Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Zinok a selén: výhody pre imunitný systém

Antioxidanty sú látky pôsobiace proti voľným radikálom. Pomáhajú tiež našej imunite. Zinok a selén patria medzi tie najdôležitejšie. Aké sú ďalšie antioxidanty?

Zinok a selén a ich výhody pre imunitný systém

Náš imunitný systém je komplikovaná sieť buniek bojujúcich proti chorobám. Aby správne fungoval, musíte mu dať všetky nevyhnutné vitamíny a živiny. Dať si šumivé „céčko“ raz denne nestačí. Okrem zdravej životosprávy by ste mali dbať aj na dostatočný príjem zinku, selénu a ďalších antioxidantov, ktoré vás uchránia pred voľnými radikálmi a ochoreniami. Ktoré to sú, sa dozviete v článku.

Úloha antioxidantov v tele 

Skôr ako si povieme, čo sú antioxidanty, je potrebné vysvetliť pojem „voľné radikály“. Sú to atómy s nepárnym počtom elektrónov. Pokiaľ nejakému elektrónu chýba pár, je daný atóm veľmi reaktívny a nestabilný, preto si ten jeden elektrón „ukradne“ z vedľajšieho atómu. Čo spustí reťazovú reakciu a sú napadnuté celé bunky, tkanivá.

Treba povedať, že voľné radikály vznikajú prirodzene, napríklad pri zásobovaní tela kyslíkom. Ak je ich však priveľa, dochádza k narušeniu antioxidačnej kapacity bunky. Táto nerovnováha sa nazýva oxidačný stres. Oxidačný stres je pôvodcom mnohých ochorení, akými sú nádorové ochorenia, diabetes či Alzheimerova choroba. Teraz už zrejme tušíte, aká je úloha antioxidantov. Majú pomôcť bunkám v boji proti voľným radikálom a zároveň neutralizujú voľné radikály.

Najlepšie antioxidanty a ich prírodné zdroje

Najlepšie antioxidanty a ich prírodné zdroje 

Potešte svoj imunitný systém a naložte si na tanier vybranú zeleninu, ovocie a ďalšie potraviny bohaté na prírodné antioxidanty!

Vitamín C: lesné ovocie, brokolica, ružičkový kel, melón, karfiol, grapefruit, medovka, kel, kiwi, mango, nektarinka, pomaranč, papája, hrášok, sladké zemiaky, jahody, paradajky a červená, zelená alebo žltá paprika.

Vitamín E: brokolica (varená), avokádo, mangold, horčica a okrúhlica, mango, orechy, papája, tekvica, červená paprika, špenát (varený) a slnečnicové semená.

Zinok: ustrice, červené mäso, hydina, fazuľa, orechy, morské plody, celozrnné a mliečne výrobky.

Selén: para orechy, tuniak, hovädzie mäso, hydina, obohatený chlieb a iné výrobky z obilia.

Beta-karotén a iné karotenoidy: marhule, špargľa, červená repa, brokolica, melón cantaloupe, mrkva, kukurica, zelená paprika, kel, mango, nektarinky, broskyne, ružový grapefruit, tekvica, cuketa, špenát, sladké zemiaky, mandarínky, paradajky a melón.

Najlepšie doplnky so zinkom a selénom od BiotechUSA 

Nie vždy sa nám darí zjesť našu dennú dávku vitamínov. Tá sa úmerne zvyšuje, keď športujeme alebo sme v strese. V takýchto prípadoch je dobré siahnuť po multivitamínoch. Zinok a selén nájdete v komplexe pre mužov Multivitamin for Men ako aj v prípravku pre ženy Multivitamin for women. Viaczložková tabletka One a Day vám doplní zinok, selén, 12 dôležitých vitamínov a ďalších 8 minerálov. Zinok s chelátovou aminokyselinou Zinc + chelate vám dodá 25 mg zinku vo vysoko využiteľnej forme.

Ako vplývajú zinok a selén na imunitný systém?

Ako vplývajú zinok a selén na imunitný systém? 

Nedostatok zinku a selénu môže spôsobiť náchylnosť človeka k infekciám a môže zhoršiť priebeh akejkoľvek infekcie, ktorá sa vyskytne. Štúdia pacientov prijatých na nemocničné oddelenie pre infekčné choroby odhalila, že zinok a selén patrili k najbežnejším nedostatkovým mikroživinám.

Zinok

Zinok podporuje imunitu svojim antioxidačným pôsobením, má antivírusové účinky a môže znižovať replikáciu mnohých respiračných vírusov, vrátane chrípky. Tiež má pozitívne účinky na metabolizmus glukózy a inzulínovú rezistenciu u diabetických a prediabetických pacientov. Nedostatok zinku nielenže oslabuje imunitu, ale posúva imunitný systém do zápalovému stavu, ktorý môže predisponovať telo k poškodeniu pľúc a ďalších orgánov. Deficit zinku a selénu bol pozorovaný tiež pri pacientoch so sepsou.

Selén

Selén je silný antioxidant. Chráni bunky DNA pred poškodením, má protizápalový účinok. Nedostatok selénu umožňuje vírusom voľne sa replikovať a v bunkách vyvoláva extrémny oxidačný stres. Jeho nízke hladiny súvisia aj s výskytom srdcovo-cievnych chorôb. V štúdií na starších pacientoch, ktorí sú citliví na nedostatok živín, sa ukázalo, že suplementácia zinku a selénu zlepšuje účinok očkovania proti chrípke u starších ľudí. Rovnako tak im môže strava bohatá na selén zlepšiť stratu pamäti ak už trpia Alzheimerovou chorobou.

Zinok so selénom predstavujú silnú dvojku v boji proti vírusovým ochoreniam, vzájomne sa doplňujú, chránia bunky pred oxidačným stresom a zlepšujú priebeh mnohých ochorení. Ich suplementácia je dôležitá pre ľudí, ktorí sú náchylní na infekčné ochorenia, trpia cukrovkou či obezitou. Ich deficit bol pozorovaný najmä u starších ľudí alebo celiatikov. Mnohé štúdie hlásajú nedostatok živín v populácií, racionálna strava a doplnky stravy tak môžu byť v súčasnosti obzvlášť dôležité.

Katarína Jurčiaková