Prejsť na obsah
Tréningové plány
Životný štýl

Ako vplýva funkčné oblečenie na výkon pri cvičení?

Vhodný výber oblečenia zvyšuje výkon takmer pri každej ľudskej činnosti. Množstvo výskumov ukazuje, že zlepšenie sa dá dosiahnuť nielen voľbou typu a materiálu, ale aj farbou. Mimoriadne efektívny nástroj pre zvýšenie výkonu pri športovaní a cvičení je funkčné oblečenie.

funkčné oblečenie pri cvičení

Čo je funkčné oblečenie 

Funkčné oblečenie skrátka funguje. Pri cvičení aktívne alebo pasívne pracuje v náš prospech.

Môžeme ho rozdeliť do viacerých kategórií:

  • Kompresné oblečenie dokonale kopíruje každý centimeter nášho tela.
  • Termo oblečenie dokáže telu pomôcť pri regulácii teploty. Akýkoľvek druh funkčného oblečenia dokáže regulovať vlhkosť.

Štýlové bavlnené tričko môže vo fitku vyzerať efektne. Počas tréningu ale nasaje všetok pot a naberie na hmotnosti. Tréning sa stáva neznesiteľným o to viac, že väčšina vlhkosti ostáva v tričku. Funkčné oblečenie všetky spomenuté neduhy eliminuje. Nepríjemný pot okamžite putuje od tela preč.

Bonusovou vlastnosťou funkčných odevov je ich ľahká údržba. Sú špeciálne navrhnuté, aby odolávali namáhaniu nielen pri cvičení, ale aj v práčke. Bežné oblečenie sa po niekoľkých praniach zmenší o dve čísla, čoskoro putuje do koša. S funkčným oblečením sa vám nič podobné nestane.

Ako ovplyvňuje výkon

Výsledky výskumov ukazujú, že voľba odevu zásadne vplýva na psychiku a tiež aj na fyzický výkon. Oblečenie nás ovplyvňuje vždy, bez ohľadu na typ aktivity, ktorú práve vykonávame.

Dopady na psychiku

Prvou oblasťou, na ktorú sa pozrieme bližšie, sú dopady na psychiku. Štúdia, ktorá sa v roku 2013 realizovala na mužských športovcoch – zápasníkoch, preukázala, že už len výber farby oblečenia vie výrazne zvýšiť výkon. Športovci rozdelení do dvoch skupín dostali oblečenie v modrej a červenej farbe. Navýšenie výkonu sa vždy preukázalo v tej skupine, ktorá mala aktuálne oblečenú červenú farbu.

ľudia, ktorí cvičia vo fitku vo funkčnom oblečení

Podobné merania sa realizovali na ľuďoch podávajúcich mentálny výkon. Zlepšené hodnoty IQ testov dosahovala vždy tá skupina, ktorá bola oblečená vo formálnom oblečení. Nižšie hodnoty boli namerané osobám, ktoré si následne obliekli tepláky.

Dopady na fyzický výkon

Fyzický výkon sa dá navýšiť najmä použitím kompresného oblečenia. Tým, že v jeho zložení je 15 % – 30 % spandexu, prilieha tesne k telu. V mierne stlačenom prostredí vzniká vyšší tlak. Krv prúdi rýchlejšie a vo väčšom množstve. Lepšie prekrvenie znamená vyšší výkon. Pri niektorých športoch funkčné (obtiahnuté) oblečenie znižuje aerodynamický odpor. 

Kompresné oblečenie podporuje výkon

Úlohou kompresného oblečenia je podporiť prekrvenie. Zvýšiť prietok krvi môžeme vďaka kompresným odevom kdekoľvek na tele. V hornej časti použijeme tričká s krátkym či dlhým rukávom alebo podprsenky. 

V dolnej časti tela sú pre pánov aj dámy k dispozícii kompresné legíny. Vďaka funkčnému oblečeniu budete mať aj lepšiu spätnú väzbu na prácu svalov. Každý cvik a každé opakovanie tak precítite účinnejšie a tréningy vo fitku budú efektívnejšie.

kompresné oblečenie, ktoré pri behu zvyšuje výkon

Funkčné oblečenie je dostupné v príťažlivých strihoch, farbách a dizajnoch. Okrem funkčnosti tak môže poslúžiť ako motivačný faktor navyše. Efekt pekného a funkčného oblečenia sa dá prirovnať k hudbe, ktorá počas tréningu nabudí a motivuje k lepšiemu výkonu.

Termo oblečenie ochraňuje

Prednosťou termo oblečenia je, že dokáže regulovať telesnú teplotu a zároveň odvádza prebytočnú vlhkosť. V chladnom počasí teplo udržiava, v teplom a horúcom prostredí chladí. Kvalitné termo oblečenie chráni telo pred UV a slnečným žiarením.

Vďaka tomu, že tesne prilieha na telo, zabraňuje nepríjemným oderom pokožky v miestach pod rukami, medzi stehnami alebo v oblasti slabín. Termo oblečenie, ktoré je špeciálne určené do mínusových teplôt, využijú najmä bežci a cyklisti.  

Špeciálnou kategóriou je merino funkčné oblečenie, ktoré je určené do extrémnych mínusových teplôt. V tejto kategórii sa nachádzajú termo šatky, čiapky, nákrčníky, bundy a rukavice. Podprsenky, mikiny, ponožky alebo kukly pomôžu každému športovcovi, ktorý sa nevzdáva aj napriek mínusovým číslam na teplomeri.

žena, ktorá má pri behu termo oblečenie

Ďalšie výhody funkčného oblečenia

  • Nízka hmotnosť oblečenia znamená, že telo nemusí pri športe vydávať viac energie na nosenie oblečenia. Ušetrená energia sa koncentruje na výkon.
  • Neobmedzuje pri pohybe. Oproti bežnému odevu je schopné natiahnuť sa do všetkých štyroch smerov. Voľnosť v pohybe je pri cvičení dôležitá.
  • Vysoká odolnosť pri praní aj nosení. Funkčné oblečenie sa jednoducho udržiava a vydrží aj niekoľko rokov. Nemení veľkosť a nezničí sa ani pri používaní. Dajte pozor a nevkladajte ho do sušičky. Vždy ho nechajte vyschnúť na vešiaku, bez štipcov.
  • Široké možnosti vrstvenia. Funkčné oblečenie je možné mimoriadne efektívne vrstviť. Pre rôzne ročné obdobia nepotrebujete nové sady. Na letnú vrstvu si jednoducho oblečiete ďalšiu.