Prejsť na obsah
Tréningové plány

Časté chyby, ktoré na začiatku robíme

Pokiaľ neviete, čo robíte, prečo to robíte a ako máte dosiahnuť svoje ciele, ostanete veľmi sklamaný.

Časté chyby, ktoré na začiatku robíme

Poznanie je sila. Čím viac viete o zdraví a fitness, tým úspešnejší budete v kulturistike! Opak je rovnako pravdivý! Budete sklamaní, ak neviete, prečo robíte to, čo robíte a ako môžete dosiahnuť vaše ciele.
Vyberte si to príjemné, nie to, čo je pohodlné. Nepustite sa do diéty len preto, že sa vám páči. Toto pravidlo platí rovnako aj pre cvičenie. Myslite na to, čo vaše telo potrebuje a potom to doplňte.

Príliš veľa kardia

Dámy majú tendenciu myslieť si, že najlepší spôsob ako si vyformovať postavu je cez kardio a že silový tréning spôsobí len to, že naberú na objeme. Nuž, cieľom je mať pevný, tónovaný a štíhly vzhľad, nie? Kardio tréning vám to sám o sebe nedá! Ak chcete vyformovať svoje telo, mali by ste tiež cvičiť aj s činkami! Nemusíte na kardio vôbec zabudnúť, len je to oveľa menej dôležité, ako stráviť celý svoj život na stepperi.

Extrémne nízky príjem kalórií

Niektorí ľudia zmenia svoju zlú diétu na nulový príjem kalórií. Celý deň nejedia nič, pretože majú diétu. Keď chcete schudnúť, hladovka je najhorším riešením. Výsledkom bude, že vaše telo začne všetko ukladať, nebudete schopný dlho vydržať a potom vyjete celý obsah chladničky. Nikdy nechoďte pod 1200 kalórií. Je omnoho rozumnejšie rozmýšľať počas diéty a prijímať jedlo v správnom množstve a kvalite 5 – 6 krát za deň.

Máte ten istý plán celé roky

Keď natrafíme na niečo nové, ľudia majú tendenciu zahrať to na istotu. Začnete program, kde si nemôžete nič pokaziť. Problém je, že sa tam zaseknete a potom s tým programom pokračujete celé roky. Dávajte pozor a meňte svoj tréningový plán každý druhý alebo tretí mesiac. Ak ste už na pokročilejšej úrovni, môžete skúšať rôzne cvičenia alebo nové metódy aj každý tréning.

Nepracujete dostatočne tvrdo

Existujú ženy, ktoré si myslia, že sa zúčastnia pár hodín aerobiku a dosť a za 2 týždne budú štíhle ako nikdy. To je obrovsky mylná predstava, ktorá vyústi v rozčarovanie! Vaše svaly musia byť stimulované, ak ich chcete zmeniť. To znamená, že by ste mali robiť tréningy so správnou intenzitou. Ak sa neunavíte a nezapotíte sa, potom váš tréning nestál za nič.

nepracujete dostatočne tvrdo

Nerealistické očakávania

Vaše ciele by mali byť vždy realistické a krátkodobé. Nie je zakázané snívať o vzdialenej budúcnosti, ale mali by ste mať vždy na mysli cieľ, ktorý chcete dosiahnuť v blízkej dobe. Ak snívate, že budete stáť na javisku ako súťažiaci, vaše cvičenie by nemalo byť zamerané na to, že budete o 3 mesiace na javisku, ale že by ste mali vážiť v tej dobre o 10 kg menej.
Nerealistické očakávania môžu ľahko viezť k pretrénovanosti a zraneniu.

Keď si myslíte, že iba vysoko intenzívny tréning vám pomôže spáliť tuky

Nezáleží na tom, aké cvičenie robíte, vždy môžete využiť energiu z tuku, sacharidov a bielkovín, ale záleží na tom, v akých pomeroch sa nachádzajú. Z dlhodobého hľadiska, primerané cvičenie v konečnom dôsledku spôsobí, že telo bude využívať viac tukov. Intervalové tréningy spália rovnaké množstvo kalórií, ale v menšej miere tuk. Zároveň intervalové tréningy – keď sa vykonávajú niekoľko hodín – môžu viezť k vyššiemu množstvu využitej energie. Nemali by ste zabúdať kde, čo a ako jete!

Preferujete nízkotučné produkty

Nedávajte pozor len na obsah tukov v jedlách, pretože všetky ďalšie živiny sú rovanko dôležité! Niektoré jedlo môže mať nízky obsah tuku, ale môže obsahovať dvakrát viac cukru v porovnaní s bežnou, nie nízkotučnou, verziou. Vždy dávajte pozor na nutričné hodnoty! Jedlo by malo mať relatívne vysoký obsah bielkovín a nízky obsah cukru a tukov!

Myslíte si, že diabetické produkty, sú tiež na stratu váhy

Diabetické produkty môžu byť užitočné, ale nie keď sa konzumujú bez miery, keďže ich obsah kalórií sa veľmi nelíši od bežných výrobkov, len obsahujú menej živín. Tieto sú typicky pomaly sa absorbujúce sacharidy, ktoré sú užitočné pri chudnutí, ale nie sami o sebe!

Trochu alkoholu neublíži

Alkohol má najvyšší obsah kalórií a neobsahuje žiadne užitočné živiny. Ak je strata váhy pre vás dôležitá, myslite na to, že vašu celotýždňovú diétu môže zničiť jeden večer vonku!

BioTechUSA