Prejsť na obsah
Tréningové plány

Čo vo fitku – ktoré stroje sú zbytočné a ktoré užitočné?

Čo vo fitku - ktoré stroje sú zbytočné a ktoré užitočné?

Príliš mnoho vybavenia vo fitku môže predstavovať dvojsečnú zbraň. Na jednej strane nám poskytne obrovské množstvo príležitostí a variácií pri cvičení, no na strane druhej sa menej skúsený návštevník veľmi rýchlo stratí a skončí pri tréningu, ktorý je nefunkčný alebo aj nebezpečný.

Predstavíme si náradie, ktoré sa určite oplatí využívať a s ktorým nikdy nespravíte chybu. Následne sa pozrieme aj na stroje a pomôcky, ktoré až tak výhodné nie sú a hrozí pri nich dokonca aj nebezpečie úrazu. 

Čo nájdem v dobrom fitku

Vybavenie fitnescentra delíme do troch základných skupín – voľné váhy, stroje, doplnkové náradie.

Čo nájdem v dobrom fitku

V každej skupine sa nachádza niečo zaujímavé, prínosné a rovnako tak aj náradie zbytočné, ba niekedy aj rizikové. Nebezpečie tu nevyplýva zo samotnej podstaty konkrétneho kusu, ale najmä z nevhodného používania.

Tréning s voľnou váhou

Výhodou voľnej váhy (jednoručky, kettlebell či kotúča s úchopom) je, že pri vykonávaní pohybu nie ste obmedzení žiadnou konštrukciou, ktorá vám bude diktovať dráhu pohybu. Každý cvik realizujete tak, aby to vyhovovalo vašej biomechanike, ktorú má každý človek jedinečnú. Malou nevýhodou je, že pri nadmernom preťažení (veľkej váhe) a zlej technike hrozí zranenie takmer okamžite.

Posilňovacie stroje

Stroje ponúkajú značnú istotu a bezpečnosť najmä preto, lebo začiatočná aj konečná fáza cviku je presne daná konštrukciou stroja. Poskytujú aj pohodlie v rýchlosti regulácie záťaže. Najväčšou výhodou je fakt, že s použitím stroja vieme zacieliť úplne presne na konkrétny sval a vykonať dokonalý izolovaný cvik.

Prvá spomenutá výhoda stroja je ale zároveň aj jeho nevýhodou. Stroj vás núti vykonávať taký pohyb, aby zodpovedal jeho výrobným nastaveniam, nie individuálnym požiadavkám a stavbe vášho tela. Neskúsení jedinci sa ich používaním môžu dostať do veľkých problémov.

Čo určite použiť

Odporové gumy

Momentálne obrovský hit, ktorý sa oplatí používať pravidelne. Túto pomôcku vyskúšali aj mnohí bodybuilderi v čase karantény a zatvorených posilňovní. Odporové gumy sú perfektné preto, lebo na rozdiel od voľnej váhy alebo stroja je sval v plnej kontrakcii už na samom začiatku opakovania.

Odporové gumy

Ďalšou výhodou je zapojenie viacerých skupín svalov – aj v porovnaní s voľnými váhami (napríklad pri tlaku na ramená jednoručkou nad hlavu). Najlepšia je skutočnosť, že odpor, ktorý guma kladie, stále rastie, a sval je neustále  – až do skončenia každého opakovania – v maximálnej kontrakcii. Nie nadarmo mnohí vyznávači silového tréningu úplne nahradili činky práve odporovými gumami. 

Viac o tréningu s odporovými gumami sa dozviete na týchto videách.

Kettlebell 

Excelentný a najuniverzálnejší kus náradia, ktorý by nemal chýbať v žiadnej posilňovni. Závažie s tvarovanou rúčkou poskytuje nekonečné možnosti cvikov a pohybov. Rovnako ako pri odporovej gume, aj s týmto náradím pri vhodne zvolených cvikoch viete sval precvičiť izolovane alebo aj komplexne spolu s inými. Tréning s kettlebellom je zábavný, stáva sa funkčnejším a výsledky prichádzajú rýchlo.

Kettlebell

Hrazda

Rôznymi cvikmi na hrazde precvičíte s výnimkou nôh kompletne celé telo. Zhyby s úzkym aj širokým úchopom spolu s variáciami s podhmatom a nadhmatom „zničia” svaly chrbta, ramien, biceps aj triceps. Pri visení na hrazde dokážeme ohýbaním trupu precvičiť aj jadro tela a zamerať sa na brušné svalstvo. Hrazda je teda univerzálny a spoľahlivý nástroj, ktorým dostanete telo do kondície bezpečne a postačí vám váha vášho tela.

Hrazda

O správnej technike zhybov si môžete prečítať viac  tu.

Veslovací trenažér

Perfektný stroj pre tých, ktorí sa vo fitku nechcú zaoberať váhami a tréningovými plánmi. Jednoducho nasadnete do veslovacieho stroja, upevníte nohy a zvyšok je plne vo vašej réžii. Mimoriadne účinný a bezpečný cvik preverí každý jeden sval tela.

Veslovací trenažér

Ideálne nielen pre začiatočníkov a rekreačné cvičenie, ale aj pre náročných cvičencov, ktorí chcú po klasickom tréningu z tela dostať maximum.

Čomu sa vyhnúť

Náradie, ktorému sa v posilňovni určite vyhýbajte, má spoločnú jednu vec. V drvivej väčšine ide o stroje. Ich zbytočnosť spočíva v tom, že ich využitie je natoľko špecifické a náročné na techniku, že pre väčšinu ľudí sú nebezpečné. Dajú sa pritom poľahky nahradiť oveľa lepšími a jednoduchšími pomôckami.

Stroj na predkopávanie v sede

Na prvý pohľad veľmi praktický a užitočný stroj. Opak je však pravdou a v skutočnosti ide o jeden z najnebezpečnejších strojov, na ktorý môžete natrafiť. Neprirodzená poloha v sede a začiatok pohybu v kolene znamená okamžité riziko poškodenia väziva a stratu mobility v jednom z najzraniteľnejších kĺbov celého tela. Tento stroj využívajú najmä skúsení kulturisti, ktorí presne vedia z akej a do akej polohy sa potrebujú pri cvičení dostať – pre ostatných predstavuje vstupenku na chirurgiu.

Stroj na predkopávanie v sede

Rímska lavica

Už len „nastupovanie” do tohto zariadenia by malo predstavovať varovanie, že tu nie je všetko v poriadku. Na začiatku dobrý nápad, ako posilniť svaly chrbta, sa rýchlo zmení na devastáciu krížových partií spodného chrbta a aj krčnej chrbtice. Málokto sa vie v tomto zariadení správne nastaviť a následne aj vykonať bezpečné cvičenie. Existujú oveľa lepšie cviky s kettlebellom.

Rímska lavica

Smithov stroj

Kráľ zbytočného a nebezpečného náradia. Vykonáte na ňom viacero cvikov, ktorými imitujete benchpress, drepy, príťahy ku brade či tlaky na ramená. Problémom je, tak ako pri všetkých strojoch, že dráhu pohybu máte vždy definovanú samotným zariadením, ktoré vás núti vykonávať maximálne izolovaný cvik pri nevhodnej pozícii. Pri zlej technike a veľkej váhe ide o nebezpečné a neúčinné cvičenie, ktorým telo len poškodzujete.

Smithov stroj

Legpress

Ďalší z radu mimoriadne nebezpečných strojov, ktorý by mal pomáhať pri budovaní silných a pevných nôh. Skutočnosť je však taká, že cvičiaci jedinec nadobúda falošný pocit bezpečia a nakladá si až príliš veľkú váhu. Tá v konečnom dôsledku nadmerne zaťažuje úplne iné časti tela – najviac kríže a kolená.

Legpress

Samotný stehenný sval pracuje izolovane a neprirodzene. Najhoršia chyba je viditeľná na obrázku hore, kde cvičiaca osoba vo finálnej fáze kompletne vystrie nohy a zamkne koleno. Na internete môžete nájsť množstvo videí s katastrofálnym dôsledkom takéhoto prevedenia. Po ich zhliadnutí už nebudete chcieť tento stroj nikdy použiť.

Tipy a triky

  • Ak ste sa napriek všetkému rozhodli používať rôzne stroje, vyberajte si tie, ktoré obsahujú rôzne možnosti nastavenia. Takto si viete zariadenie čo najviac prispôsobiť svojmu telu a vo výsledku tak riziko zranenia podstatne znížite.
  • Podporte svoj výkon užívaním kvalitných doplnkov. Pred tréningom je dobré zaradiť BCAA vo forme prášku alebo tabliet. Vetvené aminokyseliny (BCAA) ochránia svalovú hmotu, zvýšia výkon a podporujú regeneráciu po tréningu. 
  • Po každom cviku alebo svalovej partii zaraďte ešte jednu až dve série s odporovou gumou. Z vyčerpaného svalu dostanete ešte viac a maximálne prekrvenie svalu vám zabezpečí ešte väčší rast svalstva alebo viac spálenej energie. Bonusom je prirodzený pohyb s odporom (bez váhy) a vaše kĺby sa vám určite poďakujú.