Prejsť na obsah
Jedálničky

Chcete schudnúť? TOP 10 potravín na chudnutie

Ak chcete profesionálne vyskladaný jedálniček, zahrňte doň nasledujúcich 10 jedál na zvýšenie účinnosti vašej diéty.

Chcete schudnúť?

Prebytočná váha sa stáva nesmierne bežnou. Aspoň to je to, čo sa dozvedáme z médií a výsledky, žiaľ, vyzerajú byť každým rokom horšie, hoci si ukladaním tukových rezerv len sťažujeme vlastné životy. Fyzická aktivita sa stáva náročnejšou, metabolizmus sa spomaľuje a hormonálny systém tiež nepodporuje naše ideálne fungovanie. Navyše, riziko množstva chorôb ako sú problémy s krvným obehom, rôzne formy rakoviny a metabolické problémy, je medzi ľuďmi s nadváhou vyššie. Obzvlášť nadbytočný tuk v brušnej oblasti zvyšuje náchylnosť k chorobám obehového systému. V skutočnosti nadbytočne prijaté kalórie sa nenahromadia len vo viditeľných oblastiach, ale aj okolo „neviditeľných“ orgánov, čím komplikujú ich fungovanie.

Napriek tomu to neznamená, že by ste nemali jesť tuky, len záleží na tom aké. Tuky, hlavne nenasýtené a polynenasýtené, sú veľmi dôležité pre optimálne fungovanie tela a zdravie cievneho systému. Čomu by ste sa však mali vyhnúť, sú nasýtené tuky nachádzajúce sa hlavne v potravinách živočíšneho pôvodu ako je červené mäso a mliečne produkty.

10 potravín, ktoré vám pomôžu schudnúť

10 potravín, ktoré vám pomôžu schudnúť

1 Ovsené vločky

Sú zdrojom komplexných sacharidov, ktoré sú zdrojom energie, ale ich trávenie a spotrebovávanie je pre telo veľmi energeticky náročný proces. Odporúčame ich ako raňajky, aby ste mali dostatok energie na tréning a denné povinnosti. Keďže sú zdrojom pomaly vstrebávajúcich sa sacharidov s vysokým obsahom vlákniny, zasýtia vás na dlhšie ako iné pekárenské výrobky či chlieb, ktoré obsahujú jednoduché sacharidy. Vďaka vysokému obsahu bielkovín sú tiež skvelým zdrojom živín pre vaše svaly. Môžete ich doplniť napríklad bobuľovým ovocím alebo nízkotučným mliekom. Dobrý nápad je tiež pridať do nich dávku proteínového prášku, takže zaženiete chuť na sladké rovno raňajkami.

2 Kuracie prsia

Skvelý zdroj bielkovín s nízkym obsahom tuku. Pomáha vyživovať svaly, ktoré vaše telo nebude počas vašej diéty rozkladať a tým pádom môžete po jej skončení ostať štíhly a vyrysovaný. Taktiež svaly potrebujú viac energie, čiže ich udržiavaním a budovaním môžete spáliť viac kalórií! Majú nízky obsah kalórií, ale potrebujú viac energie na strávenie, teda vás zasýtia na dlhší čas a nebudete tak skoro hladný. Uistite sa, že si ich dáte pečené alebo grilované. Je dobré dať si k nim zeleninu s vysokým obsahom vlákniny, aby ste mali naozaj nízkokalorický obed. Dochuťte ich korením alebo bylinkami, aby ste podporili svoj metabolizmus.

3 Morská ryba

Rovnako ako kuracie prsia, je skvelým zdrojom bielkovín, čo pomáha zotaviť, budovať a udržiavať vaše svaly. Je bohatá na nenasýtené mastné kyseliny, ktoré zabraňujú cholesterolu ukladať sa v cievach a aj ich čistia. Podobe ako kuracie prsia, dajte si rybu pečenú alebo grilovanú so zeleninou alebo šalátom. Ak si rybu dáte počas dňa, vďaka nízkemu obsahu kalórií nebude váš energetický príjem taký vysoký. Ako kuracie prsia, tiež si ju môžete dať pred spaním, ale príloha k nej by nemala obsahovať žiadne sacharidy. Najlepšími voľbami sú tilapia, morská šťuka (hake) a losos.

4 Bobuľové ovocie

Bobuľové ovocie je skvelým zdrojom vitamínov a minerálov počas diéty, zatiaľ čo má nízky obsah kalórií. Tiež potláča chuť na sladké. Vysoký obsah vody a vlákniny podporuje detoxikáciu tela a popri tom vás zasýti. Mali by sme zdôrazniť aj jeho obsah antioxidantov, keďže nízkokalorická diéta znamená oveľa nižší príjem vitamínov, minerálov a iných, imunitu posilňujúcich, aktívnych zložiek, ktoré bobuľové ovocie veľmi dobre dopĺňa. Černice, červené ríbezle, čučoriedky, maliny a jahody sú skvelou voľbou, keď zvažujete bobuľové ovocie.

5 Citrusové ovocie

Citrón, pomaranč, limetka, pomelo, grep a ďalšie citrusové plody sú tiež skvelým spoločníkom, keď ide o spaľovanie tuku. Ich kyslá chuť zaženie váš apetít a váš tráviaci systém ich bude milovať, keďže dostane veľa vitamínov a príjem tekutín ho zasýti. Prečistia pečeň a ľadviny, čo taktiež pomáha udržiavať rovnováhu v tele, čo zase uľahčuje optimálne vstrebávanie prijatého jedla, teda podporuje chudnutie. Podporujú trávenie a detoxikáciu tela. Obzvlášť citrón pomáha telu obnoviť optimálnu hladinu pH, čo je pri chudnutí dôležité. Jeho schopnosť čistiť krv a obnovovať krvné cievy tiež prispieva k správnemu fungovaniu tela a pomáha zásobovaniu kyslíka, čo je pri spaľovaní tukov tiež dôležité.

6 Zelený čaj

Tento nápoj obsahuje jednu z najznámejších rastlinných aktívnych zložiek, ktorú často užívame, keď chceme schudnúť. Kofeín, ktorý obsahuje, má stimulačný efekt, zrýchľuje metabolizmus a spaľovanie tukov. Antioxidačný efekt prispieva k správnemu fungovaniu tela, zbavuje ho voľných radikálov, ktoré poškodzujú a zaťažujú fungovanie orgánov. Obsiahnutý kofeín má pomalé, predĺžené vstrebávanie, takže sa nebudete cítiť náhle unavený ako v prípade rýchlo vstrebávajúceho sa kofeínu. Detoxikačný účinok podporuje boj proti celulitíde. Môžete si ho dať pred hlavným jedlom alebo medzi jedlami. Uistite sa, že ho nebudete piť 4 – 6 hodín pred spaním, aby ste dosiahli dobrý spánok.

7 Káva

Podobne ako pri zelenom čaji, je to účinok kofeínu, ktorý zvyšuje využitie energie, udržuje bdelosť a nakopne vás, keď sa cítite unavený kvôli nízkosacharidovej diéte. Káva taktiež nakopne metabolizmus a má čistiaci a detoxikačný efekt. Ak je to možné, nedajte si do nej cukor, ani mlieko. Najlepší účinok má čistá a neochutená. 2 alebo 3 espresá denne sú rozhodne zdravé a je fajn dopriať si vysokokvalitnú kávu medzi 2 jedlami. Pite poslednú šálku kávy najmenej 6 hodín pred spaním, aby ste dosiahli pokojný spánok.

8 Čili paprika

Kapsaicín, nachádzajúci sa v čili paprike, pomáha spaľovať tuky a chudnúť. Ak máte radi pálivé, štipľavé jedlá, nebude problém zahrnúť čili papriku do diéty. Množstvo výživových doplnkov na spaľovanie tuku kapsaicín taktiež obsahuje, práve vďaka ich účinku na povzbudenie metabolizmu a podporenie chudnutia. Tiež ste si museli už všimnúť, že po jedení čili papričky vám je teplo. To ukazuje, že čili paprika zvyšuje do určitej miery telesnú teplotu, teda podporuje využitie energie a tým aj chudnutie.

9 Proteínové nápoje

Podobne ako v mäse, vysoký obsah proteínu je v podstate dôležitý na obnovu svalov a pomalé vstrebávanie bielkovín vás dlhšie zasýti, teda vám zabráni prijímať zbytočné kalórie medzi jedlami. Veľká výhoda proteínových šejkov je príjemná chuť, ktorá taktiež zaženie vašu chuť na sladké a môžete ich pripraviť na rôzne spôsoby. Okrem rozmiešania v šejkri na proteínový nápoj, ho môžete pridať do ovsených vločiek na raňajky alebo ho môžete zapiecť do ovsených cookies ako zdravý dezert. Je to pohodlné, chutné a cenovo prijateľné, veľmi ekonomické riešenie na príjem proteínu.

10 Proteínové tyčinky

Podobne ako pri proteínových šejkoch a mäse, výhoda proteínových tyčiniek je vo vysokom obsahu bielkovín. Keď nemáte čas na prípravu jedla alebo sa nechcete otravovať so šejkrom a vodou, proteínové tyčinky sú skvelá možnosť. Môžete ich mať kdekoľvek, nezaberajú veľa miesta, sú skvelým zdrojom živín a môžete nimi nahradiť obed bez trávenia množstva času jeho prípravou a jedením. Sú dostupné v širokej ponuke príchutí a zložení, takže môžete nájsť pre seba perfektnú voľbu. Ak vás zasýti, neexistuje riziko, že dostanete chuť na sladké, keďže ich môžete považovať za dezert. Ako výsledok, váš denný príjem kalórií sa môže výrazne znížiť, pretože získate dostatok živín a potešenia, takže sa necítite ani hladný.

Nestačí len jesť tieto

Ako môžete vidieť, vyššie spomenuté potraviny sú skvelou pomocou, keď chcete schudnúť. Vďaka vysokému obsahu vlákniny alebo proteínu, vás zasýtia, takže nebude prijímať nadbytočné kalórie, ktoré by boli ukladané ako tuk a vaše telo sa teda bude viac spoliehať na vaše rezervy, aby ich využilo ako palivo – a vy začnete chudnúť. Ich vysoký obsah tekutín prispieva k detoxikácii, tým pádom aj k optimálnemu fungovaniu tela, čo je základná požiadavka pri chudnutí. Ich aktívne zložky, obsah vitamínov a minerálov zlepšujú metabolizmus, zvyšujú telesnú teplotu a teda prispievajú k úbytku váhy a využitiu energie. Ale ak chcete byť ozaj efektívny, odporúča sa užívať výživové doplnky ako L-karnitín, ktoré obsahujú iné aktívne zložky, ktoré podporujú úbytok váhy, ale v ponuke produktov môžete nájsť množstvo iných vecí. A ak pridáte denne fyzickú aktivitu k správnej strave, získate odmenu v podobe perfektného tela za pár týždňov alebo mesiacov!