Prejsť na obsah
Jedálničky
Životný štýl

3 dôvody, prečo sledovať pri cvičení nutričné hodnoty potravín

Sme to, čo jeme. Jedine pravidelný tréning spolu s kvalitnou a nutrične vyváženou stravou znamenajú posun bližšie k naším cieľom. Chyby v stravovaní znamenajú stagnáciu a výsledky aj napriek tvrdým tréningom nevidieť. Vtedy je čas hlbšie analyzovať zloženie  stravy. Najlepším ukazovateľom kvality alebo nekvality sú nutričné hodnoty. Vďaka nim si vieme svoju výživu efektívne prispôsobiť svojim potrebám – tie máme každý iné.

nutričné hodnoty potravín

Vysvetlíme, čo znamenajú nutričné hodnoty potravín, poskytneme 3 dôvody, prečo ich sledovať a pridáme aj tipy na zdravé recepty. 

Čo sú nutričné hodnoty

Zloženie potravín a nutričné hodnoty sú dva rozdielne pojmy. Zloženie potravín nás informuje, z akých surovín je potravina vyrobená. Môže to byť napríklad informácia, že vo výrobku sa nachádza vajce, soľ, hovädzie mäso, cesnak a pod.

Nutričné hodnoty informujú, aké živiny a v akom množstve sa nachádzajú v konkrétnej potravine. Nájsť ich možno na obaloch, najčastejšie vo forme tabuľky. Množstvo jednotlivých živín sa udáva v kilojouloch (kJ) a kilokalóriách (kcal) na 100 g alebo 100 ml. 

Dobrým spôsobom, ako rýchlo odhaliť povahu výrobku na základe nutričných hodnôt, je sledovať prvé 2 3 položky. Ak je na prvom mieste sacharid/ cukor, jedná sa o sladkosť. Bielkovina na prvých priečkach signalizuje, že sa jedná o výživný výrobok, ktorý pomôže budovať svaly.

Nutričné hodnoty BioTechUSA Crush Bar 64 g

Proteínová tyčinka Crush Bar má nutričné hodnoty na 100g nasledovné: na prvom mieste sú sacharidy 36 g, z toho cukry iba 3,4 g. Hneď na druhom mieste nájdeme bielkoviny, až 31 g. Na treťom mieste sa nachádzajú tuky 17 g. Energia v tyčinke má hodnotu 375 kcal. Toto množstvo energie zodpovedá 7 km chôdze. 

proteínová tyčinka Crush Bar

Z nutričných hodnôt možno zistiť, že Biotech proteínová tyčinka Crush Bar s váhou 64 g, je vyvážená a športovcovi dodá dostatok energie zo sacharidov a približne rovnaké množstvo bielkovín na výstavbu svalov. Nachádza sa v nej iba minimom cukrov (3,4 g/ 100g).

V zložení sa uvádza, že neobsahuje lepok, aspartám, ani pridaný cukor. Sladkosť výrobku je dosiahnutá prirodzene sa vyskytujúcim cukrom. Je vyrobená z prírodných surovín – mliečneho proteínu, sójového proteínu, kokosového oleja, vody a soli. Je preto zdravá a hodnotná. 

3 dôvody, prečo sledovať nutričné hodnoty

  1. Umožňujú plánovať

Orientácia v nutričných hodnotách umožní plánovať výživu svojho tela dopredu a mať ju pod kontrolou. V čase pred tréningom dodajte telu viac sacharidov, po tréningu doplňte bielkoviny. Plánovaním sa stanovené ciele dosahujú rýchlejšie. Sledujte podrobne obaly potravín, ktoré kupujete v obchode. Prípravou vlastnej stravy získate zo surovín maximum. 

  1. Prispievajú k dosahovaniu cieľov

Pri cvičení má každý vlastné ciele. Niekto sa snaží nabrať hmotu, iný potrebuje schudnúť alebo zlepšovať svoju kondíciu. Ku každému z cieľov je potrebné nastaviť vhodné stravovanie. Pri budovaní svalov budú prevažovať bielkoviny, pri kondičnom tréningu telo potrebuje dostatok kvalitných sacharidov. Jedine sledovaním nutričných hodnôt potravín sa dá dosiahnuť stanovený cieľ.

  1. Pomáhajú vyberať si lepšie a žiť zdravšie

Stravovanie na základe nutričných hodnôt pomáha žiť zdravšie aj keď nie ste športovec. To isté platí, ak nemáte špecifické ciele. Žiť zdravo je ale určite cieľom každého z nás. Vyvarujte sa priemyselne spracovaným potravinám. Nakupujte viac surových potravín a spracujte ich doma. Ľudské telo naozaj nepotrebuje veľa, ale určite potrebuje kvalitu. Kvalita znamená zdravie. 

Tabuľka nutričných hodnôt

Pre orientáciu, napríklad aj v tom, čo už máte doma, ponúkame prehľad nutričných hodnôt niektorých potravín. Tu nájdete údaje o štyroch najpodstatnejších hodnotách spolu s množstvom energie, ktorú potravina obsahuje v množstve 100 g.

NUTRIČNÉ HODNOTYBielkoviny (g)Sacharidy (g)Cukry (g)Tuky (g)   Energia (kcal/ 100g)
Cesnak62530,27127
Ryža3230,10,1121
Banán121190,294
Ovsené vločky13627386
Brokolica3620,238
Varená ryža3280,050,28126
Zemiaky21910,289
Ananás0,4913100,1954
Kuracie prsia23002106
Tvaroh12440,369

Éčka – ktoré neškodia a ktorým sa treba vyhnúť

Nevyhnutnou súčasťou informácií na potravinách sú aj skratky so začiatočným písmenom E. Máloktorá potravina neobsahuje žiadne „éčka”. Všeobecne platí, že čím je zoznam aditív, čiže éčok, dlhší, tým je potravina viac spracovaná a nezdravá. 

Povinnosťou výrobcu je všetky prísady označiť unifikovaným kódom E. Nie všetky aditíva v potravinách sú ale škodlivé. Kurkumín, ktorý je zdraviu prospešný, má kód E 100. Vitamín B nájdete na obale ako E 101. 

žena spisuje nutričné hodnoty potravín

Inšpirujte sa

Pri príprave nutrične bohatých a zdravých jedál sa môžete inšpirovať našimi receptami. Nemusíte sa obávať, všetky sú jednoduché na prípravu a nenáročné na suroviny. Každý recept využíva základné, nespracované suroviny, pri ktorých máte jasný prehľad o nutričných hodnotách. Tie je možné jednoduchým spôsobom spočítať a dodržiavať tak stanovený denný kalorický príjem. Kompletný zoznam receptov nájdete na tomto odkaze.

Využite aj výživné a zdravé prílohy v podobe Zero Sauce omáčky bez cukru, Protein Gusto hrnčekového koláča, ktorý je nabitý bielkovinami alebo Protein Soup paradajkovou polievkou bez cukru a lepku.