Prejsť na obsah
Tréningové plány

Zamilovaní do fitness: cvičenie pre páry

Cítite potrebu utužiť existujúci vzťah alebo ste sa s niekým rozhodli zblížiť a hľadáte vhodný spôsob? Vyskúšajte cvičenie pre páry a dosiahnite úspech nielen v láske ale aj v cvičení. Párové cvičenie je skvelým spôsobom, ako si cvičenie spestriť, obohatiť o nové cviky aj techniky. Cvičenie pre páry sa tak môže stať skvelým nástrojom na podporu chudnúceho partnera alebo člena rodiny. Poradíme vám s výberom cvikov a metód, ktoré sú najpoužívanejšie a zároveň efektívne. Okrem tréningových rád pridáme aj skvelé tipy na oblečenie, vďaka ktorému môžete byť pri cvičení perfektne zladení.

Prečo cvičiť spoločne

Prečo cvičiť spoločne

Existuje viacero dôvodov, pre ktoré sa cvičenie pre páry rozhodne oplatí vyskúšať. Okrem sociálnych a fyzických benefitov stoja za pozornosť aj tie fyzické. Čo všetko možno cvičením v páre získať?

  • Zvýšený výkon. Vzájomné povzbudzovanie a podpora môžu pomôcť zvýšiť výkon počas cvičenia. Keď vidíte, že váš partner tvrdo pracuje, je pravdepodobnejšie, že budete tvrdo pracovať aj vy. Cvičenie v páre môže pomôcť zvýšiť intenzitu vášho cvičenia a dosiahnuť lepšie výsledky.
  • Nová motivácia. Cvičenie v páre je skvelou motiváciou na to, aby ste sa hýbali pravidelnejšie. Keď máte niekoho, kto sa s vami cvičí, je menej pravdepodobné, že tréning vynecháte. Vzájomné povzbudzovanie a podpora vám pomôžu prekonať prekážky a dosiahnuť svoje ciele.
  • Hlbšie vzťahy. Spoločné cvičenie je tiež skvelým spôsobom, ako sa zabaviť a stráviť čas s blízkymi. Cvičenie môže byť oveľa zábavnejšie, keď ho robíte s niekým, koho máte radi. Spoločné cvičenie pomáha zlepšiť náladu aj znížiť stres.
  • Nové poznatky. V prípade, že aspoň jeden z páru je skúsenejší športovec, je veľká šanca, že toho druhého naučí nové cviky či techniky. Pri cvičení je plusom názor druhej osoby, spoznávať tak môžete nielen nové tréningy a partnera, ale aj seba.

Najlepšie cviky pre páry

V prípade, že hľadáte inšpiráciu na skvelé cviky pre spoločné tréningy, ste na správnom mieste. Nasledovné cviky sa dajú vykonávať s vlastnou váhou, alebo základnými pomôckami, ktoré nájdete v každom fitku alebo aj domácnosti. Uznajte sami, na legpress alebo ku hornej kladku sa dvaja naraz nezmestíte.

1. Kľuky s tľapnutím

Cvik je zameraný na posilnenie hornej časti tela spoločne s jadrom, kde zapracujú najmä brušné svaly. Východisková pozícia je rovnaká ako pri tradičnom kľukovaní. Po ustálení pozície na podlahe si ustrážime vzájomnú vzdialenosť tak, aby sme vo vrchnej pozícii dočiahli na partnera a tľapli rukami. 

Celé cvičenie odpracujeme vo svižnom tempe, alebo podľa kondičných možností. Vždy sa však pokúste spoločne vykonávať kľuky najmenej 30 sekúnd, následne si doprajte maximálne 10 sekúnd pauzy.  

Príťahy gumy v stoji

2. Príťahy gumy v stoji

Spoločnými príťahmi gumy v stoji bude pracovať úplne celé telo, najviac sa ale zapoja svaly chrbta. Potrebovať budeme len vlastnú váhu a odporovú gumu. Postavíte sa oproti sebe a do rúk uchopíme gumu. Vzdialitee sa od seba tak, aby ste odporovú gumu mierne napli. Čím viac sa vzdialite, tým väčší odpor bude guma klásť pri cvičení príťahov – cvik bude ťažší. Kolená mierne ohnete – stojíte v miernom podrepe. 

Samotný príťah vykonáte klasickým spôsobom – s rukami pri tele aktivujete svaly chrbta. Pritiahnete gumu smerom k telu, približne v úrovni brucha. Vo fáze najväčšej kontrakcie zotrváte 1–2 sekundy. Následne uvoľňujete gumu smerom k partnerovi. 

Príťahy gumy v stoji

3. Drepy s medicinbalom 

Cvik kombinuje dve aktivity dohromady – drep a výtlak (hod) medicinbalu smerom k partnerovi. Posilnená bude koordinačná schopnosť, postreh aj motorika. Postavíte sa s partnerom oproti sebe, zhruba na vzdialenosť 2 metrov. V prípade, že chcete cvik sťažiť, vzdialenosť predĺžite. Najprv vykonáte drep – synchrónne s partnerom. V momente, keď ste vo vrchnej (vzpriamenej) pozícii, hodíte medicinbal partnerovi.

Oblečenie pre páry - nech aj v posilke vedia, že ste spolu

Oblečenie pre páry – nech aj v posilke vedia, že ste spolu

Zladiť si oblečenie na spoločné tréningy je skvelý nápad, ktorý ešte viac podporuje vzájomné úsilie pri cvičení. Možností pre mužov aj ženy je mnoho, sekcia oblečenia v našom eshope je plná moderných a funkčných kúskov aj hotových setov. Vybrali sme pre vás tie, ktoré sa hodia na spoločné cvičenie v pároch, postupovať budeme odspodu.

Dámske legíny/pánske šortky

Mimoriadne obľúbené dámske legíny MELANIE sú presne to, čo bude na spoločné tréningy potrebovať každá žena. Neobsahujú stredový šev, sú mimoriadne pohodlné a vhodné na rôzne typy tréningov. Ďalšou prednosťou je dostatočne široký a vysoký pás, ktorý legíny vždy udrží na svojom mieste a netlačí. 

Pre mužov na tréning odporúčame šortky ODELL. Sú vyrobené z funkčného materiálu, ktorý rýchlo odvádza vlhkosť od tela. Dvojvrstvová konštrukcia zabezpečuje aj dostatok voľnosti pri cvičení, a preto sú šortky vhodné aj na tie najintenzívnejšie tréningy. 

Pánske tielko/športová podprsenka

Pánske tielko KALI je vhodné na športovanie aj cvičenie vo fitku či prírode. Moderné logo vpredu a nápis BioTechUSA na chrbte ho robí mimoriadne atraktívnym.

Dámska športová podprsenka CLARA je dostupná v mnohých farbách. Perfektne obobpne hornú časť tela a prispôsobí sa všetkým typom pŕs. Maximálna priedušnosť je zabezpečená inovatívnou technológiou Body Adapt. 

*produktové karty

Tréningový plán pre páry

V prípade, že vás samostatné cviky neuspokojujú, vyskúšajte aj náš tréningový plán pre páry – dali sme mu meno Valentínsky. Jeho podstatou je striedanie tréningov, v ktorých dominujú príťahové cviky s tými, kde dominujú tlakové cviky. Plán vyzerá nasledovne:

DeňAktivitaCviky
1.príťahové cviky (k telu)mŕtvy ťah, príťahy hornej kladky, švih s kettlebellom, príťahy činky k brade, glute bridge (mostík) s veľkou činkou 
2.tlakové cviky (od tela)drep s činkou, tlaky s veľkou činkou, tricepsové extenzie za hlavou, výpady s jednoručkami + variácie 
3.oddychspoločná prechádzka
4.individuálny tréningHIIT/kardio/full body/split
5.oddychľahký beh/plávanie

Tréningový plán je zameraný na získanie svalovej hmoty a spaľovanie tuku. Jednotlivé cviky v konkrétnych dňoch je možné vymeniť za iné, alebo použiť ich variácie. Cviky odporúčame cvičiť s pauzami maximálne 60 sekúnd, od jedného cviku preto bez váhania prejdite k ďalšiemu. V dni oddychu môžete zvoliť aj inú ľahkú pohybovú aktivitu.