Prejsť na obsah
Jedálničky

Bielkovinová diéta 1. Časť

S prebytočnými kilogramami môžeš bojovať viacerými spôsobmi. Jedno je však isté, že svoje stravovanie musíš zmeniť na zdravšie. To ale neznamená, že nemôžeš konzumovať chutné jedlá.

Musíš sa snažiť o to, aby si dbal o zloženie živín nakupovaných potravín. Pretože tvojim cieľom je zníženie telesnej hmotnosti, musíš v jedálničku minimalizovať tučné jedlá a znížiť konzumáciu sacharidov.

Losos

Bielkoviny sú najväčším „nepriateľom“ tukov.

Príjmom optimálneho množstva bielkovín podporuješ svoj organizmus, aby si energiu v každodennom živote zabezpečoval odtiaľ, odkiaľ si to želáš, teda z tukových zásob. Bielkovinová diéta je práve preto tak populárna a je aj najúčinnejšou a najrýchlejšou metódou. Je metódou, počas ktorej nemusíš hladovať a predsa sa zbavíš prebytočných kilogramov. Pri konzumácii zvýšeného množstva bielkovín so zníženým množstvom sacharidov a tukov v strave, sa prebytočné kilogramy ťažšie ukladajú a zrýchli sa odbúravanie tukových zásob v organizme. Potraviny bohaté na bielkoviny sú veľmi výživné, a zabezpečujú tak skoršie nasýtenie s možnosťou zníženia celkového kalorického príjmu.

Ak rád konzumuješ mäso a máš rád hydinu a ryby, potom nebudeš mať s každodennou konzumáciou bielkovín žiadny problém. Bielkoviny živočíšneho pôvodu sa oproti bielkovinám rastlinného pôvodu vyznačujú vysokým množstvom bielkovín a ich vysokou výživnou hodnotou. Napriek tomu sú dôležité obidva zdroje. Veľmi užitočným doplnkom bielkovín sú doplnky výživy bielkovinového charakteru. Aj pri nich je však dôležité všímať si ich zloženie, aby sme sa vyhli prebytočnému príjmu sacharidov!

Ako táto diéta funguje a prečo je tak účinná?

Potraviny obsahujúce kvalitné bielkoviny podporujú tvorbu hormónu glukagón. Tento hormón je zodpovedný za podporu chudnutia. Stravou prijaté cukry podnecujú organizmus k tvorbe inzulínu, ktorý ich rozkladá. Organizmus sa rozhodne, koľko energie z cukrov využije k svojej činnosti a koľko z nich uloží na horšie časy. Výsledkom toho je ukladanie tuku v organizme a tvorba tukových vankúšikov. Navyše inzulín zvyšuje aj pocit hladu…

Potraviny bohaté na bielkoviny neobsahujú cukor a preto pri ich konzumácii odpadá problém s inzulínom a s pocitom hladu… Navyše jedlá s vysokým obsahom bielkovín podporujú tvorbu glukagónu a otvárajú tak brány k tukovým zásobám. Sú preto veľmi užitočné, regulujú tvorbu inzulínu a napomáhajú spaľovaniu tukov.

K činnosti organizmu sú nevyhnutné aj sacharidy, pretože z nich si získava energiu. Ak ich prijaté množstvo výrazne znížime, nemá inú možnosť, len siahnuť po tukových zásobách a ich rozkladom si potrebnú energiu pre svoju činnosť získať práve z nich. Správne množstvo prijatých bielkovín je dôležité z toho dôvodu, že svaly sa skladajú z bielkovín a ak ich dopĺňame v dostatočnom množstve, potom sa v organizme odbúrava len prebytočný tuk a svalstvo sa zachováva. Preto nie je vhodné hladovať.

Únava

Ak držíš diétu a málo ješ, potom sa skôr či neskôr tvoje energetické zásoby vyčerpajú, budeš pociťovať únavu, vyčerpanosť, budeš mať zlú náladu a nebudeš sa cítiť dobre. Popri tom všetkom sa zhorší aj činnosť tvojho imunitného systému. Najhoršie je ale to, že tvoj organizmus nebude získavať energiu z tukov, ale zo svalstva, ktoré sa začne pomaly odbúravať.

Ak prijímaš dostatočné množstvo bielkovín, potom je aj spracovanie potravy postupné. Nedochádza k náhlym výkyvom hladiny inzulínu, pretože glukagón reguluje aj to malé množstvo, ktoré je potrebné aj pri zníženom príjme cukru. Dlhšie v tebe pretrváva pocit nasýtenia a ani hladina krvného cukru nekolíše. Glukagón tým vlastne tlmí chuť do jedla, pretože nepociťuješ vždy hlad a zachová sa aj energetický príjem organizmu.

Konzumácia dostatočného množstva kvalitných bielkovín teda zrýchľuje spaľovanie kalórií, napomáha regenerácii organizmu, posilňuje imunitný systém a v neposlednom rade je veľmi účinný pri zdolávaní pocitu hladu. Bielkoviny sú pre organizmus najdôležitejšie, ich konzumáciu však netreba ani preceňovať. (už ani preto nie, pretože bielkoviny sú jediné, z ktorých si organizmus nedokáže vytvárať zásoby. Preto je dôležité jesť častejšie a menšie dávky k tomu, aby sa mohol využiť každý jeden gram).

Aké množstvo bielkovín je potrebné prijímať?

Pre ženy sa odporúča prijímať 0,8-1,5 gramov bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti, u mužov je to skoro dvojnásobok. Pri nízkosacharidovej diéte sú to 3 g u žien a hoc aj 4 g u mužov.

Pri zvýšenom príjme bielkovín netreba hneď myslieť na to, že aj ty budeš taký veľký a svalnatý ako sú kulturisti. Toto žiaľ nejde z jedného dňa na druhý. Pre všetko je potrebné každodenné zdolávanie. Bielkovinová diéta napomôže kvalitatívnej vnútornej premene organizmu: Dávaj pozor na svoje svaly a napriek diéte maj dostatok energie.

Základom bielkovinovej diéty je znížený príjem sacharidov a tukov, pri zvýšenom príjme bielkovín z chudého mäsa, vaječných bielok, mliečnych výrobkov a doplnkov výživy.

Čoskoro je tu vzorový stravovací plán…