Prejsť na obsah
Tréningové plány

Tréningový plán pre deti: Ktoré cviky sú pre nich vhodné?

Všeobecne známym faktom je, že dnešná mládež aj deti trpia nedostatkom pohybu. Mladá generácia sa tak zaradila hneď vedľa tej staršej a spoločne musia hľadať spôsoby, ako byť aktívni a zostať tak zdraví. Pripravili sme tréningový plán pre deti. Ako športovať s radosťou?

tréningový plán pre deti

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že denne by každé dieťa malo stráviť nejakou pohybovou aktivitou najmenej 60 minút. Do siedmeho roku života by mala fyzická aktivita  predstavovať hlavne zábavnú činnosť bez nárokov na výkony a výsledky.

Ako cvičiť s deťmi

Pri deťoch sa všeobecne odporúča aeróbna fyzická aktivita, ktorá je zemeraná na celé telo. Určite je nutné vyhýbať sa silovému tréningu s použitím závaží. Treba si uvedomiť, že menšie či väčšie dieťa počas dňa pracuje s objektami, ktoré sú vzhľadom k jeho výške a váhe dostatočnou výzvou, záťaž navyše v podobe jednoručiek alebo strojov nie je potrebná.  

Pri motivovaní detí k cvičeniu je dobré využiť fakt, že deti veľmi rady skúmajú svoje fyzické limity. Popritom sú deti aj súťaživé, a preto správnou kombináciou spomenutých faktorov nemusí byť motivácia k tréningu veľkým problémom. 

Tréningový plán pre deti

Akákoľvek fyzická aktivita detí musí byť zábavná. Menšie aj staršie deti prirodzené inklinujú k funkčnému tréningu, ktorý sa dá pomerne dobre realizovať v domácich podmienkach, v telocvičniach alebo v prírode. Náš tréningový plán pomôže rozvíjať komplexné pohybové schopnosti u každého dieťaťa, príjemným bonusom bude aktivita aj pre rodiča. 

Hviezdicový výskok

Cvik začíname v miernom podrepe, kolená sú rovnobežne vedľa seba. Podstatná je fáza výskoku, počas ktorej sa dieťa vo vzduchu rozkročí a roztiahne ruky do tvaru hviezdice. Tento cvik účinne precvičí všetky svaly tela, spevní chrbát a pozitívne vplýva na koordináciu viacerých končatín súčasne. Optimálny počet opakovaní je 5 – 10.

hviezdicový výskok

Kľuky

Kľuky sú prospešné pre dospelých a rovnako aj pre deti. Posilňujú svaly chrbta, rúk, ramien aj stredu tela. Nohy aj sedacie svaly sú pod neustálym stresom – pre dieťa ideálna kombinácia. Technika kľukov pri deťoch nebude v detailoch až taká podstatná, doležité je udržať vyrovnané telo a zdvihnúť so od zeme aspoň 5-krát.

deti kľukujú v rámci tréningového plánu

Horolezec

Začiatočná pozícia je rovnaká ako pri klikovaní. Podstata cviku spočíva v zdvíhaní kolien smerom k hrudníku. Vystreté ruky dodávajú telu stabilitu, posilňuje sa stred tela a predné svaly stehna. Dieťa bude určite chcieť prekonať váš limit v počte opakovaní, dajte mu preto  dostatok priestoru prostredníctvom minisúťaže.

horolezec - detský cvik

Výskok s výmenou nôh

Východiskovou pozíciou je výpad pred. Ruky sú spustené pozdĺž tela a cvik začína výsokom. Počas neho dôjde k výmene nôh a k vzpaženiu. Cvik efektívne posilňuje svaly nôh, stredu tela aj ramien. Je pomerne zábavný a pre deti môže predstavovať dobrý impulz na ďalšiu zábavu.

žena, ktorá skáče s výmenou nôh

Podpora vývinu a imunity  doplnkami 

Deťom sa tradičné doplnky výživy užívať neodporúčajú. Existuje ale jedna skupina doplnkov, ktoré sú prospešné aj pre deti a to sú najmä vitamíny a minerály. Zvlášť v období chrípkových ochorení alebo pri príznakoch nachladnutia sa odporúča aj u detí zvýšiť dávky vitamínu C, ktorý sa v čistej forme nachádza v doplnku Vitamin C 1000.

Druhým užitočným doplnkom je komplex vitamínov a minerálov B – Complex. Obsahuje až 12 druhov vitamínov a spolu s rastlinnými extraktmi pomáha budovať imunitu. Je tiež vhodný aj vo chvíli, keď choroba už prepukla či pri herpesoch, ktorých rast pomáha účinne zastavovať.