Prejsť na obsah
Tréningové plány

Objemové cviky na triceps

V nasledujúcich riadkoch som sa pokúsila zozbierať objemové cviky na tricepsový sval. Môže sa samozrejme stať, že zoznam nebude úplný, každopádne sú podľa mňa tieto informácie „postačujúce“.

Cviky na triceps

Kľuky na bradlách so záťažou

Z pohľadu zväčšovania objemu tricepsu je to veľmi účinný cvik. V prípade, ak je možné nastaviť vzdialenosť bradiel, pri tomto cviku ich nastav bližšie k sebe.

Lakte drž za telom. Nemusíš sa púšťať tak hlboko, ako je to potrebné pri kľukoch na prsné svalstvo, každopádne ale paže vo vrcholovej fáze cviku úplne vystri (pri hrudníku je potrebné cvik vykonávať opačne).

Vo vrcholovej fáze sa snaž pre dosiahnutie úplného stiahnutia tricepsu zakloniť.

Počas vykonávania cviku sa snaž lakte držať blízko tela, mať vystretý trup, nohy drž smerom pred seba!

Umiestnenie závažia: môžeš buď držať jednu jednoručnú činku medzi nohami, alebo použiť vyhovujúci opasok, na ktorý môžeš zavesiť potrebné závažie. Zvoľ takú záťaž, aby si dokázal vykonať 10 opakovaní.

Tlaky v ľahu s veľkou činkou úzkym úchopom

Môžeš použiť rovnú tyč, francúzsku činku alebo Smithov stroj (ten majú mnohí v obľube, pretože nie je nutné dávať pozor na rovnováhu). Tyč neuchop zvrchu a palec maj na tej strane, na ktorej máš všetky ostatné prsty. Vzdialenosť paží by mala byť približne 20 cm. Týmto úchopom uvoľni tyč z háku a spusti ju potiaľ, pokiaľ sa tyč nedotkne hrudníka a následne ju vytlač. Triceps je nutné napnúť v hornom mŕtvom bode. Pri tomto cviku je potrebné využiť úplný rozsah pohybu! Neúplné opakovania vykonávaj maximálne na konci, keď už nedokážeš urobiť cvik v celom rozsahu pohybu.

Tlak v ľahu opačným úchopom

Tento cvik sa praktizuje veľmi sporadicky i keď vynikajúco rozvíja zadnú hlavu tricepsu. Aj pri tomto cviku môžeš, ak máš problémy s rovnováhou, používať Smithov stroj.

Prevedenie cviku: tyč uchop trošku širšie, než je šírka tvojich ramien, uvoľni tyč z háku a spusti ju po hrudník. Následne ju vytlač a v hornom mŕtvom bode podrž jednu- dve sekundy.

Ak cvik vykonávaš v supersetoch s vystieraním paže v predklone, zadnú hlavu tricepsu môžeš rýchlo napumpovať.

Spúšťanie činky na čelo

Patrí medzi jeden zo základných cvikov na triceps. K cvičeniu používaj francúzsku alebo rovnú tyč. Zdvihni činku v ľahu na rovnej lavičke nad hrudník a vystri paže. Počas cviku drž ramená vo vertikálnej polohe, paže ohni a činku spusti na čelo, prípadne aj hlbšie, za hlavu. Potom činku premiestni späť do východiskovej polohy nad hrudník.

Extenzia tricepsu v sede

Cvik vykonávaj so zdvihnutými pažami, s činkou spustenou za hlavu. Môžeš ho vykonávať s francúskou činkou, s jednoručnou činkou, alebo cez spodnú kladku.

Počas vykonávania cviku zdvihni lakte a činku alebo tyč spusti úplne po spodný mŕtvy bod.

Tricepsová extenzia jednoručnou činkou

Jednu pažu vzpažíš, hornú časť paže držiac tesne pri hlave ohneš a činku spustíš za hlavu. Lakeť smeruje hore, dlane dopredu. Druhou pažou podoprieš pažu, držiacu činku. Po spustení činky pažu držiacu činku vystrieš a napneš. Tento pohyb spustenia za hlavu musíš vykonať v uvedenom počte opakovaní.

Noémi Szabó