Prejsť na obsah
Tréningové plány

Zotavenie zo zranenia

Pozrite sa na balíček produktov zostavený tímom expertov BioTechUSA. Podporte svoje zotavenie a zabráňte budúcim zraneniam!

Bez nich by sme sa ani nepohli: kĺby

Ľudské telo pracuje ako starostlivo vytvorený mechanizmus; na pohyb si vyžaduje perfektnú tímovú prácu množstva rôznych komponentov. V dynamickej spolupráci kostí, svalov, nervov a kĺbov, hlavnú úlohu majú kĺby. Aby pracovali v tele ako dobre naolejovaný stroj, vaše kĺby potrebujú správnu výživu, hlavne keď ich preťažíte, či dokonca zraníte. Našťastie existuje spôsob ako opotrebovať vaše tréningové tenisky a nie kĺby!

Zotavenie zo zranenia

Štruktúra a funkcia kĺbov

Kĺby tvoria stabilné a stále flexibilné spojenie medzi kosťami spôsobom, že sa môžu od seba hýbať určitými smermi a na určitú vzdialenosť. Tak môžete, napríklad, natiahnuť a ohnúť ruky. Toto všetko je možné vďaka špeciálnej štruktúre kĺbov: konce kostí sú pokryté chrupavkou, vypĺňajú ich povrch a zabraňujú vzájomnému treniu. Ich pohyb je ešte jednoduchší vďaka „lubrikantu“, ktorý sa medzi nimi vytvára, zvanému synoviálna tekutina. Celá tekutinou naplnená štruktúra drží pokope vďaka kĺbovému puzdru. To je obklopené väzivami, svalmi a šľachami, ktoré tiež pružne spájajú kosti. Od hýbania prstami k najkomplexnejším tanečným pohybom, všetkému vďačíme kĺbom. Avšak obyčajne ich existenciu ignorujeme, až kým nezačnú bolieť.

Možné príčiny bolesti kĺbov

Opotrebujú sa, prasknú a bolia: skôr či neskôr, všetci budeme bolesti kĺbov čeliť. Je to kvôli veku, obeh sa spomaľuje, čo spôsobuje nielen znižovanie zásob živín pre chrupavky, ale aj väzy strácajú veľa zo svojej pružnosti. Časom nebudú schopné zabrániť kostiam sa lámať a opotrebovaniu hyalínovej chrupavky. Keď dôjde k treniu kostí o seba, znamená to obrovskú bolesť. Je omyl myslieť si, že opotrebovanie chrupavky ovplyvňuje len staršiu generáciu. Niektorí ľudia môžu mať dedičnú predispozíciu, ktorá môže spôsobiť, že sa nepríjemné symptómy objavia v mladšom veku. Okrem opotrebovania, náhla zmena v počasí alebo infekcia, ktorá môže byť spôsobená obyčajnou nádchou, môže vyskúšať každého kĺby, aj bez slabého genetického dedičstva. Nakoniec, najčastejšia príčina: zranenie alebo preťaženie.

Skôr ako začnete ovplyvňovať ťažkú fyzickú prácu a súťažné športy, myslite skôr na bežnejšie aktivity. Aj nadmerné opakovanie alebo malý pohyb môžu spôsobiť veľké nepríjemnosti. Každý administratívny pracovník, napríklad, ktorý celé dni používa počítačovú myš, si chytí zápästie, keď sa tá bolesť spomenie. Samozrejme, veľa ľudí trpí obezitou, ktorá je veľkou záťažou na každý kĺb v tele a spôsobuje omnoho väčšie problémy. Iróniou je, že nadmerné cvičenie zamerané na stratu váhy môže spôsobiť viac škody ako nosenie tých extra kíl.

Športové zranenia a choroby kĺbov

Nanešťastie, bolesť kĺbov poznajú aj tí, ktorí vedú zdravý životný štýl alebo športujú. Známy problém je, napríklad, tenisový lakeť, ktorý aj napriek svojmu menu, nie je „výsadou“ iba tenisových hráčov. Stačí cvičiť bez rozcvičky alebo náhle cvičiť s príliš ťažkými váhami a kĺby sú preťažené, alebo sa môžeme dokonca zraniť. Medzi športovými zraneniami, zranenie členku a kolena sú na vrchole zoznamu.

Kĺby v nohe sú veľmi citlivé a ľahko sa preťažia. Len sa nad tým zamyslite: jednoduché cvičenie nôh sa rovná viac ako 250 dňom normálneho zaťaženia. A keď beháte, vaše kĺby v kolene potrebujú absorbovať dopad, ktorý sa rovná 8 násobku vašej hmotnosti, keď noha dopadne na zem. Zlý pohyb stačí na vyvrtnutie alebo dislokáciu. K vyvrtnutiu dochádza, keď sa 2 konce kostí dočasne pohnú z miesta a preto sú kĺbové puzdro a väzy natiahnuté či dokonca natrhnuté. Vykĺbenie je ešte vážnejšie, pretože koniec vykĺbenej kosti ostane v netradičnej polohe až kým ju nevráti na miesto lekár.

Liečenie zranenia chrupaviek a kĺbov, zotavenie

Začínate každý deň s praskajúcimi zvukmi? Chceli by ste ukončiť bolesť, ktorá vám zabraňuje v pohybe? Nechcete sa vzdať obľúbeného športu kvôli zraneniu? Nikdy nie je neskoro posilniť vaše chrupavky a chrániť vaše kĺby, ani keď sa už objavili problémy. Samozrejme, prevencia je omnoho lepšia ako predĺžená liečba a nekonečné branie liekov, hlavne keď už dostávate neblahé znamenia. Uvoľniť sa od bolesti môžete aj užívaním správnych nutrientov. Počas rýchleho dňa, avšak, nemáte vždy čas na dobre vyváženú diétu. Vtedy prídu vhod rôzne výživové doplnky, vitamíny a výrobky na podporu imunity. Experti z BioTechUSA vybrali najpopulárnejšie výrobky a vytvorili pre vás špeciálny balíček.

Zabudnite na problémy s kĺbmi

Zahrnuté do výberu, tablety Spirulina sú vyrobené zo špeciálneho druhu modro zelenej riasy, ktorá je súčasťou stravy astronautov. Tiež považovaná za superjedlo, mikroorganizmus nakopne celý imunitný systém, naštartuje samoliečiace procesy v tele a preto sa bežne používa ako ingrediencia na liečenie artritídy. Zotaveniu pomáhajú aj aktívne zložky tabliet Arthro Guard: produkt bol špeciálne vytvorený, aby uspokojil potrebu živín pre kĺby. Obsahuje optimálny pomer nevyhnutného mangánu, glukosamínu, chondroitínu a kolagénu. Tieto zložky, tiež nachádzajúce sa v kostiach a chrupavkách, sú čiastočne prijímané s jedlom a sú najpopulárnejšie pri úľave od artritickej bolesti. Tiež bežne používaná pri zotavení kĺbov je zložka MSM z produktu BioTechUSA MSM + Vitamín C. (Zaujímavý fakt: je tiež veľmi rozšírená pri zotavení zo zranení pretekárskych koní.) Obsah vitamínu C v nápojovom prášku podporuje tvorbu kolagénu v tele, ktorý je nevyhnutný pre udržiavanie zdravých kostí a chrupaviek.