Prejsť na obsah
Tréningové plány

Stanovenie ročných cieľov

Ako si správne určiť ciele na nový rok dopredu.

Stanovenie ročných cieľov

Keď si určíte plán na celý rok dopredu a nechýba vám motivácia, je čas by ste si presne stanovili, čo chcete dosiahnuť a kde sa plánujete pomocou reálne stanovených cieľov dostať.

Veľa ľudí, keď sa snažia určiť svoje ročné ciele, sa môže popáliť, pretože mieria na príliš veľa a chcú to dosiahnuť veľmi rýchlo. Trikom je uistiť sa, že vytvárate ciele, ktoré sa dajú určite dosiahnuť. Popri tom máte aj vyššie ciele, aby ste sa mohli snažiť viac. Musíte si byť istý v tom, čo chcete dosiahnuť a byť úplne sústredený na dosiahnutie toho, kde potrebujete byť. Nie je nič horšie ako určenie cieľov, ktoré nikdy nedosiahnete. Pretože to len zabrzdí váš pokrok a oddiali vás od toho, kde sa potrebujete dostať. Buďte si istí, že sa sústredíte na presné nápady a ciele a uistite sa, že budete flexibilný a pripustíte možnosť zmeny, ak to bude potrebné. Tak sa pozrime bližšie na to, ako rozdeliť stanovenie vašich cieľov a na čo presne sa potrebujete zamerať, keď sa rozhodujete ako najlepšie rok zúžitkovať.

Buďte múdry

Pri stanovovaní cieľov buďte tak konkrétny ako sa len dá a buďte si istý v tom, že viete ako ich dosiahnete. Nie je nič horšie ako nejasný alebo neurčitý cieľ, keďže nikdy nebudete schopný úplne kvantifikovať to, ako ste sa dostali k bodu, kde ste alebo nebudete vedieť zaznamenať vaše výsledky od prvého dňa.
Uistite sa, že špecificky identifikujete to, čo chcete dosiahnuť tým, že si stanovíte množstvá a časový rámec.

Napríklad:
Nepovedzte, že chcete bežať viac na bežiacom páse.
Povedzte, že chcete na bežiacom páse zabehnúť 8 kilometrov za 15 minút počas 5 dní.
Keď to spravíte, nemáte dôvod vyhovárať sa, že sa vám nepodarilo cieľ dosiahnuť. Taktiež vám to ohraničí čas na jeho dosiahnutie. Všetko bude jednoduchšie zaznamenať a uvidíte, že ste boli úspešní a o koľko. A budete vedieť koľko vám chýbalo k tomu, aby ste cieľ dosiahli.

Buďte flexibilný

Ak trénujete na letnom slnku a možno ste v určitý deň prekročili úroveň vyčerpania, potom nemáte šancu nasledujúci deň dosiahnuť to, čo chcete, pretože nebudete vo svojej najlepšej forme. Buďte teda flexibilní v tom ako sa budete snažiť dosiahnuť vaše ciele. Ak sa necítite najlepšie, nedosiahnete cieľ. Preorientujte svoju energiu a spravte vaše ciele flexibilné, ak sa necítite na 100% fit. Vždy môžete znížiť vzdialenosť na 5 kilometrov alebo znížiť závažie či počet setov, ktoré chcete spraviť. Nie je absolútne žiadna hanba robiť to, na čo máte a je to lepšie ako robiť to, na čo nemáte. Nepresilujte sa so zbytočnou záťažou, ak ju nemôžete zvládnuť a prispôsobujte ciele tak ako a kedy potrebujete. Prvá lekcia – buďte, čo sa tréningových potrieb týka, flexibilnými, keď to potrebujete. Ak to nespravíte, môže to vyústiť v prepracovanie vášho tela a v silné zranenie.

Buďte spontánny

Každý, kto už skúsil trénovať dlhší čas, pozná monotónnosť rovnakých cvičení deň čo deň. Aj keď plánujete svoje ročné ciele, máte tendenciu vidieť, čo máte napísané, tak stále vidíte rovnaké cviky a cítite sa trochu demotivovaný rovnakým vzorcom a opakovaním. Keď máte ciele určené, môžete si zvyknúť na robenie tej istej veci dookola, pretože ste si nie vedomý toho, ako inak dosiahnuť to, čo chcete alebo proste nechcete skúšať nič nové. To nie je správna cesta.

Existuje veľa foriem tréningu, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť vaše ročné ciele – máte nekonečné možnosti! Či pridáte HIIT tréning, vyskúšate nový šport, pridáte sa k inej tréningovej skupine alebo len upravíte vaše tréningové metódy novými cvikmi, je tak veľa možností, aby váš tréning nestagnoval. Uistite sa, že ste otvorený novým spôsobom tréningu a novým spôsobom ako vylepšiť vašu kondíciu. Je toľko ciest ako dosiahnuť, čo chcete. Popri ročnom pláne, že by ste sa nemali vyhýbať možnostiam dostať sa do nového režimu alebo vyskúšať popri ceste nové veci. Uchopte zmenu a uistite sa, že robíte všetko, čo môžete, aby ste sa dostali tam, kde potrebujete.

Je veľa spôsobov ako sa dostať tam, kde potrebujete. A dosiahnuť, to čo chcete, že keď využijete celý arzenál, potom by ste mali pokoriť rok, aj vaše ciele. Neprestaňte len pri porážaní vašich cieľov, obnovujte ich a spravte každý mesiac tým najlepším, aký ste mali. Buďte flexibilný, kde môžete a pamätajte na to, že si musíte dávať pozor, ak sa necítite v top forme. Pamätajte, že máte byť tak konkrétny ako to len ide a tam, kde môžete zúžte vašu víziu tak, aby ste každú časť plánu spravili takou hodnotnou, ako len môže byť.

Taeo Robinson