nachádza mnoho typov. 

Postupne si predstavíme tie najdôležitejšie vitamíny skupiny B, zistíme, na čo ho naše telo potrebuje, aj aké sú príznaky nedostatku. Tiež vám poradíme, kde a ako ho efektívne získať z potravy a pridáme aj tipy na skvelé doplnky s obsahom toho najkvalitnejšieho vitamínu B. 

Čo je vitamín B

Čo je vitamín B

Vitamíny skupiny B patria do skupiny, ktorá je rozpustná vo vode. Telo si ho nevie vytvoriť vlastnými chemickými procesmi, preto je nutné prijímať ich v strave. Výhodou vitamínov rozpustných vo vode (patrí tu aj vitamín C) je fakt, že sa veľmi rýchlo vstrebávajú, no spolu s výhodou prichádza aj jedna nevýhoda. Tou je skutočnosť, že naše telo si tieto vitamíny nedokáže ukladať do zásob – tu majú navrch vitamíny rozpustné v tukoch (A, D, E, K).

Prečo potrebujeme vitamín B

Vitamín B zohráva v našom organizme dôležité a rôznorodé úlohy. Bližšie sa zameriame nielen na všeobecné procesy, ale uvedieme aj to, aké benefity majú vitamíny skupiny B pre športovcov a fyzicky aktívnych ľudí.

 • Spaľovanie tukov. Vitamín B (konkrétne B12) je zdrojom energie a vďaka tejto vlastnosti je spaľovanie tukov efektívnejšie vtedy, ak ho má naše telo dostatok.
 • Zlepšujú výkon. Každý jeden vitamín zo skupiny B dokáže efektívnejšie premieňať sacharidy získané z potravy na glukózu. Tá slúži svalovým bunkám ako palivo pri fyzickej aktivite alebo tréningu. 
 • Tvorba červených krviniek. Vitamín B6 (pyridoxín), B9 (kyselina listová) a B12 (kobalamín) sú dôležité pre tvorbu a zdravú funkciu červených krviniek. Zabezpečujú transport kyslíka z pľúc do tkanív a odstraňovanie oxidu uhličitého.
 • Podpora imunitného systému. Vitamíny B prispievajú k posilneniu imunitného systému a pomáhajú nám brániť sa proti infekciám a chorobám.
 • Energetický metabolizmus. Vitamíny B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová) a B7 (biotín) sú kľúčové pre správne fungovanie energetického metabolizmu. Pomáhajú transformovať uhľohydráty, tuky a bielkoviny z potravy na energiu, ktorú naše telo potrebuje na výkon denných aktivít.
 • Syntéza DNA a RNA. Vitamíny B, konkrétne kyselina listová, sú kľúčové pre správnu syntézu DNA a RNA, čo je dôležité pre rast a obnovu buniek. Je obzvlášť dôležitý počas rastu, vývoja plodu, aj počas tehotenstva.
Typy vitamínu B

Typy vitamínu B

Vitamíny skupiny B tvoria komplex rôznych typov vitamínov. Viaceré z nich určite poznáte vďaka vlastným názvom, ktoré možno nájsť v tabuľkách nutričných hodnôt alebo na obaloch rôznych výrobkov. V tabuľke uvádzame aj najdôležitejšie funkcie, ktoré jednotlivé vitamíny v našom tele plnia.

B1tiamínTiamín je dôležitý pre správne fungovanie nervového systému a metabolizmus uhľohydrátov. Podporuje aj správne fungovanie svalov.
B2riboflavínPodporuje rast a vznik červených krviniek.
B3niacínJe dôležitý pre metabolizmus sacharidov, tukov a bielkovín a pre správne fungovanie nervového systému.
B5kyselina pantoténováPomáha metabolizovať potravu na energiu a rozkladať tuky.
B6pyridoxínJe dôležitý pre metabolizmus a správnu funkciu nervového systému. Podporuje tvorbu hemoglobínu v červených krvinkách.
B7 biotínBiotín je dôležitý pre zdravie pokožky, vlasov a nechtov. Pomáha pri metabolizme tukov, uhľohydrátov a bielkovín.
B9kyselina listováJe nevyhnutná počas tehotenstva pre správny vývoj plodu.
B12 kobalamínKobalamín je dôležitý pre tvorbu červených krviniek, správne fungovanie nervového systému a metabolizmus bielkovín.

Zistite viac: Aká je úloha vitamínu B12 pri cvičení?

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu B

Ako vidno, vitamíny skupiny B sa v našom tele podieľajú na veľkom počte rôznorodých procesov. Ak pozorujete, že v niektorej funkcii vaše telo zlyháva, jednou z príčin môže byť práve nedostatok vitamínu B. Príznaky nedostatku sú nasledovné:

 • únava a vyčerpanosť,
 • kožné problémy,
 • tráviace problémy,
 • depresia a zlá nálada,
 • závraty a nervové poruchy.

Ako doplniť vitamín B

Každý z vitamínov skupiny B je dôležitý pre udržanie optimálneho zdravia a správneho fungovania nášho tela. Získať ich môžeme z rôznych potravín, ako sú celozrnné obilniny, mäso, vajcia, mliečne výrobky, orechy, semená, listová zelenina a ďalšie. Mimoriadne výhodné a efektívne je pravidelné dopĺňanie vitamínov skupiny B prostredníctvom výživových doplnkov. Ich najväčšou výhodou je plná kontrola nad množstvom prijatých vitamínov.

B - Complex

B – Complex

Tablety B-Complex obsahujú všetky najdôležitejšie vitamíny skupiny B v jednej dávke. To ale nie je všetko, okrem 12 druhov vitamínov získate pravidelnou konzumáciou železo, vitamín C, vitamín E aj selén. Odporúčame užívať denne 2 tablety spolu s jedlom. B-Complex neobsahuje lepok ani laktózu.