Prejsť na obsah
Tréningové plány

Drepy II.

Názov článku drepy i. Vám mohol napovedať, že téme squatov sa budem ešte venovať. A o čom bude vlastne pokračovanie seriálu o drepoch? V druhej časti sa dočítate viac o špecifických druhoch drepu, ktoré stoja za to vyskúšať.

Nebojte sa zmeny, skúste inú variantu, svalom tak dáte len ďalší impulz pre rast, aby zvládli nové podmienky, ktoré diktujete Vy. Uvidíte, že existujú také druhy drepov, kde nepotrebujete trojciferné závažie, aby váš zadok vyzeral ako si predstavujete.

Drepy

Drepy na jednej nohe

Pistol squat (angl.) sú neoddeliteľnou súčasťou zostáv cvičení s vlastnou váhou, ktoré nájdete na internete. Drepnúť na jednej nohe nie je také jednoduché, ako sa to na prvý pohľad zdá. Tento cvik je náročný na flexibilitu a stabilitu zároveň. Je nevyhnutné, aby ste udržali pod kontrolou celé telo a vedeli presunúť ťažisko v tom správnom momente. Preto je zložité napísať nejaký všeobecný manuál pre správne prevedenie cviku.

Osobne som sa ho naučila s pomocou stoličky. Postavila som sa bokom k operadlu stoličky, rukou som ho chytila, jednu nohu som vystrela pred seba (ak sa držíte ľavou rukou, tak zdvihnete ľavú nohu) a druhou som vykonávala polodrepy. Takto som spravila 3 série po 5 opakovaní, každý deň. Po pár dňoch som sa dostala už na zem, samozrejme stále som si pomáhala smerom hore rukou o stoličku. Prišla som na to, že aj tu platí to, čo u bežných drepov- pohyb vychádza z panvy, tzn. že musíte vytlačiť najprv zadok smerom von, až potom ísť do drepu a pokrčiť kolená, nie naopak.

Drepy s výskokom (squat jump)

Tento drep patrí medzi mojich favoritov, čo sa týka intenzívnych work outov na nohy. Nenávidím ho a zároveň milujem :D. Jeho prevedenie nie je príliš zložité, avšak s pridaním výskokom ním zapojíte ešte viac prednú stranu stehien a lýtka. Pohyb dolu je rovnaký ako pri bežnom drepe. Keď sa ocitnete na úrovni kolien, odrazíte sa od zeme a vyskočíte do vystretia nôh. Po dopade na zem pohyb opakujete. Odporúča sa 20 opakovaní v jednej sérii. Ak si trúfate, môžete pridať výskok na zadnom drepe.

Plié drepy

Inak nazývaný ako baletný drep. Svoje pomenovanie získal vďaka póze, v ktorej cvik prevádzate. Nohy máte vo veľmi širokom postavení a špičky smerujú čo najviac von. Činku, spustenú medzi nohami pod trupom, držíte oboma rukami. Kolená nepretláčejte do vnútra, stále ich držte zarovno s chodidlami. Potom sa len jednoducho drepnite na úroveň kolien a vráťte sa do východiskovej polohy. Rozdiel medzi týmto drepom a klasickým je v najmä v pomere zapájaných svalov. Pri „baleťáku“ výrazne zacítite vnútornú stranu stehien. Váš široký postoj nôh tiež neumožňuje krátku prestávku medzi opakovaniami, tak ako je to u bežného drepu. Plié drepy sa neprevádzajú do úplného vystretia nôh, preto sa jedna séria rovnala akoby jednému veľkému opakovaniu. Cvičenie, v ktorom je sval pod neustálym napätím, a nemá čas na odpočinok, sa nazýva systém nepretržitého napätia. Výsledkom aplikovania tohto systému u drepov je tvarovanie a rysovanie vnútornej strany stehien.

Hacken drep s činkou

V posilňovni veľmi málo vídaný, avšak o to viac náročnejší a efektívnejší na budovanie svalstva nôh. Taký je hacken drep s veľkou činkou. Výsledkom umiestnenia záťaže za chrbtom a nie ňom, je oslabenie sily pôsobiacej na chrbticu v porovnaní s bežným zadným drepom. Pozícia tela tiež umožňuje klásť väčší dôraz na kvadricepsy, hamstringy a gluteály. Do správnej polohy sa dostane uchopením činky za chrbtom. Dlane smerujú od tela a ruky sú v šírke ramien. Pozeráte sa pred seba, chrbát je vystretý a vykonáte drep, tak ako ste sa naučili z prvého článku. Dosiahnete polohu, v ktorej sú vaše stehná rovnobežne s podlahou a zatlačením do piet sa vrátite do počiatočnej fázy.

Katarína Jurčiaková