Prejsť na obsah
Tipy na výživové doplnky

Všetko, čo potrebujete vedieť o hydrolyzovanom kolagéne

Možno ste už počuli o úžasných vlastnostiach kolagénových peptidov, a možno už uvažujete nad ich kúpou. U nás sa dozviete všetko o hydrolyzovanom kolagéne.

Všetko, čo potrebujete vedieť o hydrolyzovanom kolagéne

Doplnky výživy s obsahom kolagénu sú dnes populárne z mnohých dôvodov. Dosiahnete s nimi žiarivejšiu pokožku a kvalitnejšie vlasy, podporíte svaly a zdravie kĺbov. Ak ste sa začali po nejakom kolagénovom výrobku obzerať, mohli ste sa stretnúť s výrazmi ako „hydrolyzovaný kolagén“ alebo „kolagénové peptidy“. Neviete, čo tieto pojmy znamenajú? V tomto článku nájdete všetko, čo pred kúpou kolagénu potrebujete vedieť.

Čo je hydrolyzovaný kolagén a kolagénové peptidy?

Kolagén je stavebná bielkovina známa pre svoje priaznivé účinky na pružnú pleť a pevné nechty. Kolagén vytvára tiež štruktúru chrupaviek, kostí a svalov. Používa sa preto aj pri bolestiach kĺbov. Môžeme ho chápať ako „lepidlo“ , ktoré drží naše „súčiastky“ pokope. Ľudské telo produkuje kolagén počas celého života aby zabezpečilo elasticitu všetkým tkanivám. Vekom sa však množstvo kolagénu znižuje.

Kolagén je zložený zo špecifických aminokyselín, ktorými sú glycín, prolín, hydroxyprolín a hydroxylyzín. Posledné dve si pre svoju tvorbu vyžadujú prítomnosť vitamínu C, ktorý pozitívne vplýva na syntézu kolagénu. Hydrolyzovaný kolagén prešiel procesom hydrolýzy a bol rozložený na menšie jednotky – kolagénové peptidy.

Bezpečná denná dávka sa pohybuje v rozmedzí 5 až 15 gramov v závislosti od veku či dôvodu jeho užívania. Spolu s kolagénom by ste mali užívať aj vitamín C.

Aký je rozdiel medzi kolagénom a kolagénovými peptidmi?

Treba si uvedomiť, že kolagénové peptidy sú synonymom hydrolyzovaného kolagénu. Ide o krátke reťazce aminokyselín odvodených z kolagénu. Rovnako ako želatína sa vyrábajú v podobe prášku, majú rovnaké aminokyseliny, no líšia sa svojimi vlastnosťami. Hydrolyzát kolagénu predstavuje formu, ktorá je schopná dostať sa do krvného obehu a začať s procesom obnovy pokožky, kostí a kĺbov.

Čo znamená „hydrolyzovaný“? 

Kolagén je tvorený tromi dlhými reťazcami s viac ako 1000 aminokyselinami, ktoré sú skrútené do tvaru špirály. Takáto forma kolagénu je nehydrolyzovaná a ťažko stráviteľná. To sa však mení hydrolýzou. Hydrolýza predstavuje proces rozkladu látky molekulami vody. V súvislosti s kolagénom to znamená rozštiepenie chemický väzieb na menšie kolagénové peptidy, vďaka čomu bude takto hydrolyzovaný kolagén pre telo ľahšie spracovateľný a využiteľnejší. Zaujímavosťou je, že na 12g hydrolyzovaného kolagénu potrebujete zhruba 1 kg spojivového tkaniva (šľachy, chrupavky, kosti a pod.) kurčiat, kráv či rýb.

Typy kolagénových peptidov 

Pri výbere kolagénu ste si na obale od výrobcu mohli všimnúť, že daný kolagénový výrobok obsahuje rôzny typy kolagénu pomenované rímskymi číslicami I, II a III. Čo sú zač a čo znamenajú?

Kolagén I: Kolagény typu I a III spolu predstavujú viac ako 90% celkového kolagénu v ľudskom tele. Kolagény typu I a III sú produkované osteoblastami a fibroblastami, čo sú bunky nachádzajúce sa v našich spojivových tkanivách a kostiach. Kolagén typu I predstavuje až 70% bielkovín v koži, zabezpečuje jej hydratáciu a pevnosť. Jeho najlepším zdrojom bude rybí, resp. morský kolagén.

Kolagén II: Kolagén typu II je produkovaný iba chondrocytmi, čo znamená, že ho nájdeme v chrupavke. Jeho úlohou je chrániť kosti v kĺboch či v medzistavcových platničkách. Kolagén typu II pochádza z kurčiat a je užitočný pri problémoch s kĺbmi, ako sú napríklad pukajúce kolená.

Kolagén III: Tento typ nájdeme v ľudskom tele často v prítomnosti kolagénu typu I. Okrem vyššie spomenutého sa nachádza aj v stenách krvných ciev, črevách, vo svaloch či v maternici. Najlepším zdrojom kolagénu I a III sú peptidy hovädzieho kolagénu.

Doplnky výživy s obsahom kolagénu od BioTechUSA

Doplnky výživy s obsahom kolagénu od BioTechUSA

Kolagén je jedinečný štrukturálny proteín, ktorý sa nachádza v našich vlasoch, nechtoch, kĺboch, pokožke a kostiach. Zhruba po dvadsiatom piatom roku života však jeho množstvo v tele klesá a pre udržanie krásnych vlasov, pevnej pokožky a zdravých kĺbov je potrebné jeho dopĺňanie stravou či doplnkami výživy. Biologický dostupnú formu kolagénu obsahuje vývar z kostí. Jeho tvorbu môžete podporiť konzumáciou lososa, chia semienok či avokáda. Avšak pre pravidelný a dostatočný príjem kolagénu odporúčame užívanie suplementov.

Kolagénový doplnok Collagen 300 g od BioTechUSA je vyrobený z hydrolyzovaného hovädzieho kolagénu. Jeho benefitom je pridaná kyselina hyalurónová, ktorá pomáha udržiavať pleť vypnutú a dobré hydratovanú. Nanešťastie, aj jej množstvo v pokožke vekom ubúda. Obsahuje tiež vitamín C, ktorý prispieva k tvorbe kolagénu. Jedna odmerka prášku obsahuje efektívnu dávku v množstve až 13 gramov kvalitného kolagénu!

Okrem práškovej formy kolagénových peptidov ponúka BioTechUSA aj ich tabletovú formu vo výrobku Hyaluronic & Collagen. Ako inak, aj tento produkt sme obohatili o kyselinu hyalurónovú a postarali sa o to, aby obsahoval len kvalitne spracované suroviny.

Informácie o vedľajších účinkoch kolagénových doplnkov výživy zatiaľ nie sú známe. Môže sa však objaviť pálenie záhy či alergická reakcia, ak ste na niektorú zložku v prípravku alergický.

Katarína Jurčiaková