Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Rozumne o kreatíne

Je užitočné dozvedieť sa o správnom užívaní kreatínových doplnkov, keďže vám môžu pomôcť dosiahnuť väčšiu silu, lepšiu anaeróbnu kapacitu a hlavne viac svalovej hmoty.

Kreatínu sa báť nemusíte. Nie je to steroid, len organická zlúčenina vytvorená z množstva aminokyselín. Prijímate ho s jedlom ako je hovädzie mäso, čiže je to plne prírodné aktívne činidlo. Na druhej strane, ak chcete zlepšiť svoje tréningové výsledky, budete potrebovať kreatín vo väčších množstvách a v čistejšej forme, keďže obsah proteínu a tuku v mäse spomaľuje vstrebávanie.

Užívanie kreatínu

Takže už viete prečo je dobré užívať kreatín. Otázka je kedy a ako?

Cieľom je dosiahnuť maximálnu efektívnosť a vyťažiť z kreatínu čo najviac. Načasovanie príjmu živín je kľúčové; napríklad, užívanie sacharidov ovplyvňuje zotavenie a rast, ako aj obnovenie glykogénu a syntézu bielkovín. Prečo by to malo byť s kreatínom inak?
Kreatín sa najlepšie kombinuje so sacharidmi; je napríklad základnou zložkou v CreaTrans. Avšak, ak si vyberiete kreatín bez sacharidov, mali by ste ho pre maximálny účinok skombinovať s Carbox. Samozrejme, počas diéty by ste to robiť nemali; v tomto prípade nájdete riešenie v Crea Zero, ktorý obsahuje inú formu energetického komplexu alebo si vyberte 100% Micronized Creatine Monohydrate, ktorý obsahuje čístý kreatín monohydrát.

Skombinovanie kreatínu s predtréningovkou ako je Supernova vás nakopne pred tréningom. Ak si vyberiete kreatín, ktorý obsahuje kofeín, uistite sa pri užívaní produktu, že množstvo arginínu a kofeínu nie je príliš vysoké.
Na konci tréningu nezabudnite tiež na proteínový nápoj, aby ste pomohli zotaviť sa svalom z ťažkej práce, ktorú vám kreatín pomohol spraviť. Aby ste sa vyhli miešaniu príchutí, vyberte si kreatínové kapsule.

Tí čo užívajú kreatín obyčajne veria v nasledujúce načasovanie:

 Pred tréningom:
Cieľ užívania kreatínu pred tréningom: viac kreatínu, viac ATP, ktorý je pre svaly primárnym zdrojom energie. Viac ATP znamená viac sily pre svaly. Viac sily znamená zvýšenú svalovú kontrakciu a dvíhanie ťažších váh. A dvíhanie ťažších váh, spolu so správnou stravou, vedie priamo k zvýšeniu svalovej hmoty.

• Po tréningu:
Cieľom užívania kreatínu po tréningu je doplniť živiny. Po tréningu, vďaka prázdnym glykogénovým zásobám, unavené telo rýchlo spracuje živiny a použije ich na obnovenie svalov. Pridajte kreatín do vášho proteínového a sacharidového nápoja, aby ste doplnili zásoby energie!

• Počas dňa:
Hlavne počas nasycovacej fázy, mnohí užívajú kreatín ráno a večer. To znamená dobu asi 7-10 dní. Nájdu sa však aj takí, ktorí si myslia, že kreatín treba len „prijať“ a nestarajú sa veľmi o načasovanie.
Kreatín zvyšuje fyzický výkon počas opakovaných, krátkodobých cvičení, čiže má veľký efekt na šprintérov, skokanov do výšky a diaľky, plavcov, vzpieračov a kulturistov.* Tiež je užitočný v ďalších disciplínach, kde športovci vykonávajú podobné činnosti počas prípravy ako napríklad triatlonisti, bežci, cyklisti a tímoví športovci, ktorí robia šprinty a intervalové tréningy.

Čo vravia posledné štúdie?

Posledná štúdia bola vytvorená minulý rok časopisom Journal of the International Society of Sports Nutrition. 19 amatérskym kulturistom dávali pred alebo po tréningu 5 gramov kreatínu. Mali 5 tréningov týždenne a tiež museli užívať 5 g kreatínu kedykoľvek počas netréningových dní. Nasledovali tréningový plán push/pull/nohy.
Výsledky ukázali, že kreatín je omnoho účinnejší, keď sa užíva po tréningu. Užívanie kreatínových doplnkov, zatiaľ čo cvičíte s váhami, podporuje rast svalovej hmoty bez tuku a zvyšuje silu. Pokiaľ ide o kompozíciu a silu, kreatín užívaný po tréningu sa ukázal účinnejší ako v užívaný pred tréningom.

Čo odporúča tím BioTechUSA?

Podľa vyššie spomenutej štúdie, obidve skupiny dosiahli progres a obidve mohli do istej miery profitovať z účinkov kreatínu, takže užívanie kreatínu pred tréningom má tiež význam. Napriek tomu, aby sme získali úplný obraz o efektívnom užívaní kreatínu, bude si to vyžadovať ďalšie štúdie.

Ale čo navrhujeme?
Ak chcete dosiahnuť maximálny účinok, najlepšie je užívať kreatín pred a po tréningu.
Počas nasycovacej fázy prvých 5-7 dní, užívajte 2-5 g kreatínu 4 krát denne. V tréningové dni užívajte dávku pred a po tréningu. Po 7-10 dňoch zredukujte 2-5 g kreatínu na 2 dávky denne, stále pred a po tréningu.

Našu ponuku kreatínových produktov nájdete tu.