Prejsť na obsah
Selection of bad sources carbohydrates, copy space
Jedálničky

Čo sú to zdravé sacharidy a prečo sú dôležité pre športovcov?

Sacharidy sú spolu s bielkovinami a tukmi tri základné makroživiny, bez ktorých by ľudské telo nedokázalo prežiť. Práve sacharidy (spolu s tukmi) sa pred istým časom dostali do centra pozornosti a vyslúžili si zlú povesť ako niečo, čomu sa treba za každú cenu vyhýbať. Vylúčiť ich zo stravy sa odporúčalo najmä kvôli zdravotným rizikám, no časom sa ukázali dve zásadné zistenia – nie je sacharid ako sacharid a tiež, že zdravé sacharidy nemožno zo stravy úplne vylúčiť, lebo telo ich nutne potrebuje.

sacharidy potraviny - BioTechUSA

Na čo sú dobré sacharidy?

Sacharidy plnia v ľudskom organizme viacero dôležitých úloh. Rozsah je pomerne veľký – od fyziologických až po psychologické. Uvedieme tie najzásadnejšie a niektorí pochybovači možno už teraz pochopia, že vynechávať sacharidy sa určite neoplatí.

  • Energia pre orgány. Mozog, srdce, kĺby aj svaly potrebujú na svoju prácu energiu zo sacharidov. Bez nich nefungujú správne a výkon celého tela preto rapídne klesá. Výsledkom môžu byť oneskorené reakcie, poruchy koncentrácie, únava, bolesti hlavy. 
  • Sacharidy podporujú trávenie. Zdravé sacharidy z hodnotných zdrojov (ovocie, ovos, strukoviny, zelenina) obsahujú veľké množstvá vlákniny. Zlepšená funkcia čriev, výkonnejšie a efektívnejšie trávenie sú len niektoré z mnohých benefitov pravidelného príjmu vlákniny zo zdravých sacharidov. Aké sú ďalšie výhody vlákniny a kde ju nájsť sme zistili za vás.
  • Úložisko energie. Ak telo prijíma viac energie, ako momentálne potrebuje, uloží ich vo forme glykogénu do pečene a svalov. Pri fyzickej aktivite a športovaní sú tieto zásoby „spaľované” a svaly tak majú dostatok energie na svoju prácu.
  • Sacharidy chránia svaly. Ak sa v organizme nenachádza dostatok glykogénu zo sacharidov, telo tento deficit vynahradí a začne štiepiť aminokyseliny zo svalov. Výsledkom je úbytok svalovej hmoty.

Zdravé a nezdravé sacharidy

Už vieme, že nie je sacharid ako sacharid. Niektoré sú pre ľudské zdravie nevhodné, iné sú potrebné a užitočné. Ako sa v nich ale vyznať? Ako ich rozlíšiť a kde ich hľadať?

Prvé pravidlo znie, že najškodlivejšie sú jednoduché sacharidy, ktoré väčšinou bývajú priemyselne spracované. Tieto monosacharidy boli zbavené všetkej vlákniny, vitamínov aj minerálov. V obchode ich nájdete v sladených nápojoch, cukríkoch, sladkých tyčinkách, v kečupe aj niektorých cestovinách, či v pečive.

Konzumácia týchto rýchlych sacharidov je nebezpečná v tom, že telo ich spracuje veľmi rýchlo, a tak sa veľké množstvo sacharidov (cukrov) ihneď dostáva do krvi. Vtedy sme nabudení a pociťujeme príval energie. Problémom je, že tak rýchlo, ako cukor do tela prišiel, rovnako rýchlo sa jeho účinok stráca.

zdravé a nezdravé sacharidy - BioTechUSA

Nastáva únava, letargia a pocit hladu. Riešenie je opäť siahnuť po rýchlom snacku a celý proces začína odznova. Fyzicky neaktívny jedinec nakoniec priberie na hmotnosti – telo si totiž všetku rýchlu energiu uloží do tukových zásob. Neželaným dôsledkom je diabetes, obezita, srdcovo-cievne ochorenia a iné.

Zdravé sacharidy

Zdravé sacharidy sú nezávadné preto, lebo telo ich štiepi dlhú dobu – energia sa preto uvoľňuje postupne. Do tejto skupiny patria komplexné sacharidy (polysacharidy). Telo tak z malej dávky komplexného a zdravého sacharidu môže čerpať energiu niekoľko hodín, nehrozí preto prudký nárast ani prudký pokles hladiny cukru ( a inzulínu) v krvi ako pri jednoduchých sacharidoch.

Zdravé sacharidy hľadajte v nespracovaných potravinách, v zelenine a v ovocí. Strukoviny, ovos, celozrnné pečivo, koreňová zelenina aj čučoriedky, banány, či gaštany sú skvelým zdrojom len tých zdravých cukrov. Tie sú sprevádzané vitamínmi, minerálmi aj dostatočným množstvom vlákniny.

zdravé sacharidy - BioTechUSA

Zdravé sacharidy v doplnkoch

Pri dosahovaní športových cieľov sa nie vždy podarí dodať telu dostatok sacharidov zo stravy. Niekedy je málo času, inokedy nie sú možnosti. Pre športovca je preto výhodné doplniť sacharidy výživovými doplnkami, ktoré majú hneď niekoľko výhod.

Sacharidové doplnky BiotechUSA sú vyrobené len z tých najkvalitnejších surovín a sú  bohaté na celý rad dôležitých minerálov a vitamínov. Ďalšou výhodou je, že konzumáciou doplnkov máte množstvo prijatých sacharidov úplne pod kontrolou. Nehrozí preto nadbytok ani nedostatok. V prípade, že potrebujete maximalizovať svoj výkon, pokojne siahnite po sacharidoch s pridaným kreatínom. 

CarboX™

Pokrokový komplexný sacharidový doplnok CarboX neobsahuje žiadny pridaný (jednoduchý) cukor. V každej dávke sa nachádza až 5 rôznych zdrojov sacharidov, pričom každý z nich má iný glykemický index. Energiu pre tréning preto budete mať na začiatku, počas a na záver tréningu. K dispozícii je aj neochutená verzia CarboX. Zvýšenie výkonu dosiahnete kombináciou s kreatínom – obidva doplnky budú pracovať synergicky. 

Hyper Mass

Pri budovaní svalov budete okrem prvotriednych sacharidov potrebovať aj dostatok bielkovín. Výkon v posilňovni si zas bude vyžadovať energiu pre svaly, ktorú zabezpečí kreatín. Je ale potrebné kupovať tri rôzne doplnky? Odpoveď je nie, všetko sa nachádza v jednom výrobku. Hyper Mass obsahuje tri rôzne druhy sacharidov – energiu tak budete mať počas celého tréningu. 3 g kreatínu v každej dávke zvýši energetické zásoby svalových buniek a vytiahne váš výkon na maximum. Bielkoviny sa postarajú o podporu regenerácie a rýchlejší rast nových svalov.

Hyper Mass - BioTechUSA

Sacharidy pomáhajú športovcom

Športovci veľmi dobre vedia, že sacharid je potrebný a užitočný. Pravidelne športujúci jedinec má tuku málo, a preto sa telo musí pri hľadaní energie spoľahnúť na sacharidy. Druhou možnosťou je rozkladať svaly a využiť energiu z aminokyselín – to ale určite nechce žiadny kulturista, bežec či cyklista. Sacharidy majú pre fyzicky aktívnych ľudí nasledovné výhody.

  • Rýchlejšia a kvalitnejšia regenerácia. Príjmom zdravých polysacharidov v dostatočnom množstve získa každý športovec optimálny zdroj potrebný na regeneráciu. Tá sa stáva rýchlejšou  a efektívnejšou. Trénovať preto môžete už na druhý deň. Ak sacharidy (nesprávne) zo svojej stravy vylúčite, na plnohodnotné a pravidelné tréningy môžete zabudnúť.
  • Optimalizácia telesnej váhy. Konzumácia kvalitných sacharidov prináša bonusy v podobe lepšieho trávenia (vláknina) a menšej chuti po veľkých dávkach jedla. Tráviaci systém pracuje efektívnejšie a so stravou sa vysporiada v kratšom čase. Výsledkom je viac vitamínov, viac bielkovín aj viac minerálov a zdravých tukov, ktoré dokážete získať zo stravy.
  • Hormonálna rovnováha. Sacharidy majú priamu spojitosť s dvoma hormónmi – leptínom a ghrelínom. Oba hormóny sú dôležité v procesoch, ktoré súvisia s trávením a distribúciou energie vo vnútri tela.

Dlhodobé zdravie. Japonsko, Grécko a Taliansko sú známe aj tým, že prímorské populácie, ktoré konzumujú veľké množstvá morských aj pôdnych rastlín, sú tie najzdravšie na svete. Dôvod? Sacharidy rastlinného pôvodu v riasach a zelenine predstavujú až 90% celkového príjmu.