Prejsť na obsah
Tréningové plány

Ženy a objemovka I.

Mnohé dámy sa posilňovania s ťažkými váhami boja ako čert kríža, nehovoriac o navýšení kalorického prijmu, s ním je to ešte horšie. Ani ja som nebola dlhé roky výnimkou a väčšinu mojich „násť“ rokov som strávila vyhýbaním sa porciám mäsa, tukov, vajíčok a namiesto toho som verila reklamám na „light“ výrobky. Postavu som si udržiavala, ako inak – kardio cvičením, konkrétne som bola oddaná vytrvalostnému behu niekoľko krát do týždňa.

Kardio

Zmena prišla niečo pred dovŕšením dospelosti, myslím, že na isté veci musí človek dozrieť a nebáť sa urobiť vo svojom živote zmenu. I keď, mnohí ľudia sa zmeny boja celý svoj život. Ale život je výzva, nemyslíte? Tá moja sa týkala celkovej zmeny životného štýlu. Uvedomila som si, že chcem vyzerať ako kus poriadnej ženskej a nie si udržiavať postavu typu „skiny fat“. Nevedela som síce ako docielim pekný guľatý zadok, alebo že moje brucho nebude len chudé ale aj „tehličkavé“, vedela som ale, že nie som so sebou spokojná a chce to posunúť sa na vyššiu úroveň.

Prešli viac než 2 roky a ja som svoju postavu zmenila na nepoznanie

Som silnejšia, viac si verím, som zdravšia a cítim sa lepšie. A ako som to spravila? Tak, milé dámy, že som začala konečne jesť skutočné jedlo a makať v posilke! Samozrejme začiatky boli pomalé, najprv to bolo pravidelné cvičenie s vlastnou váhou a večerným jedením tvarohov. Bola som samouk, a všetko čo som vyčítala alebo odpozorovala od iných, som skúšala na sebe. Pravidelnosť behu som sa snažila minimalizovať, i keď rozlúčiť sa s ním som nebola nikdy úplne schopná. Potom prišla kúpa prvého proteínu, BCAA a kĺbovej výživy. Ani neviem ako, a fitness centrum sa stalo mojim druhým domovom.

Asi najväčší progres sa u mňa udial od začiatku roku 2013 až do teraz. Od januára 2013 som podpísala zmluvu s objemovkou, v ktorej som sa zaprisahala, že ju potiahnem 5 mesiacov. Ako stelesnený kolibrík som stále niekde lietala, kilá sa preto na mňa moc nelepili, pribrala som len 4 kg. Potom som sa cez leto len udržiavala. Skutočná výzva ma ešte len čakala. Od novembra 2013 som 3 mesiace ťahala korte tréning.

Jedálniček bol, ťažko ho opísať, jedným slovom „plný“. Za psychickej podpory najmä môjho trénera, ale najmä skvelého človeka, som nehodila flintu do žita, keď sa moje svaly začali obaľovať i tým tukom. Zjesť ráno 100g vločiek, na desiatu nejaké to ovocie a proteín, na obed 100g ryže s mäsom, potom zvládnuť „druhý obed“- teda ďalších 100g ryže so zdrojom bielkovín a večer konečne „už len“ 2 krajce celozrnného chlebíka s porciou mäsa a zeleniny, pre ženu to nie je jednoduché najmä po tej psychickej stránke. Stále som si vravela, že na jar zo škaredého káčatka vyrastie labuť, predstavu môjho vydrepovaného zadku v legínach som v sebe živila ako sa matka stará o svoje dieťa.

Ženy a objemovka

Takto som sa zmenila v priebehu roka

Priznám sa, nohy sú mojou slabou stránkou, čo sa týka vyrysovanosti, ale o ich sile sa to povedať nedá. Čo poviete, pristane ženám objemovka?

Po finančnej stránke to nebolo vôbec jednoduché. Ako študentka na vysokej škole žijem na druhom konci republiky, tak si viete predstaviť, že náklady mojich rodičov ma chovať aj mimo domova sú beztak dosť vysoké. Počas školy som si preto privyrábala prácou pokladníčky v supermarketoch. Popri tom som stíhala tréningy i prípravu jedla (nechodím do jedálne, jem čo si navarím v internátnej kuchynke). Najväčšiu ranu zinkasoval môj spoločenský život, verte, internátneho života si veľmi neužívam.

S doplnkami výživy mi pomohla firma MLO Slovakia, výhradný distribútor doplnkov výživy zn. BioTech USA a Brutal, za čo som im veľmi vďačná. Výmenou za to, že sa s ich klientmi podelím o moje vedomosti zo sveta fitness, že im odošlem pravdivé hodnotenie ich výrobkov, som dostala produkty, ktoré mi pomáhajú k naplneniu môjho sna. Na ich stránke môžete preto nájsť články, rovnako ako tento, v ktorých vám radím so správnou technikou cvikov, s radami ako si pripraviť chutné jedlo a mojimi skúsenosťami s ich výrobkami.

Kreatín

V objemovej fáze som požiadala firmu BioTech USA o zaslanie produktu Creator. Žena a kreatín? Prečo nie? Kreatín má množstvo účinkov. Športovci (podotýkam športovci, teda nie len kulturisti) ho využívajú najmä pre jeho primárne pôsobenie, no vďaka ujom a tetám v bielych plášťoch sú nám známe aj „vedľajšie účinky“, pre ktoré si získava čoraz viac priaznivcov. A tak sa stane, že kreatín začnú užívať aj ženy, a vôbec im to neublíži.

Medzi hlavné účinky patrí doplňovanie energických zdrojov počas tréningu. Nie nemám na mysli cukry a pod. Kreatín pôsobí na rýchlejšie uvoľňovanie energického nosiča ATP ( adenosin tri phospat ) Okamžitý zdrojom pre pohyb je práve ATP, avšak v tele sa nachádza v množstve, ktoré dokáže, pri vysoko intenzívnej svalovej práci, vydržať 6-10 sekúnd. K jeho úplnému vyčerpaniu dôjde po 30 sekundách. Ak máme v posilňovni podávať dobré výkony, ATP sa musí pravidelne obnovovať. K tomu dochádza prirodzene, pôsobením kreatin fosfátu. Ak si vieme zrátať 2 a 2, tak táto skutočnosť nám jasne hovorí, že čím viac kreatín fosfátu máme vo svaloch, tým rýchlejšia je obnova ATP a náš tréning nadobudne úplne iných rozmerov.

Ostali nám ešte sekundárne účinky kreatínu. Vedci zistili, že užívanie kreatínu má pozitívne účinky na hladinu zlého cholesterolu v krvi. Užívanie kreatínu po dobu 28 dní v spojení s posilňovaním znížilo zlý cholesterol viac u ľudí, ktorý ho brali, ako u ľudí, ktorí ho vynechali. Ďalej má vplyv na zvýšenie hustoty kostí. Kreatín tiež zvyšuje energetickú kapacitu mozgu, čo zlepšuje pamäť a logické myslenie. Spomeniem ešte fakt, že znižuje negatívne účinky myostanínu (prirodzený regulátor rastu svalovej hmoty, keď sme žili ešte v jaskyniach zabraňoval, aby nám narástli veľké svaly, pretože tie spaľovali veľa energie, a človek vtedy nemal fast food na každom kroku, že áno… my už v jaskyni nie sme, ale myostanín stále pôsobí rovnako).

Katarína Jurčiaková